null

Jakie są przyczyny powstawania zmian skórnych?

Powstawanie zmian skórnych jest uwarunkowane szeregiem czynników. Wykwity tworzą się w wyniku alergii, nieodpowiedniej pielęgnacji, stresu, a także powikłań po chorobach dermatologicznych. Aby im zapobiec, warto stosować odpowiednie kosmetyki.

Czym są zmiany skórne?

Zmiany skórne to wykwity pojawiające się na powierzchni naskórka i będące cechą charakterystyczną toczącej się w organizmie choroby. Etiologia ich powstawania jest wieloczynnikowa, podobnie jak charakter. Mogą mieć bowiem różnorodny wygląd, a jest on zależny od czynnika sprawczego, który przyczynił się do ich wystąpienia. Zmiany skórne to nie tylko pryszcze czy ropne wykwity, ale również plamy, guzki i pęcherze wypełnione treścią surowiczą. Zalicza się do nich też znamiona barwnikowe, które mogą przekształcić się w nowotwór.


Aby rozpoznać charakter i rodzaj zmian, konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa. Przeprowadzi on badanie przedmiotowe i zbierze dokładny wywiad medyczny od pacjenta. Jeśli będzie to niezbędne, zaleci leczenie farmakologiczne w połączeniu z regularną pielęgnacją skóry. Osobom zmagającym się ze zmianami skórnymi szczególnie poleca się dermokosmetyki, ponieważ nie ma w nich sztucznych barwników ani substancji zapachowych. Dzięki temu nie podrażniają i nie uczulają. Co ważne, można je stosować nawet w czasie kuracji farmakologicznej. Dermokosmetyki kupuje się wyłącznie w aptekach i wybranych drogeriach, ponieważ ich skład jest zbliżony do składu leków.

Jakie są przyczyny powstawania zmian skórnych?

Powstawanie zmian skórnych jest uwarunkowane szeregiem czynników. Należą do nich:

  • atopowe zapalenie skóry – jest ono jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń dermatologicznych. Skóra chorego na AZS jest sucha, miejscami szorstka i łuszcząca się oraz uporczywie swędząca;
  • trądzik – jego powstawanie wiąże się na ogół z zaburzeniami hormonalnymi, ale nie jest to czynnik decydujący. Wystąpieniu zmian trądzikowych sprzyja niewłaściwa dieta i nieprawidłowa pielęgnacja skóry;
  • choroby zakaźne – np. ospa lub odra. Ich cechą charakterystyczną jest swędząca wysypka, której drapanie może pozostawić blizny;
  • choroby naczyniowe – ich efektem są rumienie na skórze, a przyczyną znaczne rozszerzenie się naczyń krwionośnych.


Przyczyną powstawania zmian skórnych jest bardzo często alergia kontaktowa. Wysypka, która jej towarzyszy, to reakcja obronna organizmu na kontakt z alergenem. Uczulać mogą zarówno czynniki zewnętrzne, jak i kosmetyki, niektóre pokarmy, leki oraz środki do prania czy płukania tkanin. W takich sytuacjach konieczne są testy dermatologiczne i eliminacja wybranych produktów. 


Niektóre alergie są tak silne, że wymagają leczenia farmakologicznego. Nie są one przeszkodą w odpowiedniej pielęgnacji skóry. Trzeba jednak pamiętać, że w takim przypadku należy zrezygnować z kosmetyków drogeryjnych. Osoby z alergią powinny używać wyłącznie preparatów, które są przeznaczone do tego rodzaju cery. Kosmetyki inne niż apteczne mogłyby ją dodatkowo podrażniać.