Łuszcząca się skóra na twarzy świadczy o nieprawidłowościach w codziennej pielęgnacji. Może być także jednym z objawów schorzeń dermatologicznych. Bez względu na przyczynę konieczne jest podjęcie odpowiednich działań. Sprawdź, co robić, gdy łuszczy się skóra na twarzy.
Nadmierne łuszczenie się skóry na twarzy bardzo często występuje razem z innymi objawami. Zależą one od przyczyny problemu. Zwykle są to: zaczerwienienie, świąd, pieczenie oraz zmiany skórne o różnym charakterze. Naskórek może łuszczyć się na całej twarzy lub tylko miejscowo - na nosie lub czole. Aby ograniczyć nieprzyjemne dolegliwości, trzeba poznać przyczynę problemu oraz podjąć stosowne działania pielęgnacyjne.
Łuszcząca się skóra na twarzy może być spowodowana wieloma czynnikami. Zdarza się, że poznanie dokładnej przyczyny zajmuje sporo czasu. Niekiedy konieczne jest też wykonanie dodatkowych testów (np. badań krwi).
Jedną z najczęstszych przyczyn łuszczącej się skóry na twarzy jest nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak. Prowadzi to do jej przesuszenia, a tym samym uszkodzenia naturalnego płaszcza lipidowego. Dochodzi też do zaburzenia funkcjonowania gruczołów łojowych. W efekcie suchy naskórek zaczyna się nadmiernie łuszczyć. Pojawiają się też inne objawy (m.in. świąd skóry). Łuszcząca się skóra na twarzy jest często efektem zbyt częstego stosowania peelingu. Takie działanie skutkuje zaburzeniem naturalnych procesów odnawiania się komórek skóry.
Przyczyną łuszczącej się skóry jest także stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Niektóre preparaty zawierają składniki, które nie działają dobrze na cerę. Mowa m.in. o substancjach drażniących, które nie tylko uszkadzają naturalną barierę hydrolipidową, ale mogą być też przyczyną alergii. Do nadmiernego łuszczenia się skóry przyczynia się także stosowanie kosmetyków nieprzeznaczonych do posiadanego typu cery.
Łuszcząca się skóra twarzy może być też objawem schorzeń dermatologicznych lub ogólnoustrojowych. Są to m.in.: trądzik, atopowe zapalenie skóry (AZS), łuszczyca lub infekcje (grzybicze, bakteryjne, wirusowe). Można je rozpoznać na podstawie badania dermatologicznego.
Warto wiedzieć: Czym jest łuszczyca krostkowa? Objawy i leczenie
Wiele osób zastanawia się, jakie należy podjąć działania, gdy skóra na twarzy nadmiernie się łuszczy. Przede wszystkim konieczne jest unikanie drapania oraz odrywania fragmentów naskórka. Takie działanie może spowodować uszkodzenie skóry i stwarza ryzyko powstania infekcji.
Należy także przyjrzeć się swojej codziennej pielęgnacji. Oczyszczanie i nawilżanie powinno odbywać się każdego dnia rano i wieczorem. Nie należy stosować zbyt często peelingów lub kosmetyków o silnym działaniu (np. z kwasami). Nie wolno także zbyt mocno pocierać skóry twarzy ręcznikiem w czasie jej osuszania.
Gdy skóra na twarzy się łuszczy, konieczne jest wdrożenie delikatnej pielęgnacji. Należy do tego używać lekkich kosmetyków, które nie mają w składzie substancji drażniących. Do każdego rodzaju cery (a szczególnie wrażliwej i z problemami dermatologicznymi) sprawdzają się dermokosmetyki. Dobrze jest wybrać preparat do mycia i nawilżania od jednego producenta.
Łuszcząca się skóra twarzy wymaga odpowiedniego nawilżenia. Dobrej jakości krem do twarzy zawiera składniki, które pozwalają zatrzymać cząsteczki wody w głębokich warstwach skóry, odbudować naturalny płaszcz lipidowy oraz zregenerować powstałe uszkodzenia naskórka. Jeżeli problem jest nasilony, należy skorzystać z preparatów, które zapewniają kurację nawilżającą, np. Cetaphil DA Ultra krem intensywnie nawilżający. Można stosować go w codziennej pielęgnacji. Użyto w nim specjalnej formuły, która jest połączeniem 5 składników o działaniu nawilżającym i ochronnym. Dzięki lekkiej formie łatwo i szybko się wchłania.
Do codziennej pielęgnacji dobrze sprawdzi się także Cetaphil krem nawilżający do twarzy na dzień z kwasem hialuronowym. Składnik ten silnie wiąże cząsteczki wody w głębokich warstwach skóry. Dzięki temu jest ona odpowiednio nawilżona przez długi czas.
Osoby zmagające się z trądzikiem mogą wybrać krem Cetaphil PRO Oil Control. Ma on filtr przeciwsłoneczny SPF30, który chroni delikatną skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Jest ponadto niekomedogenny, więc nie przyczynia się do powstawania nowych zaskórników.
Nadmiernie łuszcząca się skóra twarzy może być objawem chorób, dlatego zaleca się wizytę u dermatologa i wykonanie podstawowych badań. Warto to zrobić, gdy zmiana kosmetyków i sposobu pielęgnacji nie przynosi oczekiwanych efektów. Z konsultacją nie należy też zwlekać, jeżeli poza łuszczącą się skórą twarzy obecne są inne objawy (skórne lub ogólnoustrojowe).