null

Sposoby na zmarszczki mimiczne

Zmarszczki mimiczne pojawiają się na twarzy w wyniku intensywnej pracy mięśni. Jeśli dużo się śmiejesz, marszczysz czoło lub Twoja pielęgnacja jest nieodpowiednia, mogą pojawić się również u Ciebie. Istnieje wiele sposobów na to, by stały się mniej widoczne. Dowiedz się, co możesz zrobić.

Jak powstają zmarszczki mimiczne?

Ludzka twarz robi codziennie nawet 15 tysięcy skurczów, dlatego zmarszczki mimiczne najczęściej pojawiają się u osób, które mają bardzo aktywną mimikę twarzy. Pierwsze z nich można zauważyć już po 25. roku życia. Początkowo są one dynamiczne, ale z czasem stają się statyczne i towarzyszą nam nawet wtedy, gdy nie poruszamy twarzą. Zmarszczki wynikające z ruchów twarzy tworzą się w kącikach ust, okolicach oczu, na czole lub bruździe nosowo-wargowej. Wraz z wiekiem skóra traci kolagen i elastynę, a częsta mimika utrwala zmarszczki w konkretnych miejscach. 

Zmarszczki mimiczne – rodzaje

Istnieje kilka rodzajów zmarszczek mimicznych.


Kurze łapki

Tworzą się w kącikach oczu. Są bardziej widoczne, jeśli masz skórę odwodnioną lub niedostatecznie nawilżoną. Należy pamiętać, że skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, dlatego właśnie tam najpierw widać wszelkie błędy dietetyczne, pielęgnacyjne czy wynikające ze złego trybu życia. Kurze łapki tworzą się w wyniku mrużenia oczu lub śmiania się. Okolice oczu to bardzo ruchliwa partia skóry, dlatego właśnie taki rodzaj zmarszczek tworzy się tu w pierwszej kolejności.


Zmarszczki palacza

Tworzą się wokół ust. Charakteryzują się krótkimi, pionowymi wgłębieniami spowodowanymi częstym układaniem ust w tzw. dzióbek. Usta również są ruchliwą częścią twarzy, dlatego zmarszczki zlokalizowane w tej części stają się szybciej widoczne.


Zmarszczki na czole

Najbardziej widoczna jest tzw. lwia zmarszczka, czyli bruzda między brwiami. Nadaje twarzy wygląd wiecznego zdziwienia. Ponadto zmarszczki na czole mogą sprawiać, że jest ona zmęczona. Utrwalają się najczęściej u osób z bogatą mimiką.


Bruzdy nosowo-wargowe

Ten rodzaj zmarszczek pojawia się najpóźniej, zazwyczaj po 50. roku życia. Wynika to ze zwiększonej utraty kolagenu i elastyny w skórze. Twarz zaczyna opadać, co jest najbardziej widoczne właśnie w okolicy nosa i ust. 


Zmarszczki mimiczne na czole czy w kącikach oczu bardziej widać u osób z cerą suchą i wrażliwą, a także u tych, które nie stroniły od opalania, ponieważ promienie słoneczne najmocniej wpływają na starzenie się skóry. Nie bez znaczenia jest też niewłaściwa dieta bogata w przetworzone produkty, sól i cukier oraz nieodpowiednia pielęgnacja skóry. To wszystko może sprawiać, że twarz wygląda na starszą niż w rzeczywistości. 

Kremy na zmarszczki mimiczne – co powinny zawierać?

W pielęgnacji skóry ze zmarszczkami bardzo ważne są dobrze dobrane kosmetyki. Poza działaniem przeciwzmarszczkowym powinny również nawilżać skórę, ponieważ wraz z wiekiem może ona stawać się coraz bardziej sucha i łuszcząca się. W kosmetykach warto szukać składników o właściwościach nawilżających takich jak gliceryna czy lipidy. Cetaphil DA Ultra krem intensywnie nawilżający to produkt, który zawiera oba te składniki. Dodatkowo ma mieszankę niacynamidu (witamina B3), pantenolu (prowitamina B5) oraz gliceryny, dlatego powinny po niego sięgnąć wszyscy ci, którzy chcą zmniejszyć zmarszczki mimiczne.


Nocna pielęgnacja też jest ważna. Krem na zmarszczki mimiczne powinien być wzbogacony o składniki, które dodatkowo odżywią i zregenerują skórę. Cetaphil Krem nawilżający do twarzy na noc zawiera w swoim składzie kwas hialuronowy, ekstrakt z oliwek, a także silne antyoksydanty, czyli witaminy A, C i E. Są one zalecane w prewencji powstawania zmarszczek, a także przy walce z utratą owalu czy przebarwieniami.

Jak pozbyć się zmarszczek mimicznych?

Odpowiednio dobrany krem na zmarszczki mimiczne to nie wszystko, co można zrobić, by zmniejszyć ich widoczność. Pielęgnację warto uzupełnić innymi zabiegami. Wprowadzenie kilku małych zmian może poprawić wygląd skóry, rozjaśnić ją i odmłodzić. Osoby, u których widać pierwsze oznaki starzenia się, powinny wypróbować codziennych masaży twarzy. Najpopularniejszy obecnie jest masaż Kobido, dlatego warto się na niego zdecydować przynajmniej raz na miesiąc. 


Jeśli śpisz na brzuchu, to czas to zmienić. Taka pozycja utrwala zmarszczki mimiczne na czole i w kącikach oczu. Wypróbuj inne pozycje do spania lub poduszkę antyzmarszczkową. Najbardziej rekomendowane jest spanie na plecach, ponieważ w żaden sposób nie wpływa na wygląd skóry. Pamiętaj również o prewencji. Używaj codziennie kremu z wysokim filtrem, bo dzięki temu na długo zachowasz młody wygląd skóry twarzy.


Jednorazowo można również zakamuflować zmarszczki mimiczne makijażem. Wybieraj jasne kolory, a przed nałożeniem ich na skórę zaaplikuj dobrze nawilżający krem i silikonową bazę. Zmarszczki mimiczne pod oczami możesz ukryć pod warstwą korektora, a te w kącikach oczu – stosując satynowe cienie, które zmieniają kąt padania światła i rozświetlają spojrzenie. 


Pamiętaj, że istnieje szereg zabiegów medycyny estetycznej, które pomogą uporać się z tym defektem. Najpopularniejszy jest botoks na zmarszczki mimiczne. Najczęściej aplikuje się go na czoło, aby ukryć lwią zmarszczkę. Należy go powtarzać co kilka miesięcy. Dobrym rozwiązaniem jest również kwas hialuronowy na zmarszczki mimiczne. Dzięki niemu skóra staje się bardziej nawilżona, wygładzona i wypełniona.