null

Przebarwienia na twarzy – jak je usunąć?

Przebarwienia na twarzy to nieestetyczne, ciemne plamy, które trudno jest ukryć. Powstają one w wyniku ekspozycji na światło słoneczne, zmian hormonalnych, trądziku i naturalnych procesów starzenia się. Przebarwienia można skutecznie usunąć dzięki profesjonalnym zabiegom i pielęgnacji.

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia na twarzy to ciemnobrązowe lub brunatne plamy, które mogą mieć różną wielkość i kształt. Ten nieestetyczny problem dotyczy przede wszystkim kobiet. Czynnikami, które predysponują do jego wystąpienia są: cera wrażliwa i naczynkowa, trądzik, choroby dermatologiczne, zmiany hormonalne, a także występowanie przebarwień u członków najbliższej rodziny. Plamy pojawiają się głównie po ekspozycji na słońce.


Przebarwienia są nieestetycznym problemem, który istotnie wpływa na samoocenę i pewność siebie. Często sam makijaż nie wystarczy, aby je ukryć. Warto zatem wiedzieć, jak pozbyć się przebarwień na twarzy.

Cetaphil moisturizing body cream for dry and sensitive skin

Skuteczne sposoby na przebarwienia

Przebarwienia na twarzy można usunąć przy pomocy profesjonalnych zabiegów kosmetycznych. Wcześniej jednak należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który zbada i oceni stan skóry oraz pomoże dobrać najskuteczniejszą metodę. Ciemne plamy na twarzy usuwa się przy pomocy laseroterapii, mezoterapii, krioterapii, fotoodmładzania lub peelingu chemicznego.


Najczęściej wykonywanym zabiegiem jest laseroterapia. Polega on na naświetlaniu skóry wiązkami światła. Prowadzi to do rozbicia melaniny (barwnika skóry) w miejscach, gdzie jest jej za dużo, a tym samym do zaniku przebarwień. Warto pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa zabiegi powinny być wykonywane tylko przez doświadczonych kosmetologów lub lekarzy.


Na przebarwienia dobrze sprawdzą się także kosmetyki do codziennej pielęgnacji. Powinny one zawierać substancje, które blokują proces syntezy melaniny, a także poprawiają kondycję skóry i chronią ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Szczególnie polecane są produkty z witaminą E, kwasem pantotenowym, gliceryną i olejami roślinnymi. Trzeba pamiętać, że kremy na dzień (o każdej porze roku) muszą mieć filtry przeciwsłoneczne.

Czy można usunąć przebarwienia domowymi sposobami?

Przebarwienia na twarzy trudno jest usunąć domowymi sposobami. Udaje się to osobom, które nie mają rozległych i bardzo ciemnych plam. W innych przypadkach konieczne jest skorzystanie z profesjonalnych zabiegów kosmetycznych.


Poza codzienną pielęgnacją odpowiednimi kosmetykami dobrze sprawdzają się domowe maseczki. Można nakładać je na 15–20 minut 2 razy w tygodniu. Są wykonane z naturalnych składników, które wykazują pozytywne działanie na skórę – poprawiają jej wygląd i przyspieszają regenerację.


Podstawowym składnikiem maseczki na przebarwienia jest sok z cytryny. Można do niego dodać miód, kurkumę, cynamon, olejki eteryczne (np. z drzewa herbacianego), sok z aloesu, zieloną glinkę lub inną substancję w zależności od potrzeb. Maseczkę należy zmyć wacikiem nasączonym ciepłą wodą.