null

Jak wygląda ostuda? Jak sobie z nią poradzić?

Ostuda na twarzy jest bardzo ciężka do usunięcia, ale odpowiednią pielęgnacją można zmniejszyć jej widoczność. Kluczowe jest stosowanie kosmetyków z wysokimi filtrami, nawet w zimie. Pomogą również produkty złuszczające oraz kwasy, które najlepiej stosować u kosmetologa. Dowiedz się, jak zmniejszyć ostudę.

Jak wygląda ostuda?

Ostuda to plama barwnikowa w kolorze brązowym, która pojawia się w wyniku wzmożonego wytwarzania melaniny. Jej częstymi przyczynami są zaburzenia hormonalne i ekspozycja na słońce. Właśnie dlatego wiele kobiet w ciąży zauważa u siebie ten rodzaj przebarwień. Ostuda może być także warunkowana genetycznie, a podatność na jej występowanie zwiększa się u osób, które przyjmują leki hormonalne, a także u kobiet z zaburzeniami miesiączkowania. 


Ostuda najczęściej pojawia się na czole, policzkach i w okolicach oczu. Ma nieregularne kształty i nierównomierne brzegi. Zazwyczaj zauważają ją u siebie kobiety w wieku 20–50 lat, również te, które stosują na co dzień odpowiednią pielęgnację. Ostuda, podobnie jak przebarwienia, jest bardzo trudna do usunięcia, ale można ją znacząco rozjaśnić. 

Jak zmniejszyć ostudę pielęgnacją?

Jeśli ostuda jest wynikiem zmian hormonalnych, w szczególności w ciąży, to może samoistnie zniknąć ze skóry. Oczywiście dopiero wtedy, kiedy gospodarka hormonalna jest wyrównana. W przypadku, kiedy zmiany wynikają z braku ochrony przeciwsłonecznej, konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranej pielęgnacji oraz zabiegów. Zalecane są zabiegi złuszczające, peelingi na bazie kwasów czy stosowanie retinoidów. O tych ostatnich jest głośno wśród fanek świadomej pielęgnacji. Retinoidy w postaci retinolu lub retinalu stosowane na skórę znacząco poprawiają jej kondycję, zmniejszają przebarwienia, rozjaśniają naskórek, a także zmniejszają zmarszczki i eliminują zmiany trądzikowe. Jednak wprowadzenie ich do swojej rutyny pielęgnacyjnej wymaga cierpliwości i odpowiedniego przygotowania skóry.


Wśród zabiegów, które zmniejszą ostudę, należy wyróżnić laser frakcyjny nieablacyjny, który powoduje mikrouszkodzenia w głębokich warstwach skóry, w wyniku czego przebarwienia stają się mniej widoczne. Często konieczne jest wykonanie serii takich zabiegów. Aby zwiększyć ich skuteczność, warto zadbać o odpowiednią pielęgnację. Cetaphil Bright Healthy Radiance Krem na dzień na przebarwienia SPF 15 zmniejsza widoczność zmian, a także zapobiega pojawianiu się kolejnych. Produkt ten został opracowany z wykorzystaniem opatentowanej technologii GentleBright Technology z innowacyjną mieszanką naturalnego ekstraktu z pankracjum nadmorskiego, która zmniejsza widoczność ciemnych przebarwień oraz rozjaśniającym skórę niacynamidem (witamina B3) dla bardziej równomiernego kolorytu skóry. Dzięki nim skóra jest jaśniejsza i bardziej promienna. Krem szybko się wchłania, dlatego już po kilku minutach od nałożenia można wykonać makijaż. Dodatkowo produkt zawiera filtr przeciwsłoneczny SPF15, którego stosowanie jest konieczne, jeśli chcesz spowolnić oznaki starzenia się skóry, a także ograniczyć ryzyko wystąpienia ostudy czy przebarwień. 

Zapobieganie pojawieniu się ostudy

W profilaktyce pojawienia się ostudy, kluczowe jest wprowadzenie ochrony przeciwsłonecznej. O kremie z filtrem należy pamiętać przez cały rok, a nie tylko podczas wakacji. Gwarantuje to ograniczenie powstawania przebarwień, a ponadto chroni skórę przed rozwojem groźnych chorób, takich jak czerniak. Krem z filtrem należy nakładać na skórę codziennie rano, po zakończeniu pielęgnacji. Jeśli stosujesz osobno krem nawilżający, to produkt z SPF nałóż kilka minut po nim. Dopiero wtedy możesz przystąpić do wykonywania makijażu. Pamiętaj również, że wartości SPF się nie sumują. Jeśli przebywasz na zewnątrz, jesteś na wakacjach lub uprawiasz sport, nie zapominaj o reaplikacji kosmetyku. 


Pielęgnację przeciwsłoneczną można wspomóc, zakładając okrycie wierzchnie lub okulary przeciwsłoneczne. Warto sięgnąć po te z certyfikowanymi filtrami, które ochronią oczy przed promieniowaniem słonecznym. Możesz również sięgnąć po odzież chroniącą przed słońcem. Jeśli zauważysz, że przebarwienia na skórze lub ostuda nasilają się pomimo stosowanej pielęgnacji, może to oznaczać, że przyjmujesz leki bądź suplementy diety, które powodują skórne reakcje fotonadwrażliwości. Zioła, takie jak dziurawiec, rumianek czy nagietek, w kontakcie ze słońcem mogą wywołać uczulenie na skórze przypominające poparzenie. Nie należy ich przyjmować bezpośrednio przed opalaniem się. 


Podczas dużej ekspozycji na słońce nie powinno się również stosować niektórych kosmetyków. Jednym z nich są produkty z retinolem. W kontakcie ze słońcem mogą prowadzić do podrażnień skóry, a także pojawienia się trudnych do usunięcia przebarwień. W cieplejsze dni także warto zrezygnować ze stosowania kwasów. Lepiej pozostawić je na chłodniejsze miesiące. Warto natomiast postawić na witaminę C, która ma właściwości rozjaśniające, a także solidne nawilżenie skóry.