null

Wypryski na twarzy – charakterystyka i leczenie. Jak pielęgnować skórę z krostkami?

Wypryski na twarzy bardzo często są wynikiem trądziku – choroby dermatologicznej o charakterze przewlekłym. Czynnikiem sprawczym powstawania krostek są zazwyczaj zmiany hormonalne w organizmie. Ich efektem jest nadmierna produkcja łoju. Wypryski na twarzy można złagodzić odpowiednią pielęgnacją skóry lub ewentualnym leczeniem farmakologicznym. Rodzaj terapii zależy od rozpoznania.

Dbałość o skórę powinna być systematyczna. Złagodzi to istniejące już krostki i zapobiegnie powstawaniu nowych. W celu pielęgnacji warto używać dermokosmetyków, które mają w składzie substancje o działaniu przeciwzapalnym oraz odbudowującym naturalną barierę ochronną skóry. Ważnym składnikiem dermokosmetyków są filtry chroniące przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jakie dokładnie produkty poleca się osobom z wypryskami na twarzy?

Dlaczego powstają wypryski na twarzy?

Główną przyczyną powstawania wyprysków na twarzy jest trądzik. To dermatologiczna choroba skóry mająca charakter przewlekły. Etiologia zmian trądzikowych jest złożona, choć za najczęstszy czynnik sprzyjający ich powstawaniu uważa się zaburzenia hormonalne. Predysponują one do nadmiernej produkcji łoju, czego efektem są powstające na powierzchni skóry stany zapalne. Mają one postać grudek, guzków lub ropnych wyprysków. Wyglądają nie tylko nieestetycznie, ale mogą pozostawiać po sobie blizny.


Inną przyczyną powstawania wyprysków jest alergia. Zmiany powstają wtedy na skutek obronnej reakcji organizmu po zetknięciu się z alergenem. Aby się ich pozbyć i zapobiec tworzeniu nowych, konieczne jest właściwe rozpoznanie. Z wypryskami na twarzy wiele wspólnego ma także dieta. Spożywanie przetworzonej żywności i fast foodów predysponuje do powstawania zmian.


Do występowania wyprysków na twarzy przyczynia się też niewłaściwa pielęgnacja skóry. Brak demakijażu, jedynie sporadyczne czyszczenie oraz stosowanie kremów zawierających sztuczne barwniki może być powodem pojawiania się nieestetycznych zmian.

Leczenie wyprysków na twarzy

Leczenie wyprysków na twarzy jest zależne od rozpoznania. Jeśli zmiany powstały z powodu zaburzeń hormonalnych, jest szansa, że miną wraz z wiekiem, ale chory musi wykazać się systematyczną dbałością o skórę. W niektórych przypadkach niezbędne jest leczenie farmakologiczne. Niestety jest ono dość kosztowne i długotrwałe, na co nie każdy może sobie pozwolić.


Jeżeli wypryski na twarzy powstały na skutek alergii, ważne jest określenie patogenu, który stanowi źródło problemu i jego powolna eliminacja. Aby było to możliwe, trzeba wykonać testy skórne i np. wprowadzić dietę eliminacyjną. Osoby z wypryskami na twarzy powinny unikać przetworzonego pożywienia, gotowych i zakupionych w sklepie posiłków oraz zrezygnować z fast foodów, słodyczy i napojów gazowanych. Ogromną rolę w leczeniu odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry.

Pielęgnacja skóry u osób z wypryskami na twarzy

Codzienna dbałość o skórę jest kluczowym elementem w leczeniu wyprysków na twarzy i zapobieganiu powstawania nowych. Dla osób z tego rodzaju zmianami niewskazane jest stosowanie kosmetyków drogeryjnych. Zawierają one parabeny oraz substancje zapachowe, które mogą podrażnić skórę. Z tego powodu najlepszym wyborem są dermokosmetyki. To produkty apteczne, które można stosować nawet podczas kuracji farmakologicznej. Skład dermokosmetyków został opracowany przez dermatologów. Jest zatem w pełni bezpieczny dla skóry z problemami. W kosmetykach aptecznych nie ma parabenów ani sztucznych barwników. Są one pozbawione zapachu, dlatego traktuje się je jako niekomedogenne. Jednym słowem, nie powinny uczulać.


Osobom z wypryskami poleca się szczególnie linię przeznaczoną do pielęgnacji cery trądzikowej. W składzie produktów są cenne kompleksy cynku, który działa przeciwzapalnie, wysuszająco i łagodząco na zmiany skórne o charakterze trądzikowym. Znajdują się w nich także związki, które odbudowują naturalną barierę ochronną skóry, co jest bardzo ważne przy wypryskach. Kremy apteczne przystosowane dla skóry trądzikowej bardzo dobrze radzą sobie z nadmierną produkcją łoju, zapewniając jednocześnie efekt zmatowienia i odpowiedni poziom nawilżenia.


Oferta producentów kosmetyków aptecznych to nie tylko kremy do pielęgnacji. W aptekach i wybranych drogeriach można znaleźć pianki do głębokiego oczyszczania skóry bez ryzyka jej dodatkowego podrażnienia. Na półkach są także żele do mycia o podobnym działaniu. Produkty nie zatykają porów, zapobiegając tym samym tworzeniu się nowych wyprysków. Ich stosowanie musi być jednak systematyczne i długotrwałe, aby odczuć działanie. Dermokosmetyki są nieco droższe od tradycyjnych produktów drogeryjnych, ale warte swojej ceny. Po ich użyciu skóra jest gładka, odżywiona i na długo pozbawiona wszelkich nieczystości.