null

Jak spowolnić procesy starzenia się skóry? Wskazówki

Zapewne nie czujesz się dobrze, kiedy na powierzchni Twojej skóry pojawia się dyskomfort, uczucie ściągnięcia czy suchość. Problemy skórne mogą powodować frustrację i utratę pewności siebie. Na szczęście istnieje kilka prostych kroków, które pomogą przywrócić skórze równowagę, a Tobie uśmiech i poczucie własnej wartości.

Nasza skóra jest pod nieustannym wpływem wielu czynników zewnętrznych i wewnętrznych. Działają na nią nie tylko geny, a także styl życia, jaki prowadzimy, dieta, aktywność fizyczna, ekspozycja na promieniowanie słoneczne oraz kosmetyki. Po 25. roku życia na twarzy zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki, ponieważ ilość kolagenu i elastyny w skórze stopniowo się zmniejsza. Spada również poziom kwasu hialuronowego i wody, które to odpowiadają za prawidłowe nawilżenie skóry. Co więcej, w efekcie starzenia się, naskórek jest mniej zasobny w witaminy E, A i C. 

Co przyspiesza starzenie się skóry?

Pierwsze zmarszczki zwane są mimicznymi i wynikają z naturalnego ułożenia mięśni twarzy np. podczas uśmiechu. Można je zaobserwować ok. 25. roku życia. Po 3 dekadzie zaczynają pojawiać się tzw. kurze łapki, czyli cienkie i płytkie zmarszczki w okolicy oczu i w kącikach ust. To dobry moment na wdrożenie właściwej pielęgnacji i ograniczenie czynników, które mogą przyspieszyć proces starzenia się skóry. 


Mimo że starzenie się skóry jest procesem całkowicie naturalnym, to jednak istnieją czynniki, które znacznie go przyspieszają. Pierwsze z nich związane są z biologią człowieka i są nimi wiek, zmiany hormonalne i predyspozycje genetyczne. Na ich przebieg nie mamy najmniejszego wpływu. Drugie są w 100% modyfikowalne, co oznacza, że możemy je kontrolować. Zalicza się do nich m.in.:


  • promieniowanie słoneczne,
  • dym papierosowy,
  • dieta bogata w cukier,
  • spożywanie małej ilości płynów,
  • błędy pielęgnacyjne, w tym kosmetyki, które nie są dopasowane do rodzaju skóry, o składzie powodującym wysuszenie i podrażnienie,
  • przewlekły stres,
  • długotrwała antybiotykoterapia lub przewlekłe stosowanie innych leków.


Nie bez znaczenia jest także rodzaj skóry. Osoby posiadające cerę tłustą i trądzikową wyposażone są w mocniejszą warstwę hydrolipidową, co wzmacnia naskórek, na którym wolniej tworzą się zmarszczki. Z kolei skóra sucha, wrażliwa i z tendencją do alergii jest znacznie cieńsza i przez to bardziej narażona na działanie szkodliwych czynników. 

Jak dbać o skórę z pierwszymi zmarszczkami?

Aby kompleksowo zadbać o kondycję skóry, warto odżywić ją zarówno od wewnątrz, jak i z zewnątrz. Nie zapominaj o zdrowej diecie, bogatej w źródła witamin A, E i C, a także nienasycone kwasy tłuszczowe np. omega-3. Aby warstwa hydrolipidowa na długo pozostawała mocna, warto codziennie wypijać, m.in. 1,5-2 litry wody mineralnej oraz herbat owocowych i ziołowych. Układając codzienne menu, nie można zapominać o antyoksydantach, które walczą z wolnymi rodnikami, przyspieszającymi procesy starzenia się naskórka. Dużo antyoksydantów znajduje się w zielonej herbacie, a także żurawinie, aronii, śliwkach, jagodach acai, borówkach i malinach.


Bardzo duże znaczenie ma również odpowiednio dobrana pielęgnacja. Zarówno rano, jak i wieczorem konieczne jest oczyszczenie twarzy z zalegającego brudu, kurzu, łoju i resztek makijażu. Lepiej unikać stosowania zwykłego mydła w kostce, które zaburza naturalne pH skóry i znacznie ją wysusza. Warto zaopatrzyć się w hipoalergiczną micelarną emulsję do mycia twarzy np. z serii Cetaphil EM, która nie zawiera substancji drażniących lub piankę do mycia z linii Cetaphil PRO Oil Control. Aby uniknąć podrażnień i zaczerwienienia twarzy po umyciu, zaleca się, aby nie trzeć jej ręcznikiem, a nadmiar wilgoci delikatnie zebrać, przystawiając miejscowo do twarzy czysty ręcznik.


Stan skóry może się pogorszyć również przez zalegający w porach martwy naskórek. Warto regularnie wykonywać peeling, który usuwa z powierzchni obumarłe komórki, pomaga utrzymać prawidłowe pH skóry i widocznie ją wygładza. Dobrym produktem jest np. delikatny żel oczyszczający z peelingiem Cetaphil. Może być stosowany również przez posiadaczy skóry wrażliwej. 


Bez względu na rodzaj cery, nie wolno zapominać o codziennym nawilżeniu. Na półkach aptek i drogerii szukaj produktów, które w swoim składzie mają np.: olej z orzechów makadamia, masło Shea, silikony chroniące naturalny płaszcz lipidowy i pantenol. Wszystko to znajduje się w ultra kremie intensywnie nawilżającym Cetaphil DA. Bez względu na porę roku, należy pamiętać o ochronie przed promieniowaniem słonecznym, które przyspiesza proces starzenia się skóry. Na rynku dostępnych jest wiele produktów typu 3 w 1, które nawilżają naskórek, chronią go przed promieniowaniem UV i delikatnie wyrównują koloryt. Przykładem może być Cetaphil PRO redness Control z SPF 30. Można go nakładać na skórę wrażliwą, ze skłonnością do zaczerwienień i trądzikową. 

Zobacz również:

null