null

Jak zapobiegać procesowi starzenia się skóry?

Skóra, podobnie jak reszta organizmu, podlega procesowi starzenia. Warto jednak zapewnić jej właściwą pielęgnację, aby zredukować objawy upływu czasu i cieszyć się zdrowym wyglądem skóry. Podpowiadamy, jak spowolnić proces starzenia się skóry.

Na skórze, jak w lustrze, może odbijać się kondycja całego organizmu. Właściwa pielęgnacja pozwala redukować oznaki zmęczenia, ale też zmarszczki mimiczne czy blizny. Warto zadbać, by zdrowy wygląd skóry był naszą wizytówką.

Rodzaje starzenia się skóry

Wśród przyczyn starzenia się skóry ważną rolę odgrywają zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Niektóre procesy związane z upływem lat są nieuniknione, ale niekiedy możemy je spowolnić. Rozwojowi innych możemy zapobiec. 

Wyróżnia się:

  • starzenie wewnątrzpochodne, czyli chronostarzenie – związane z wiekiem, ale także zmianami hormonalnymi i czynnikami genetycznymi. Wpływ na ten rodzaj starzenia się skóry ma też sposób odżywiania;
  • starzenie zewnątrzpochodne, czyli fotostarzenie – zależy głównie od narażenia skóry na promieniowanie UV.

Mechanizmy starzenia się skóry

Hormony

Układ hormonalny w dużej mierze decyduje o wyglądzie skóry, dlatego jej budowa różni się w zależności od płci i wieku. U kobiet występują wysokie poziomy estrogenów, co poprawia stan naskórka i pobudza rozwój tkanki podskórnej. Natomiast dzięki androgenom skóra mężczyzn jest grubsza, bardziej wytrzymała i dobrze uwodniona.

Z wiekiem, zwłaszcza po menopauzie i andropauzie, obniża się poziom hormonów płciowych. Gruczoły zaczynają wydzielać mniej łoju, co osłabia właściwości skóry jako bariery ochronnej. Zwiększa się za to ilość i aktywność metaloproteinaz macierzy skóry, które odpowiadają za niszczenie kolagenu, a przez to tworzenie zmarszczek.

Promieniowanie UV

Produkcja metaloproteinaz zwiększa się także pod wpływem promieni UV. Niszczą one włókna kolagenowe, które u młodych osób tworzą trójwymiarowe struktury i zapewniają skórze sprężystość i jędrność. Niedobory są szybko uzupełniane, bo fibroblasty intensywnie się dzielą i aktywnie produkują kolagen, zwłaszcza typu I (najbardziej wytrzymały) i III (odpowiedzialny za procesy regeneracyjne). Z wiekiem i pod wpływem promieniowania UV metaloproteinazy rozcinają włókna białkowe, przez co te tracą zorganizowaną budowę. Zmniejsza się także liczba fibroblastów, dlatego straty kolagenu są wolniej uzupełniane. Oba te zjawiska powodują niszczenie szkieletu macierzy i gromadzenie niekompletnych białek, które nie mogą pełnić swojej funkcji.

Objawy starzenia się skóry

Pierwsze oznaki starzenia się skóry pojawiają się już po 25 roku życia. Odpowiadają za nie ubytki kolagenu, które z wiekiem zaczynają się pogłębiać. Do najczęstszych objawów tego procesu należą:

  • zmarszczki – charakterystyczny objaw starzenia się skóry. Najczęściej występują w miejscach, gdzie tkanka podskórna jest bardzo cienka, np. na twarzy, dekolcie i szyi;
  • wiotkość skóry – wywołana przez ubytki kolagenu i elastyny. Z wiekiem skóra traci swoją gęstość i opada pod wpływem grawitacji. W wyniku tego procesu zmienia się m.in. owal twarzy, kształt podbródka i powiek;
  • suchość skóry – spowodowana zmniejszeniem zawartości kwasu hialuronowego w skórze. Z wiekiem maleje także liczba ceramidów, które tworzą barierę lipidową naskórka, przez co pogłębia się utrata wody. Przesuszona skóra staje się szorstka, skłonna do wyprysków i zaczyna się łuszczyć;
  • przebarwienia – najczęściej związane z ekspozycją na promienie słoneczne, która trwa wiele lat. Inaczej są nazywane plamami starczymi.

Warto wiedzieć: Sucha skóra głowy, twarzy, ciała. Jak ją nawilżyć?

Jak spowolnić starzenie się skóry?

Odpowiednia pielęgnacja jest kluczowa, by cieszyć się cerą o młodym i promiennym wyglądzie. Dermatolodzy podkreślają, że profilaktykę przeciwstarzeniową należy wprowadzić jeszcze przed pojawieniem się oznak starzenia się skóry. Jak zatem je opóźnić?

  1. Wybieraj kosmetyki odpowiednie dla typu skóry. Jej potrzeby mogą się zmieniać w zależności od wieku i będą inne u różnych osób.
  2. Stosuj kremy z filtrem przeciwsłonecznym przez cały rok! Promieniowanie UV przyspiesza procesy starzenia się skóry i powstawanie przebarwień. W ofercie Cetaphil znajdują się kremy, które oprócz swojego głównego działania, np. łagodzenia zaczerwienień czy nawilżania i kontroli wydzielania sebum, dodatkowo chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
  3. Nie zapomnij o nawilżaniu! Z wiekiem skóra może stawać się przesuszona i zbyt wrażliwa, co podkreśla oznaki starzenia. Dermokosmetyki nawilżające występują w różnych postaciach, np. balsamu, kremu, kremu lipoaktywnego lub formułach wzbogaconych o kwas hialuronowy.
  4. Pamiętaj o antyoksydantach. Wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia się skóry, dlatego warto włączyć do swojej rutyny przeciwutleniacze, np. witaminę C.

Starzenie się skóry jest naturalną konsekwencją upływu czasu. Zmarszczki odbijają emocje, których doświadczamy, dlatego warto pogodzić się z ich obecnością na pewnym etapie życia.