null

Pielęgnacja skóry wokół oczu to część codziennego rytuału. Dowiedz się, jak zadbać o tę okolicę.

Skóra pod oczami jest kilkukrotnie cieńsza niż na twarzy, co oznacza, że szybciej widać na niej zmarszczki, niewyspanie i braki w pielęgnacji. Nie bez znaczenia jest również dieta czy odpowiednia suplementacja. Pielęgnacja skóry pod oczami powinna być regularna, bogata w składniki nawilżające, rozjaśniające czy przeciwstarzeniowe. Dowiedz się, jak zadbać o okolicę oczu.

Co wpływa na wygląd skóry pod oczami?

Skóra pod oczami jest cieńsza, ponieważ ma mniej gruczołów łojowych. Dużo bardziej widać na niej przesuszenie, zmarszczki czy sińce. Codzienna pielęgnacja powinna być rutyną, dzięki czemu okolica oczu będzie wyglądać lepiej. Skóra wokół oczu zmienia się wraz z wiekiem. Czynnikami sprzyjającymi są ponadto: 


  • ekspozycja na niekorzystne warunki środowiska, takie jak wiatr, 
  • promieniowanie słoneczne
  • zanieczyszczenie powietrza, 
  • dym papierosowy, 
  • długotrwała praca przy ekranie monitora, 
  • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ze sztucznym oświetleniem. 


Kondycję skóry wokół oczu nasila również nieprawidłowa pielęgnacja tej okolicy, a także stosowana dieta. Brak nawodnienia bardzo mocno odbija się na całym organizmie. Konsekwencje tego są widoczne na skórze i włosach. Sucha skóra pod oczami może ponadto być efektem niektórych chorób. Zwróć uwagę na wygląd tej okolicy, jeśli chorujesz na atopowe zapalenie skóry, łuszczycę, zapalenie spojówek, alergie czy zaburzenia hormonalne. W przebiegu tych schorzeń odpowiednia pielęgnacja i ochrona okolic oczu jest kluczowa i warto poświęcić jej więcej czasu. 

Pielęgnacja skóry wokół oczu

Sucha skóra wokół oczu wymaga uwagi podczas porannej i wieczornej rutyny pielęgnacyjnej. Odpowiednie nawilżenie tego miejsca rano pozwala na zwiększenie trwałości makijażu. Odpowiednio przygotowana skóra nie gromadzi korektora czy podkładu w zmarszczkach mimicznych. 


Choć na rynku jest dostępnych wiele kremów specjalnie przeznaczonych do pielęgnacji skóry wokół oczu, to w tym celu możesz sięgnąć również po wybrane kremy do twarzy. Muszą one jednak być bezpieczne do używania na tej niezwykle wrażliwej części twarzy. Jednym z takich kremów jest Cetaphil PS Lipoaktywny Krem nawilżający. Ma bogaty skład, który zapewnia skórze długotrwałe nawilżenie. Kosmetyk odbudowuje uszkodzoną barierę lipidową skóry, a efekty jego działania można zauważyć już po kilku dniach regularnego stosowania. Krem zawiera mieszankę niacynamidu (witaminy B3), pantenolu (prowitaminy B5) i nawilżającej gliceryny, które są odpowiedzialne za naturalny poziom nawilżenia skóry.


Przesuszona skóra pod oczami często jest szorstka w dotyku. Aby ją nawilżyć, konieczna jest prawidłowa aplikacja kremu. Nakładaj go na oczyszczoną i osuszoną skórę. Krem należy wklepywać pod oczy, zaczynając od wewnętrznego kącika i kierując się w stronę zewnętrznego. Uważaj, aby kosmetyk nie dostał się do oczu. Staraj się unikać mocnego pocierania skóry. Kosmetyk pozostaw do wchłonięcia się. Stosuj przed nałożeniem kremu na twarz.

Jakich składników szukać w kosmetykach?

Poszukując odpowiedniego dla siebie kosmetyku, należy kierować się potrzebami skóry. Mogą się one zmieniać wraz z wiekiem, warunkami atmosferycznymi czy z powodu stosowanej diety. Krem pod oczy ma przede wszystkim nawilżać, regenerować, odżywiać i rozjaśniać tę okolicę. Skóra powinna być bardziej elastyczna. Pielęgnację tej okolicy można zacząć już po 20 roku życia. Dzięki temu dłużej pozostanie w dobrej kondycji. W kremach pod oczy warto szukać składników takich jak witaminy C, E i A, kwas hialuronowy, odżywcze oleje roślinne, peptydy i gliceryna. Jeśli mierzysz się z cieniami pod oczami, sięgnij po kosmetyki zawierające kofeinę lub algi. Nie zapominaj o wieczornej pielęgnacji. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest Cetaphil krem nawilżający do twarzy na noc. Ma nie tylko doskonały skład, ale również nawilża skórę nawet na 24 godziny. 


Na zmęczone oczy skuteczne są zimne okłady. Można zastosować gotowe maski lub samodzielnie je przygotować. Dobrze działają ostudzone torebki czarnej herbaty. Można również położyć na oczach schłodzone w lodówce łyżeczki. Nawilżające działanie mają plasterki z ogórka. Można go również zetrzeć na tarce i powstałą papkę nałożyć na oczy. 


Przesuszona skóra pod oczami powinna być chroniona przed promieniowaniem słonecznym. Słońce bardzo wysusza skórę, przyspiesza starzenie się i powstawanie przebarwień. W słoneczne dni należy nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrami. Można również okrywać głowę kapeluszem z dużym rondem. Jesienne miesiące warto natomiast poświęcić na poprawę jakości skóry i rozważyć mezoterapię mikroigłową z kwasem hialuronowym. Nawilży ona skórę, dzięki czemu będzie bardziej promienna.