null

JAK RADZIĆ SOBIE Z 5 NAJCZĘSTSZYMI PRZYCZYNAMI SUCHOŚCI SKÓRY

W przeciwieństwie do powszechnego przekonania, nie każda sucha skóra jest niezdrowa. Skóra sucha wymaga dodatkowej pielęgnacji i nawilżania. Nadal jest to skóra zdrowa. Jeśli jednak wykazuje ona oznaki nadmiernego przesuszenia, może to oznaczać, że masz do czynienia z chorobą. Pytanie więc brzmi: co dokładnie jest przyczyną suchej skóry?

Dealing_with_5_Common_Causes_of_Dry_Skin-1
1. Wiek.

Z wiekiem nasza skóra staje się cieńsza i suchsza na skutek zmian hormonalnych(1). Nie ma możliwości przeniesienia się w czasie, dlatego zapewnienie skórze nawilżenia rano i wieczorem jest najlepszym sposobem, by jej pomóc. Warto stosować Cetaphil Krem nawilżający do twarzy na dzień, substancję naturalnie wytwarzaną przez organizm, która wiąże wodę w skórze. Z wiekiem zmniejsza się naturalny poziom kwasu hialuronowego w organizmie, dlatego warto dodać nawilżający krem z tym składnikiem do swojej codziennej pielęgnacji(2). Wypróbuj także Cetaphil Krem nawilżający na noc z Kwas Hialuronowy


Podczas nakładania kremu nie zapominaj również o szyi. Mimo że nie potrzebujesz osobnego produktu do pielęgnacji tego obszaru (krem nawilżający do twarzy powinien spełnić to zadanie), ważne jest, aby skórę nawilżać również w tym miejscu. Zapobiegnie to tworzeniu się zmarszczek, które najbardziej widać na suchej, starzejącej się skórze.

Dealing_with_5_Common_Causes_of_Dry_Skin-2
2. Pogoda i klimat.

Jeśli mieszkasz na obszarze o suchym klimacie, może to negatywnie wpływać na poziom nawilżenia Twojej skóry. Noś luźne, naturalne tkaniny i używaj nawilżacza w sypialni lub innych pomieszczeniach, w których spędzasz dużo czasu. W powietrzu będzie więcej wody, co pomoże ukoić spragnioną skórę. Jeśli często przebywasz na zimnym i wietrznym terenie, Twoja skóra może być narażona na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Codzienną uwagę koncentruj na nawilżaniu oraz nawilżaniu ciała.

3. Pływanie.

Przepłynięcie dwudziestu długości basenu przed śniadaniem może czynić cuda dla układu krążenia, jednak woda, jak na ironię, może wysuszać skórę. Dzieje się tak, ponieważ zawiera ona chlor, który może wysuszać skórę. Po wyjściu z basenu umyj się i zastosuj krem nawilżający. Produkty nawilżające z takimi składnikami jak olej z awokado świetnie zmiękczają skórę(3).

4. Praca.

Niektóre profesje wiążą się z narażeniem na działanie substancji lub wykonywaniem zadań, które mogą powodować poważne wysuszenie skóry. Jeśli zajmujesz się pielęgniarstwem, fryzjerstwem lub wykonujesz zawód, w którym narażasz swoją skórę (najprawdopodobniej ręce) na kontakt z potencjalnie drażniącymi substancjami chemicznymi, istnieje u Ciebie ryzyko wystąpienia zawodowego kontaktowego zapalenia skóry z podrażnienia, czyli częstego rodzaju egzemy (AZS) dłoni. Do objawów zalicza się między innymi wysuszona i popękana skóra. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Konkretne środki ostrożności różnią się w zależności od wykonywanej pracy. Jednak ogólnie rzecz biorąc, dobrym pomysłem jest stosowanie rękawic i odzieży ochronnej(4) oraz do mycia dłoni Cetaphil EM Emulsja Micelarna do mycia o delikatnej formule. Warto także stosować Cetaphil MD DERMOPROTEKTOR Balsam do twarzy i ciała albo Cetaphil Krem nawilżający do ciała kilka razy dziennie.

Dealing_with_5_Common_Causes_of_Dry_Skin-3
5. Kondycja skóry.

Zbyt sucha skóra może być również objawem choroby, np. łuszczycy (w przypadku której organizm zbyt szybko produkuje komórki skóry(5)) lub egzemy (poza zawodowym kontaktowym zapaleniem skóry z podrażnienia egzema może przybierać różne formy i mieć różne przyczyny, w tym reakcje alergiczne lub kontakt z substancjami drażniącymi). Jeśli podejrzewasz, że cierpisz na chorobę skóry, warto udać się do dermatologa i wdrożyć zalecone leczenie. 
1 https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/skin-care/skin-care-during-menopause 


2 https://www.livestrong.com/article/57045-benefits-hyaluronic-acid-skin/ 


3 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614059/ 


4 https://www.omicsonline.org/open-access/prevention-of-occupational-contact-dermatitis-2165-7556-1000165.php?aid=73550 


5 https://www.aad.org/public/diseases/scaly-skin/psoriasis