Dokładne oczyszczenie naskórka ze wszelkich zabrudzeń to podstawa pielęgnacji. Dzięki myciu odblokowujemy pory i pozwalamy skórze oddychać. Unikamy tym samym wyprysków, zaskórników, a także nadmiaru sebum. Prym wśród kosmetyków oczyszczających wiodą pianki do mycia twarzy. Wyjaśniamy, jak działają i które z nich są szczególnie polecane.
Pianka do mycia twarzy nie jest żadną nowością na rynku. W sprzedaży taki produkt jest od lat, jednak nie cieszył się dużą popularnością. Obecnie pianki do mycia twarzy znów wracają do łask, a producenci prześcigają się w coraz bardziej wymyślnych formułach. Taki rodzaj kosmetyków można znaleźć nawet w produktach aptecznych. Warto na nie postawić, jeśli zmagamy się ze skórą problematyczną i wymagającą szczególnej dbałości. Czy pianki do mycia twarzy rzeczywiście warto stosować?
Oczyszczanie twarzy to jedna z podstaw właściwej pielęgnacji skóry. Usuwanie nieczystości zapobiega tworzeniu się zmarszczek, zatykaniu porów, a także utracie elastyczności naskórka. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy zapomnieć o zaskórnikach bądź złagodzić ich występowanie, jeśli zmagamy się z cerą trądzikową. Mycie twarzy jest potrzebne też chorym z łojotokowym zapaleniem skóry i posiadaczom cery wrażliwej. Ta ostatnia bywa bardziej podatna na podrażnienia i niekorzystne działanie czynników atmosferycznych.
Na rynku jest szereg kosmetyków do usuwania zanieczyszczeń. Można wybrać spośród żeli, płynów lub mydeł. Dużą popularnością cieszy się pianka do mycia twarzy, której formuła umożliwia dokładne oczyszczenie skóry, bez naruszenia jej warstwy powierzchniowej. Preparat działa na tyle delikatnie, że śmiało można go polecić osobom ze skórą wrażliwą lub mającym skłonność do uczuleń. Pianki do mycia mogą używać również osoby z zaczerwienieniami.
Zdecydowaną zaletą pianki do twarzy jest jej formuła. Kosmetyk nie wymaga dodatkowego spienienia i to ten właśnie czynnik odróżnia go od innych preparatów myjących. Delikatność pianki działa kojąco, więc nie uszkadza warstwy ochronnej naskórka. Dzięki temu zapewnia się skórze nie tylko dogłębne oczyszczenie, lecz także brak podrażnień. Pianka jest niczym gąbka, która wchłania wszelkie zanieczyszczenia, co znacznie ułatwia codzienną pielęgnację.
Inna zaleta pianki to wynika z faktu, że produkt ten bywa dedykowany do rozmaitych rodzajów cery. Inny skład ma preparat do skóry wrażliwej, inny zaś do trądzikowej. Będzie jeszcze bezpieczniejszy, gdy sięgniemy po dermokosmetyk, który jest rekomendowany przez specjalistów. Tego rodzaju preparaty mają wyjątkowy skład, ponieważ w ich formule nie ma substancji drażniących ani komponentów zapachowych, a jedynie te, które wykazują działanie terapeutyczne. Ponadto, można je łączyć z kuracją farmakologiczną.
W składzie pianek do twarzy nie ma mydła. To ogromny plus, ponieważ PH kostki lub płynu nie jest dedykowane do oczyszczania delikatnej skóry i mogłoby naruszyć jej płaszcz lipidowy. Skóra będzie podrażniona i ściągnięta, czego warto uniknąć. W piankach do mycia jest gliceryna, wyciągi roślinne, a także witaminy, które odżywiają skórę. Nie ma zatem ryzyka, że doprowadzimy do dalszych uszkodzeń.
Bogatym składem mogą się pochwalić produkty dermokosmetyczne. Pianka przeznaczona do cery trądzikowej zawiera np. kompleksy cynku nowej generacji. Łagodzą one nadmiar wydzielanego sebum i działają przeciwzapalnie. Z kolei w piance dla osób z zaczerwienioną skórą znajdziemy składniki ograniczające pieczenie i swędzenie. Niwelują one również suchość skóry.
Piankę do mycia twarzy trzeba stosować umiejętnie. Preparat najlepiej nałożyć na wilgotną twarz i myć skórę delikatnymi, kolistymi ruchami. Trzeba omijać okolice oczu. Jeśli pianka się tam dostanie, spłuczmy twarz zimną wodą i starajmy się jej nadto nie trzeć. Pianka powinna zostać na skórze przez około 30 lub 40 sekund. Potem można ją zmyć letnią wodą i delikatnie osuszyć twarz ręcznikiem. Po oczyszczeniu skóry twarzy warto nałożyć krem lub przetrzeć skórę tonikiem - tego typu preparaty także można znaleźć wśród dermokosmetyków. Producenci dbają o to, aby w jednej linii tworzyć środki do kompleksowej pielęgnacji, dlatego z pewnością znajdziemy produkty, które sprostają naszym oczekiwaniom.
Trzeba pamiętać, że największy wybór preparatów dermokosmetycznych jest w aptekach i specjalistycznych drogeriach. Często porównuje się je z farmaceutykami, ponieważ w składzie mają związki o działaniu terapeutycznym, które uzupełniają farmakoterapię przy schorzeniach skóry. Do takich należą m.in. alantoina, pantenol oraz oleje roślinne.