null

PRZEWODNIK PO SKÓRZE SUCHEJ, TŁUSTEJ I MIESZANEJ

Różne typy skóry mogą wiązać się z różnymi wyzwaniami, dlatego właściwa pielęgnacja cery zaczyna się od poznania jej rodzaju. Oto krótki przewodnik dla osób, które podejrzewają, że mogą mieć skórę suchą, tłustą lub mieszaną. Pomoże Ci w odnalezieniu odpowiedniego sposobu pielęgnacji przeznaczonego do potrzeb Twojej wrażliwej skóry.

A_Guide_to_Dry,_Oily_and_Combination_Skin-1
1. Skóra sucha.

JAK WYGLĄDA TAKA SKÓRA? Osoby o suchej skórze zwykle mają prawie niewidoczne pory. Cera może wydawać się matowa i szorstka. Mogą występować także zaczerwienienia i tendencja do zmarszczek(1). 


CO ROBIĆ? Jeśli masz suchą skórę, myj ją dwa razy dziennie delikatnym kremowym preparatem oczyszczającym, takim jak Cetaphil EM Emulsja Micelarna do mycia. Nie bierz zbyt długich kąpieli w zbyt gorącej wodzie. Może to spowodować jeszcze większe wysuszenie Twojej skóry. 


Nałożenie kremu nawilżającego tuż po oczyszczaniu pomoże ukoić cerę i zminimalizować widoczne zmarszczki(2). Pamiętaj, by stosować krem nawilżający, gdy skóra jest jeszcze wilgotna. Pomoże to zatrzymać w niej wodę(3). Nakładaj krem nawilżający kilka razy dziennie. Twoja skóra potrzebuje dużego nawilżenia. 


Stosuj produkty złuszczające. Idealny peeling, na przykład Cetaphil Delikatny żel oczyszczający do twarzy z peelingiem, zawiera składniki, takie jak gliceryna czy kwas hialuronowy(4), które pomagają zatrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Pamiętaj również, że w przypadku suchej skóry złuszczanie raz w tygodniu powinno wystarczyć. Używaj delikatnych peelingów zawierających substancje odżywcze. 

A_Guide_to_Dry,_Oily_and_Combination_Skin-2
2. Skóra tłusta.

JAK WYGLĄDA TAKA SKÓRA? Skóra tłusta ma rozszerzone pory i błyszczy. Jest to spowodowane nadmiernym poziomem sebum (substancji, która natłuszcza i chroni naszą skórę)(5). 


CO ROBIĆ? W przypadku skóry przetłuszczającej się możesz odczuwać pokusę częstszego mycia twarzy w celu usunięcia z niej nadmiaru sebum i zanieczyszczeń. Ważne jest jednak, by ograniczyć oczyszczanie do nie więcej niż dwóch razy dziennie. Zbyt częste mycie może prowadzić do jeszcze większej produkcji sebum. Warto wypróbować piankę oczyszczającą CETAPHIL PRO OIL CONTROL Pianka do mycia stworzoną specjalnie dla skóry tłustej. 


Złuszczanie to usuwanie martwych komórek naskórka, które sprawia, że skóra wygląda młodziej. W dłuższej perspektywie może nawet przyczynić się do większej produkcji kolagenu. Osoby z tłustą skórą mogą odczuć korzyści z częstszego złuszczania, nawet codziennego, pod warunkiem stosowania produktu Delikatny żel oczyszczający do twarzy z peelingiem(6). 


Raz dziennie nakładaj lekki krem nawilżający odpowiedni dla skóry tłustej. Najlepszy krem nawilżający dla tego typu cery jest lekki, łatwo się wchłania, zmniejsza ilość wydzielanego sebum oraz błyszczenie się skóry. Takim kosmetykiem jest CETAPHIL PRO OIL CONTROL Krem nawilżająco-matujący SPF30. Wybierając produkty do pielęgnacji skóry tłustej, sięgaj po te, które są niekomedogenne. Oznacza to, że nie będą zatykać Twoich porów(7). 


Oprócz kremu nawilżającego regularnie i przez cały rok używaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Pomaga on zapobiegać uszkodzeniom spowodowanym przez promieniowanie UV.

3. Skóra mieszana.

JAK WYGLĄDA TAKA SKÓRA? W przypadku skóry mieszanej istnieje duża szansa, że jest ona zarówno sucha, jak i tłusta. Może się okazać, że czoło, nos lub broda, czyli strefa T, są tłuste, a policzki suche. Przez to możesz mieć dylemat, jakich produktów używać, by uzyskać najlepsze rezultaty dla skóry mieszanej


CO ROBIĆ? Najlepiej stosować delikatny produkt oczyszczający, np. Cetaphil EM Emulsja Micelarna do mycia, oraz beztłuszczowy krem nawilżający ze składnikami takimi jak kwas hialuronowy i gliceryna. Różne partie Twojej twarzy mogą wymagać nieco innej pielęgnacji (np. częstszego nawilżania stref suchych, stosowania lekkich kremów nawilżających w obszarach tłustych)(8). Dlatego też warto obserwować reakcje skóry i przestrzegać pielęgnacji, która sprawdza się u Ciebie najlepiej. 


 


1 https://www.webmd.com/beauty/whats-your-skin-type 


2 https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/anti-aging-skin-care/selecting-anti-aging-products 


3 https://www.aad.org/public/skin-hair-nails/anti-aging-skin-care/selecting-anti-aging-products 


4 https://www.aad.org/media/news-releases/saving-face-101-how-to-customize-your-skin-care-routine-with-your-skin-type 


5 https://www.aad.org/media/news-releases/--small-changes-in-skin-care-routine-can-significantly-improve-skin-affected-by-acne-and-rosacea 


6 https://www.aad.org/media/news-releases/evaluate-before-you-exfoliate 


7 https://www.webmd.com/beauty/whats-your-skin-type 


8 https://www.webmd.com/beauty/whats-your-skin-type