null

Czy jędrna skóra to wyłącznie efekt starzenia się organizmu? Zobacz, jak można ją uelastycznić

Skóra chroni organizm przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych oraz przed urazami. Tak samo, jak inne narządy, starzeje się i traci swoją wydolność z wiekiem. Niezbyt jędrna skóra to nie tylko efekt upływu czasu. O tym zjawisku decydują także inne czynniki. Podpowiadamy, jak można uelastycznić skórę za pomocą kosmetyków.

Bezpośrednią przyczyną utraty jędrności i elastyczności skóry jest zmniejszona aktywność biologiczna komórek organizmu, a tym samym brak ich należytej odporności na czynniki zewnętrzne. Aby spowolnić ten proces, warto postawić na odpowiednią pielęgnację. Powinna być ona przede wszystkim systematyczna. Jak dobrać kosmetyki do mało jędrnej skóry?


Warto sprawdzić: Pielęgnacja cery dojrzałej

Przyczyny niezbyt jędrnej skóry

Skórę określa się mianem największego narządu w organizmie człowieka. Zajmuje ona większość powierzchni ciała i pełni szereg bardzo istotnych funkcji. Głównym zadaniem skóry jest ochrona innych narządów przed uszkodzeniami, urazami, a także szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i środowiskowych. Nie zawsze spełnia ona swoje zadanie, ponieważ utrata jędrności powstaje z wielu powodów.


Głównym winowajcą niezbyt jędrnej skóry jest wiek. Wraz z upływem lat zmniejsza się bowiem aktywność biologiczna komórek organizmu. Zahamowaniu ulega również produkcja kolagenu i kwasu hialuronowego, co wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Skóra staje się cieńsza i mniej odporna na obecne w środowisku patogeny. Jednak sam wiek nie jest wyłączną przyczyną braku jędrnej skóry. O jej kondycji decyduje szereg innych czynników np. znaczna utrata wagi. Jędrna skóra po odchudzaniu to rezultat odpowiedniej i systematycznej pielęgnacji, a także wzmożonej aktywności fizycznej.


Innym czynnikiem mającym wpływ na jędrną skórę jest styl życia. Niewłaściwy, a zatem pełen stresów i złych nawyków żywieniowych, wpływa pośrednio na utratę elastyczności naskórka. Jego kondycja pogarsza się, gdy w codziennym menu jest mało witamin i minerałów. Aby zachować jędrną skórę, trzeba zadbać też o jej nawodnienie. Przesuszona, straci swój blask i stanie się szara. Zniknie także jej elastyczność.


Utrata jędrności skóry nierzadko jest rezultatem nieodpowiedniej pielęgnacji. Mowa tutaj o kosmetykach niedostosowanych do potrzeb cery lub całkowitym pominięciu ich stosowania. Źle zaopiekowana skóra nie będzie spełniała swoich funkcji i nie będzie odporna na czynniki środowiskowe. Brak elastyczności i jędrności skóry na twarzy doskwiera szczególnie kobietom, ponieważ zmarszczki i bruzdy trudno ukryć pod makijażem. Chcąc je nieco wygładzić oraz spłycić, powinniśmy postawić na profesjonalne i sprawdzone kosmetyki.


Warto sprawdzić: Starzenie się skóry - jak mu zapobiec?

Jak przywrócić skórze elastyczność i jędrność?

Przywrócenie skórze elastyczności i jędrności nie jest proste, lecz z pewnością możliwe. Oczekiwane efekty można osiągnąć dzięki zmianie stylu życia na zdrowszy oraz dzięki właściwej pielęgnacji. Nie należy się zrażać brakiem efektów, ponieważ wzmożenie aktywności biologicznej komórek wymaga długotrwałego działania. Musi być ono ponadto systematyczne, ponieważ jest to klucz do osiągnięcia sukcesu. 


Osoby, które chcą mieć jędrną skórę, powinny zwrócić uwagę na wybór preparatów do pielęgnacji. Na rynku jest ich bardzo dużo, ale nie wszystkie będą pasować do naszego typu cery. Jednymi z bezpieczniejszych są dermokosmetyki. To produkty, które w składzie mają substancje o działaniu terapeutycznym. Uważa się je za niekomedogenne oraz niewywołujące uczuleń. Producenci stale wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, dlatego w ich ofercie można znaleźć sporo kremów, które będą dopełnieniem kompleksowej pielęgnacji. Składnikiem kremu nawilżającego do twarzy Cetaphil jest kwas hialuronowy, który wiele osób nazywa „eliksirem młodości”. Określenie to zyskał dzięki swoim właściwościom. Doskonale wiąże wodę w skórze i regeneruje. Może spłycić niewielkie zmarszczki, jeśli jest stosowany systematycznie. Znacznie poprawia jędrność i elastyczność skóry.


Kwas hialuronowy nie jest jedynym komponentem dermokosmetyku, który może poprawić kondycję naskórka. Ważnymi składnikami są odżywcze oleje roślinne oraz kompleksy zatrzymujące wodę w skórze. Dzięki nim cera jest stale natłuszczona, nie ulega odwodnieniu i zyskuje blask. Przy systematycznym użyciu staje się wyraźnie gładsza oraz bardziej elastyczna.

W ofercie producentów dermokosmetyków są nie tylko kremy do ujędrnienia skóry twarzy, lecz również balsamy do ciała. Z racji tego, że kosmetyki te nie mają podziału na wiek ani płeć, może je stosować każdy, kto ma taką potrzebę. Proponowane są dla osób zmagających się z chorobami dermatologicznymi oraz starszych, których skóra wymaga większej troski.