null

Regeneracja skóry – jak długo trwa? Jakimi sposobami można przyspieszyć proces odnowy naskórka?

Skóra człowieka zajmuje blisko 2m2 powierzchni ciała, dlatego uważa się ją za jeden z największych organów. Rolą skóry jest zapewnienie narządom ochrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli jest uszkodzona, nie spełnia swojej funkcji. Regeneracja skóry jest procesem długotrwałym, ale można go nieco przyspieszyć.

Najlepszą metodą regeneracji naskórka jest właściwa pielęgnacja. Na rynku kosmetycznym jest szereg produktów, które są pomocne w odbudowie warstw skóry. Niektóre z nich można zrobić samodzielnie, o ile dysponuje się odpowiednimi składnikami. Jak zregenerować skórę twarzy i ciała, gdy jest podrażniona?

Budowa i funkcje skóry

Skóra człowieka jest zbudowana z kilku warstw: skóry właściwej, naskórka oraz tkanki podskórnej. Wszystkie razem zajmują większą część powierzchni ciała. Ich rolą jest zapewnienie organom ochrony przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Ludzka skóra jest podatna nie tylko na urazy mechaniczne, ale także na działanie szeregu czynników zewnętrznych np. promieni słonecznych, wiatru, suchego powietrza lub niskich temperatur. Gorsza kondycja naskórka wynika też z chorób, które sprawiają, że traci on na elastyczności.


Komórki skóry mają zdolność do regeneracji, ale proces ten trwa około miesiąca, licząc od chwili uszkodzenia. Można go co prawda przyspieszyć, lecz wiąże się to z regularnym stosowaniem odpowiednio dobranych kosmetyków do pielęgnacji oraz zabiegów kosmetycznych. W ten sposób można go pobudzić do szybszej odnowy. Dbałość o skórę jest podstawą do zachowania jej w dobrej kondycji.

Sposoby na regenerację skóry twarzy i ciała

Regeneracji twarzy i ciała służą zabiegi w gabinetach kosmetycznych, ale istnieją też inne sposoby. Uszkodzony naskórek trzeba dokładnie oczyszczać, aby można było pobudzić go do odnowy. Po zabiegu lub usunięciu zanieczyszczeń należy zastosować krem albo balsam do ciała, który złagodzi podrażnienia i nie będzie naruszał bariery lipidowej skóry. Osoby aktywne, które nie mogą poświęcić dużo czasu na regenerację, powinny poprosić o pomoc specjalistę. W aptekach i drogeriach jest szeroki asortyment kremów do regeneracji skóry, które mają lekką konsystencję i szybko się wchłaniają. Można je stosować nawet pod makijaż lub w czasie leczenia farmakologicznego, o ile jest ono niezbędne. 


Bardzo dobrym rozwiązaniem są zestawy do regeneracji skóry zawierające kosmetyki przeznaczone do różnych celów, np. emulsje micelarne do oczyszczania twarzy, kremy oraz pianki lub żele myjące oparte wyłącznie na naturalnych składnikach. W ich składzie jest np. kojący podrażnienia pantenol, masło shea lub silikony dbające o zachowanie naturalnego płaszcza lipidowego skóry.


Zabiegi regenerujące skórę oferują również salony kosmetyczne. Osobom, które chciałaby przyspieszyć proces odnowy naskórka, proponuje się peelingi złuszczające, które dokładnie oczyszczą skórę, maski odżywcze oraz zabiegi z użyciem ampułek witaminowych.

Jakich składników powinniśmy szukać w balsamach i kremach do regeneracji skóry?

Przed zakupem kosmetyków do pielęgnacji skóry podrażnionej powinniśmy zapoznać się z ich składem, ponieważ nie każdy jest odpowiedni. Regeneracja skóry jest możliwa dzięki konkretnym składnikom, takim jak:

  • pantenol – chemicznie jest analogiem kwasu pantotenowego i jednym z najczęściej stosowanych składników przeznaczonych do regeneracji skóry. Używa się go wyłącznie zewnętrznie. Ma postać pianki do łagodzenia oparzeń lub wygodnego kremu. Jest też składnikiem kremów intensywnie nawilżających;
  • olej ze słodkich migdałów – bardzo często pojawia się w kosmetykach łagodzących podrażnienia np. w kremach do twarzy. Ma właściwości kojące, ale chroni też skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych;
  • olej z awokado – poleca się go osobom z cerą wymagającą, którą trzeba natychmiast odżywić. Zawarte w nim nienasycone kwasy tłuszczowe intensywnie regenerują skórę;
  • witamina E – nazywa się ją witaminą młodości, ponieważ ma właściwości antyoksydacyjne. Nie tylko neutralizuje działanie wolnych rodników, ale też nadaje skórze koloryt oraz zwiększa jej elastyczność. Jest częstym składnikiem balsamów do ciała przeznaczonych do skóry wrażliwej;
  • cynk – kompleks cynku działa oczyszczająco, ale też łagodzi podrażnienia. Pierwiastek jest obecny w wielu kosmetykach przeciwtrądzikowych, ale ma również działanie łagodzące podrażnienia;
  • gliceryna – tworzy barierę ochronną na skórze, przez co jest ona mniej podatna na uszkodzenia. Zapobiega także utracie wilgotności naskórka.


Ważnym składnikiem kosmetyków do regeneracji skóry są kompleksy ERP oraz PCA. Ich zadaniem jest ochrona naskórka przed działaniem czynników zewnętrznych bez naruszania płaszcza lipidowego skóry. Te składniki ma większość dermokosmetyków, które można kupić w aptekach.