null

Przyczyny trądziku – jakie czynniki decydują o powstaniu tej choroby? Jak przebiega leczenie zmian trądzikowych?

Trądzik jest jedną z najczęściej diagnozowanych chorób skóry. Zmagają się z nim nie tylko osoby w okresie dojrzewania, ale także dorośli. Zmiany trądzikowe mogą mieć nawet niemowlęta. Przyczyn powstania choroby może być wiele, dlatego schorzenie podzielono na kilka rodzajów: trądzik młodzieńczy, różowaty oraz niemowlęcy.

Najczęstszą przyczyną powstawania zmian trądzikowych są zaburzenia hormonalne i nieprawidłowa praca gruczołów łojowych. Dotyczy to jednak wyłącznie osób młodych. Do powstawania zmian skórnych po okresie dojrzewania predysponują natomiast stres i złe nawyki żywieniowe. Trądzik wymaga podjęcia leczenia dermatologicznego i szczególnej dbałości o skórę w czasie terapii. Jakie kosmetyki będą do tego odpowiednie?

Czym jest trądzik?

Trądzik uważa się za chorobę wieku dojrzewania, choć jest to nie do końca prawda. Zmiany skórne o tym charakterze mają również bardzo małe dzieci i dorośli. Kobiety zmagają się z nim częściej niż mężczyźni. To jedna z najbardziej rozpoznawanych chorób dermatologicznych, do której powstania predysponuje szereg czynników. W związku z tym podzielono go na kilka rodzajów zależnie od przyczyny pojawienia się wykwitów. Wyróżnia się trądzik niemowlęcy, młodzieńczy, czyli pospolity oraz różowaty. Choroba wymaga leczenia dermatologicznego, które jest nie tylko czasochłonne, ale też bardzo kosztowne. Zlecone przez dermatologa badania umożliwią poznanie przyczyny trądziku. Podczas kuracji zaleca się szczególną dbałość o skórę.

Rodzaje i przyczyny trądziku

Do powstawania trądziku predysponuje wiele czynników, ale cecha charakterystyczna choroby jest wspólna. To zaburzenie pracy gruczołów łojowych i nadmierna produkcja sebum, które szuka ujścia na zewnątrz naskórka. Nie zawsze winne są temu zaburzenia hormonalne, choć to one w dużej mierze decydują o pojawieniu się zaskórników. Z racji złożonej etiologii schorzenie podzielono na rodzaje, które łatwiej sklasyfikować. Wyróżnia się:

  • trądzik młodzieńczy – przyczyną jego powstawania są zmiany hormonalne, a dokładnie zaburzenia poziomu androgenów w okresie dojrzewania i po nim. Prowadzi to do nadmiernej produkcji łoju i nieprawidłowości w namnażaniu się komórek, które wyściełają przewód łojowy. Skóra chorego jest wtedy podatna na powstawanie odczynów zapalnych, które występują pod postacią pryszczy. Trądzik młodzieńczy bardzo często nazywa się pospolitym lub hormonalnym. U osób młodych mija po okresie dojrzewania, u starszych wymaga wyrównania gospodarki hormonalnej;
  • trądzik różowaty – przyczynę powstawania tego rodzaju trądziku trudno określić, dlatego że jest ona wieloczynnikowa. Za najczęstsze powody uważa się zmiany hormonalne, spadki odporności oraz zakażenia bakteryjne. Cechą charakterystyczną tej przypadłości są krostki mające charakter rumieni, których obecność jest nasilona pod wpływem stresu lub gwałtownej zmiany temperatur. Trądzik różowaty może pozostawiać na skórze blizny i wymaga leczenia dermatologicznego; 
  • trądzik niemowlęcy – bywa noworodkowy, który mija samoistnie po kilku tygodniach i późniejszy, będący wynikiem reakcji alergicznej związanej z nieprawidłową dietą matki. Trądzik niemowlęcy nie wymaga żadnego leczenia.


Przyczyną powstawania krostek mogą być również substancje chemiczne (trądzik zawodowy) lub niektóre leki (trądzik polekowy). Do występowania zaskórników może predysponować również stres i nieodpowiedni tryb życia. Są to najczęstsze przyczyny trądziku u dorosłych.

Kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej

Niezależnie od przyczyny trądziku skóra z krostkami wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Do tego typu cery poleca się szczególnie kosmetyki niekomedogenne, ponieważ poprawiają jej kondycję, ale nie zatykają porów. Mogą ich używać również te osoby, które są w trakcie kuracji dermatologicznej. Kosmetyki niekomedogenne kupuje się wyłącznie w aptekach lub drogeriach, które posiadają dział dermokosmetyków. Ich skład jest zbliżony do produktów leczniczych, ale równie dobrze mogą je stosować osoby zdrowe. 


Na aptecznych półkach znajdziemy całe zestawy np. pianki do mycia twarzy oraz kremy matująco-nawilżające. Za pomocą pianek można usunąć z twarzy wszelkie nieczystości, również pozostałości po makijażu. Mają w składzie kompleks cynku, który nie tylko oczyszcza, ale też łagodzi podrażnienia. Po umyciu skóry warto nałożyć na nią krem z tej samej serii. Nawilża on i odżywia skórę, lecz jednocześnie matuje wybrane partie twarzy. Jako jeden z nielicznych ponadto nie pozostawia na skórze tłustej warstwy.