null

Rodzaj skóry a pielęgnacja. Jak rozpoznać typ cery?

Rodzaj skóry jest uwarunkowany genetycznie. Na jej kondycję wpływ ma jednak wiele czynników, w tym pielęgnacja. Dobierając niewłaściwe kosmetyki do typu skóry, można spowodować podrażnienia, wysypkę, łojotok, a nawet silne wysuszenie. Na kondycję naskórka duży wpływ mają również inne czynniki, w tym dieta, styl życia oraz używki, np. palenie papierosów. Znając swój typ skóry, a także zmieniając niektóre nawyki pielęgnacyjne i żywieniowe, można kompleksowo zadbać o jej stan, zarówno na zewnątrz, jak i od środka.

Jakie są typy cery?

Wyróżnia się kilka podstawowych typów. Są to:

  • skóra sucha,
  • skóra tłusta,
  • skóra normalna,
  • skóra mieszana,
  • skóra wrażliwa.


Zdarza się jednak, że jedna osoba może posiadać kilka typów skóry, np. tłustą w strefie T (czoło, nos, broda), a przesuszoną na policzkach i dodatkowo wrażliwą na substancje drażniące, np. zawarte w niektórych kosmetykach drogeryjnych. Nie mniej jednak ogólny typ cery można rozpoznać, biorąc pod uwagę dwa kryteria:


  1. Ilość tłuszczu/łoju wydzielanego przez gruczoły łojowe.
  2. Poziom wody produkowany przez gruczoły potowe.


Chcąc poznać swój typ cery, warto obserwować ją w ciągu dnia, szczególnie podczas codziennego mycia oraz nawilżania. Nie mniej istotne jest to, czy naskórek reaguje zaczerwienieniem w odpowiedzi na wprowadzenie do pielęgnacji nowych kremów, maści, serum, żeli itp. Konieczne jest zaobserwowanie, jak skóra reaguje na czynniki atmosferyczne, takie jak suche powietrze, wiatr, mróz i słońce. Znając odpowiedzi na te pytania, znacznie łatwiej jest ustalić swój typ cery. 


Warto sprawdzić: Rodzaje cery i ich charakterystyka - pielęgnacja

Cera sucha

Osoby posiadające cerę suchą najczęściej mają także tendencję do nadwrażliwości, nadmiernego łuszczenia się naskórka i atopii. Wyróżnia ją to, że nie produkuje odpowiedniej ilości sebum, jest cieńsza, matowa, jasna i często pozbawiona połysku. W związku ze zbyt małą ilością sebum i tendencją do utraty wody, skóra sucha znacznie szybciej się starzeje. Jak ją rozpoznać? Po umyciu twarzy skóra jest odczuwalnie ściągnięta i przesuszona, a w niektórych przypadkach lekko zaczerwieniona. Krem nawilżający po nałożeniu na suchą skórę bardzo szybko się wchłania i nie pozostawia na powierzchni tłustej warstwy. Taki naskórek źle reaguje na słońce (poparzenia), mróz (pękanie i zaczerwienienie) i wiatr (wysuszenie). Osoba, która jest posiadaczem suchej skóry, może odczuwać jej pieczenie, swędzenie i łuszczenie. 

W codziennej pielęgnacji takiej skóry warto stosować dermokosmetyki o działaniu nawilżającym w tym np. Cetaphil DA Ultra, który uzupełnia warstwę hydro-lipidową i zabezpiecza naskórek przed utratą wilgoci. 

Cera tłusta

Cera tłusta najczęściej jest błyszcząca, co jest rezultatem nadmiernej produkcji łoju. Na jej powierzchni widoczne są rozszerzone pory, zaskórniki typu otwartego i zamkniętego, a sama skóra jest nieco grubsza. Osoby, które posiadają cerę tłustą, mają tendencję do trądziku różnego rodzaju. 


Cerę tłustą można rozpoznać podczas mycia i nawilżania za pomocą kremów. Tuż po jej umyciu cera tego typu widocznie się błyszczy, natomiast kremy nie wchłaniają się natychmiast i pozostawiają na powierzchni naskórka tłusty film. Ponadto, jest odporna na promieniowanie słoneczne, wiatr i mróz. Aby ograniczyć wydzielanie sebum, warto stosować odpowiednio dobrane kosmetyki, np. z serii Cetaphil PRO Oil Control.

Cera normalna

Skóra normalna występuje stosunkowo rzadko. Jest miękka i gładka w dotyku, pozbawiona łuszczących się skórek, wyprysków i widocznych naczynek krwionośnych. Jest dobrze nawilżona i wraz z wiekiem staje się nieco przesuszona. Po umyciu wodą i żelem skóra sucha nie daje uczucia dyskomfortu. Ten rodzaj skóry bardzo dobrze reaguje na kosmetyki pielęgnacyjne. Także czynniki atmosferyczne nie powodują reakcji niepożądanych. 

Cera mieszana

W przypadku skóry mieszanej obserwuje się zarówno miejsca suche, jak i z tendencją do przetłuszczania. Najczęściej skóra sucha znajduje się na skroniach i policzkach, a nadmiar sebum wydziela się w strefie T. Aby ją rozpoznać, wystarczy po umyciu twarzy wodą i żelem, zaobserwować, jakie odczucia daje stan naskórka w wybranych partiach. Jeśli cera jest wyczuwalnie sucha i szorstka w dotyku na policzkach, a lekko błyszczy się na nosie, czole i brodzie to znak, że posiadamy cerę mieszaną. 


Pielęgnacja skóry mieszanej musi być szczególnie dobrze przemyślana i dobrana. Tylko w ten sposób można zaspokoić podstawowe potrzeby wybranych części twarzy. 


Warto sprawdzić: Regeneracja skóry twarzy, dłoni, ciała. Domowe sposoby

Cera wrażliwa

Cerę wrażliwą dość łatwo rozpoznać. Reaguje na czynniki atmosferyczne, fizyczne i chemiczne, w tym źle dobrane kosmetyki z substancjami drażniącymi w składzie. Może pojawiać się na niej zaczerwienienie, również w odpowiedzi na stres lub na skutek choroby. Jest bardzo często podrażniona, szczypie i powoduje uczucie pieczenia. 


Pielęgnacja skóry wrażliwej powinna być oparta na dermokosmetykach przebadanych kliniczne. Godnymi polecenia są produkty z linii Cetaphil PRO Redness Control