null

Zapalenie mieszków włosowych – charakterystyka, przyczyny, leczenie. Jak dbać o taką skórę?

Zapalenie mieszków włosowych to bardzo popularna i dość częsta dermatoza. Występuje zwykle u mężczyzn, choć zdarza się, że zmagają się z nim także kobiety. Istotą tej przypadłości są zmiany skórne przebiegające ze stanem zapalnym. Leczenie wykwitów opiera się na farmakoterapii zleconej przez dermatologa. Ważnym elementem terapii jest odpowiednia pielęgnacja skóry.

Zmiany skórne ciężko wyleczyć domowymi sposobami, dlatego tak ważna jest wizyta u specjalisty. Jeśli chodzi o zapalenie mieszków włosowych, leczenie nie ogranicza się wyłącznie do maści i kremów o działaniu miejscowym. Czasem niezbędna jest doustna i skórna antybiotykoterapia, a także całkowita zmiana kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji.

Czym jest zapalenie mieszków włosowych i dlaczego powstaje?

Zapalenie mieszków włosowych nie jest chorobą, tylko dermatozą. Zmagają się z nią miliony ludzi na całym świecie. Przypadłość uważa się za zjawisko powszechne, które częściej dotyczy mężczyzn. Etiologia jest wieloczynnikowa. Przyczyny powstania zapalenia mieszków włosowych to głównie otyłość, nadwaga i nadmierna potliwość. Niestety nie są to jedyne powody sprzyjające rozwojowi stanu zapalnego. Głównym źródłem wykwitów jest bakteria, gronkowiec złocisty, który mnoży się w bardzo szybkim tempie. Bytuje on zresztą w ludzkim organizmie, lecz rzadko powoduje zakażenie, więc większość osób może nawet nie wiedzieć o nosicielstwie. Zapaleniu mieszków włosowych sprzyjają też inne czynniki. Zalicza się do nich m.in.:

  • choroby metaboliczne, zwłaszcza cukrzycę;
  • ciężką niewydolność nerek bądź inne schorzenia, które sprzyjają wyniszczeniu organizmu;
  • nowotwory układu krwiotwórczego;
  • częste i głębokie uszkodzenia skóry;
  • poważne uzależnienia, które prowadzą do degeneracji narządów np. alkoholizm lub narkomania.


Stany zapalne mieszków to także efekt błędów żywieniowych i doboru złych kosmetyków do pielęgnacji. Często głównym źródłem problemu przy zapaleniu mieszków włosowych na głowie bywa szampon.

Objawy zapalenia mieszków włosowych

Charakterystycznym objawem zapalenia mieszków włosowych są wykwity z treścią ropną. Ich otoczka jest czerwona, co jasno wskazuje na rozwój stanu zapalnego. Nie są one bolesne przy ucisku i pojawiają się w ciągu kilku godzin. Mogą być to zmiany pojedyncze lub mnogie. Powinny ustąpić samoistnie po paru dniach. Gdy tak się nie dzieje, konieczna jest wizyta u dermatologa. Zapalenie mieszków włosowych na nogach, udach czy pod pachami lekarz jest w stanie rozpoznać na podstawie badania dermatoskopowego. 


W diagnostyce stanów zapalnych mieszków stosuje się także badania laboratoryjne. Przeprowadzane są one u osób ze skrajnie obniżoną odpornością lub szeregiem chorób współistniejących. W wynikach pacjentów widać leukocytozę, a także podwyższone OB i CRP. Nierzadko pobiera się wymaz ze zmiany i ogląda go pod mikroskopem.

Jak leczyć zapalenie mieszków włosowych?

Zapalenia mieszków włosowych nie powinno się leczyć na własną rękę. Zmiana kosmetyków lub rozpoczęcie kompleksowej pielęgnacji skóry to jedynie wspomaganie terapii. Stan zapalny, zwłaszcza przy zakażeniu gronkowcem, lepiej leczyć farmakologicznie. Dermatolog przepisze maści o działaniu miejscowym. Zawierają one antybiotyki takie jak kwas fusydowy, neomycynę albo mupirocynę. Leczenie trwa mniej więcej dwa tygodnie. W tym czasie należy systematycznie oczyszczać skórę i szczególnie o nią dbać.


Niektóre stany zapalne leczy się także za pomocą antybiotyków doustnych. Takie leczenie jest wdrażane, gdy zmiany skórne mają nasilony przebieg i nie sposób zażegnać problemu terapią miejscową. U niektórych chorych pojawiają się wtedy dodatkowe objawy, np. gorączka lub znaczne osłabienie organizmu. Jeśli nie wiesz, co jest skuteczne na zapalenie mieszków włosowych, koniecznie zgłoś się do dermatologa.

Pielęgnacja skóry z zapaleniem mieszków włosowych

Zmiany skórne wywołane zapaleniem mieszków włosowych wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zdecydowanie odradza się używanie kosmetyków drogeryjnych, ponieważ mają one działanie wyłącznie pielęgnacyjne. Nie leczą. Preferowane są dermokosmetyki, czyli preparaty apteczne o działaniu terapeutycznym. W ich składzie nie ma substancji drażniących. Producenci rezygnują również z komponentów zapachowych. Jest zatem pewne, że nie będą one podrażniały skóry ani wpływały na pojawianie się kolejnych wykwitów, zwłaszcza że skórę z zapaleniem mieszków trzeba oczyszczać i smarować minimum dwa razy dziennie.


Formuła dermokosmetyków opiera się na substancjach biologicznie czynnych. Zalicza się do nich pantenol, kojącą alantoinę oraz oleje roślinne, które natłuszczają skórę i jednocześnie odbudowują jej barierę ochronną. Niektóre związki, np. kompleksy cynku, wykazują działanie przeciwzapalne i są szczególnie polecane przy problematycznych zmianach skórnych.