null

Rodzaje cery – charakterystyka, pielęgnacja, dobór kosmetyków

Rodzaj skóry dziedziczymy po rodzicach. O jej typie decydują również rasa, płeć i ogólny stan zdrowia. Ważna jest także codzienna pielęgnacja, dobór kosmetyków i znajomość typu skóry. To aspekty, których nie można pominąć. Podpowiadamy, jak rozpoznać rodzaj cery i jak pielęgnować poszczególne typy.

Znajomość typu skóry to podstawa, a cały proces rozpoznawczy możemy przeprowadzić w warunkach domowych. Wystarczy dokładnie oczyścić twarz i odczekać kilkadziesiąt minut. Dokładne osuszenie i umycie skóry ułatwi przyłożenie papierowego ręcznika, który błyskawicznie wyłapie nadmiar sebum lub jego brak. Na tej podstawie możemy stwierdzić, czy posiadamy skórę normalną lub problematyczną. Jakie jeszcze wyróżniamy typy cery oprócz tej wymienionej?

Rodzaje cery i ich charakterystyka

Choć jest wiele rodzajów skóry, mówi się o czterech podstawowych. Cera może być zatem:

  • normalna – jej cechą charakterystyczną jest gładkość i brak widocznych niedoskonałości. Nie ma również predyspozycji do gromadzenia się łoju ani matowienia. Posiadacze skóry normalnej bardzo długo mogą szczycić się brakiem zmarszczek i popękanych naczyń krwionośnych. Mają duży wybór kosmetyków do pielęgnacji. Cera normalna nie wymaga szczególnej ochrony. Nie jest również wrażliwa na parabeny ani różne dodatki zapachowe. Aby zachować ją w dobrej kondycji przez długi czas, wystarczy stosować łagodne preparaty, które posiadają filtry UV;
  • tłusta – problematyczna z tendencją do pojawiania się wykwitów i nadmiaru łoju na powierzchni. Choć dobrze znosi styczność z czynnikami środowiskowymi, to wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Bardzo duży wpływ na problemy z tym rodzajem skóry ma ogólny stan zdrowia człowieka. Zaburzenia hormonalne, stres, a także schorzenia dermatologiczne mogą w szybkim tempie pogorszyć jej kondycję;
  • sucha – jej charakterystycznym objawem jest brak blasku i predyspozycje do rogowacenia naskórka. Powstają one na skutek zmniejszonej aktywności biologicznej komórek, co przekłada się na małą ilość produkowanego sebum. Cera sucha jest często napięta i swędząca, a z wiekiem bardzo szybko dochodzi do pojawiania się zmarszczek. Jej pielęgnacja powinna opierać się na kremach silnie natłuszczających, zapobiegających odwodnieniu;
  • mieszana – stanowi połączenie cery suchej i tłustej, co objawia się wysuszeniem policzków oraz skroni i nadmierną produkcją łoju w tzw. strefie T, czyli na nosie, czole i brodzie. Pielęgnacja tego rodzaju skóry jest trudna, ponieważ wymaga kosmetyków o działaniu wielotorowym.


Na rynku kosmetycznym jest wiele preparatów do pielęgnacji, w tym środków przeznaczonych do skóry wrażliwej, dojrzałej i trądzikowej. Nie są to podstawowe rodzaje cery, a powstałe na skutek działania szeregu czynników. Skóra wrażliwa nie jest np. odporna na działanie czynników środowiskowych i dość trudna w pielęgnacji. Dojrzała z kolei pojawia się z wiekiem i jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, natomiast trądzikowa to rezultat choroby dermatologicznej, którą nierzadko należy leczyć farmakologicznie.

Składniki kosmetyków a poszczególne typy cery

Kosmetyki drogeryjne nie zawsze nadają się dla każdego. Szeroki wybór produktów dostępny jest dla posiadaczy cery normalnej, ten rodzaj skóry nie zmusza bowiem do szczególnego zwracania uwagi na zawarte w produktach składniki. Dbałość o detale przydaje się jednak tym, których cera wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dla takich osób stworzono dermokosmetyki – preparaty pozbawione substancji drażniących, w tym komponentów zapachowych. Przeznaczone są one także dla poszczególnych rodzajów skóry. Zawarte w składzie substancje wykazują właściwości lecznicze. Nie mają też predyspozycji do wywoływania alergii.


Jednymi z ważnych składników w dermokosmetykach są kompleksy nawilżające, które natłuszczają i chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych. Zapobiegają także jej odwodnieniu. Do takich kompleksów zalicza się m.in. PCA oraz kwas hialuronowy obecny w kremie nawilżającym do twarzy Cetaphil, który dodatkowo wygładza drobne zmarszczki. Ważne, aby preparaty wzbogacone były o filtry UV, zapewniające ochronę w przypadku nadmiernego słońca, mrozu czy wiatru. 


Nieco inaczej wygląda pielęgnacja cery tłustej, mieszanej czy trądzikowej. W produktach do pielęgnacji powinniśmy szukać związków cynku oraz składników gojących i kojących podrażnienia. Kosmetyki nie powinny zawierać substancji drażniących, ponieważ mogą one uczulać. Ważną rolę odgrywają oleje roślinne, które intensywnie natłuszczają, ale nie pozostawiają warstwy na powierzchni naskórka.