null

ZROZUMIEĆ ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY U DZIECKA

Atopowe zapalenie skóry, potocznie nazywane egzemą, to dość powszechny problem, który dotyka 1 dziecko na 10(1). Objawia się suchą i łuszczącą się skórą oraz czerwonymi plamami na głowie i twarzy (szczególnie na policzkach). Mogą również pojawić się na rękach i nogach dziecka po ukończeniu przez nie 2. lub 3. miesiąca życia(2)(3). Nie jest to jednak powód do zmartwień. Nawet jeśli podejrzewasz, że Twój maluch ma AZS, chorobę tę można łatwo wyleczyć. Wiele dzieci po prostu z niej wyrasta. 

Understanding_Baby_Eczema-1
1. Jakie są przyczyny atopowego zapalenia skóry?

W pierwszej kolejności zastanówmy się nad przyczynami egzemy u dzieci. Kiedyś panowało przekonanie, że skóra noworodków jest w pełni wykształcona. Okazuje się, że to nieprawda. Obecnie wiemy, że skóra dziecka jest o wiele cieńsza od skóry osoby dorosłej, jej bariera ochronna nie jest w pełni wykształcona i ma skłonność do szybszej utraty wody w porównaniu do skóry dorosłego(4). 


Wszystko to sprawia, że skóra dziecka jest bardziej podatna na przesuszenie i działanie bakterii, co może prowadzić do wystąpienia takich chorób jak egzema(5). Dowiedziono również, że AZS może mieć podłoże genetyczne. Jeśli rodzice cierpią na tę chorobę, jest szansa, że dotknie ona również ich dzieci(6).

Understanding_Baby_Eczema-2
2. Jak dbać o skórę z atopowym zapaleniem skóry u dzieci?

Poniżej znajdziesz kilka przydatnych wskazówek na temat leczenia tej powszechnej i bardzo uciążliwej choroby skóry.

Stosuj krem nawilżający dla dzieci 


Po kąpieli smaruj skórę dziecka delikatnym, niewywołującym podrażnień balsamem nawilżającym dla dzieci. Wzmacnia barierę ochronną skóry i sprzyja utrzymaniu właściwego poziomu jej nawilżenia(7). Zalecamy łagodzący CETAPHIL PRO ITCH CONTROL Balsam do nawilżania twarzy i ciała
Ubranie, które nie podrażnia 


Ubieraj niemowlę w luźne ubranka z bawełny, aby zapobiegać mechanicznym podrażnieniom skóry. Pamiętaj również, aby do mycia używać produktów bezzapachowych(8).
Problem swędzenia


Egzema u dzieci może wywoływać uporczywe swędzenie, wręcz uniemożliwiające sen. Jeśli Twoje maleństwo będzie się drapać, może to pogorszyć stan skóry, a nawet doprowadzić do infekcji. Dlatego tak ważne jest łagodzenie swędzenia poprzez smarowanie skóry CETAPHIL PRO ITCH CONTROL Balsam do nawilżania twarzy i ciała ze składnikami zmniejszającymi podrażnienia(9). Warto również pamiętać o przycinaniu dziecku paznokci i zakładaniu mu rękawiczek(10). 
Sprawdzaj skład 


Ziołowe i roślinne produkty pielęgnacyjne stały się bardzo popularne nawet w pielęgnacji skóry dzieci. Jednak pewne składniki zawarte w takich emulsjach do mycia i balsamach mogą wywoływać podrażnienia. Dlatego zawsze wybieraj produkty przeznaczone do pielęgnacji delikatnej skóry dziecka, takie jak CETAPHIL PRO ITCH CONTROL Emulsja do mycia(11). 
Skróć kąpiele 


Skróć czas kąpieli do 10 minut i zadbaj o odpowiednią temperaturę wody (ok. 38°C)(12). Używaj delikatnych środków do mycia, przeznaczonych do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka. Po kąpieli delikatnie osusz skórę czystym ręcznikiem i pamiętaj, aby posmarować ją CETAPHIL PRO ITCH CONTROL Balsam do nawilżania twarzy i ciała, co pomoże zachować właściwe nawilżenie. 
Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza 


Przegrzanie organizmu może wywoływać atopowe zapalenie skóry. Dlatego nie okrywaj dziecka zbyt wieloma warstwami i zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Najlepiej, by wynosiła ona około 18°C(13). Niektórzy rodzice używają też nawilżacza powietrza, który sprzyja właściwemu poziomowi nawilżenia skóry dziecka(14). 
Rozważ wizytę u lekarza


Jeśli symptomy nie ustępują, szczególnie w sytuacji, gdy wysypce towarzyszą pęcherze i żółtawe krostki, skontaktuj się z lekarzem. Egzema u dzieci może czasami prowadzić do infekcji wymagających leczenia antybiotykami. 


Pamiętaj: mimo że atopowe zapalenie skóry może wyglądać poważnie, jest dość powszechną i jedną z najczęściej leczonych chorób skóry. Stosowanie powyższych wskazówek z pewnością przyczyni się do poprawy komfortu Twojego dziecka.