Ochrona skóry skłonnej do podrażnień z użyciem kremów do cery wrażliwej

Niełatwo jest czuć się zdrowo i komfortowo, gdy Twoja skóra jest nieustannie podrażniona. Ogólnie rzecz biorąc, skórę określa się jako wrażliwą, gdy pojawiają się podrażnienia - takie jak pieczenie, poparzenie lub zaczerwienienie - w wyniku podrażnienia jakąś substancją lub czynnikami środowiskowymi(1). Jeśli taki stan się utrzymuje, może to być niezwykle frustrujące i prowadzić do utraty pewności siebie. Na szczęście można temu zaradzić.

1. Delikatne oczyszczanie

Cetaphil EM emulsja micelarna do mycia utrzymuje naturalny poziom nawilżenia Twojej skóry, usuwa zanieczyszczenia, makijaż i nadmiar sebum, jednocześnie chroniąc płaszcz lipidowy skóry. Nie zawiera mydła i jest bezzapachowa. Pamiętaj, aby zachować umiar – nadmierne mycie może powodować suchość skóry lub podrażnienia. Mycie twarzy dwa razy dziennie (rano i wieczorem) powinno wystarczyć.

2. Nawilżanie

Balsamy i kremy nawilżające nie tylko nadają skórze miękkości, lecz także ją nawilżają, zmniejszają podrażnienia i pomagają odbudować płaszcz lipidowy. Stosuj delikatne balsamy i kremy nawilżające jak np. Cetaphil MD balsam do twarzy i ciała, Cetaphil DA Ultra krem intensywnie nawilżający oraz Cetaphil PS Lipoaktywny, które zostały opracowane specjalnie dla cery wrażliwej i nie zawierają zbędnych – i potencjalnie drażniących – substancji, takich jak barwniki czy zapachy. Warto przyjrzeć się kosmetykom ze składnikami zapewniającymi dodatkową ochronę skóry – np. ceramidami – które wyrównują poziom nawilżenia skóry i jednocześnie wzmacniają jej naturalną barierę ochronną. Możesz również wypróbować Cetaphil DA Ultra do miejscowego zastosowania.

3. Bodźce

Nadwrażliwość skóry, to nic innego jak negatywna reakcja na czynniki zewnętrzne. Czasami najlepszym rozwiązaniem jest unikanie wystawiania skóry na ich działanie. Zwracaj uwagę, co może podrażniać Twoją skórę: nowe perfumy, tkaniny, z których wykonane są Twoje ubrania, a może zbyt długie przebywanie na słońcu. Podrażnienia może wywoływać również makijaż, klimatyzacja lub centralne ogrzewanie. Jeśli będziesz wiedzieć, co podrażnia Twoją skórę, ułatwi Ci to jej pielęgnację.

4. Kremy chroniące przed słońcem

Badania dowodzą, że krem chroniące sprzyja pielęgnacji skóry wrażliwej(2). Stosuj krem z filtrem np. z linii Cetaphil PRO OIL CONTROL – ograniczy on działanie promieni UV, które mogą negatywnie wpłynąć na ogólny stan skóry (nawet w zamkniętym pomieszczeniu). Pamiętaj, aby podczas przebywania na słońcu stosować odpowiedni krem z filtrem przeciwsłonecznym (nie tylko krem nawilżający z filtrem), nosić kapelusz i okulary przeciwsłoneczne.

1. Misery L, i in. Acta Derm Venereol 4 marca 2016 [wersja elektroniczna przed drukiem].

2. Del Rosso JQ, i in. Cutis 2013;92:234–240 ; Schaller M, i in. Br J Dermatol 12 listopada 2016 [wersja elektroniczna przed drukiem].