null

Cera trądzikowa - czym się charakteryzuje i jak o nią dbać?

Cera trądzikowa nie stanowi problemu jedynie osób w okresie dojrzewania. Zmagać się z nią mogą również ludzie dorośli. Typowe są dla niej zmiany skórne w postaci rozszerzonych porów, zaskórników, grudek czy krost. Podstawa jej pielęgnacja polega na usunięciu nadmiaru sebum.

Cera trądzikowa – cechy charakterystyczne

Cera trądzikowa rozwija się w konsekwencji zaburzonego funkcjonowania gruczołów łojowych. Struktury te odpowiedzialne są za produkcję łoju zwanego też sebum, który pełni funkcję ochronną i stanowi barierę antybakteryjną. Rozmieszczone są na całej powierzchni skóry ciała, w wyłączeniem spodu stóp i wnętrza dłoni. W trądziku łój wydzielany jest w nadmiernej ilości, przez co skóra nieestetycznie błyszczy się i jest tłusta w dotyku. Wzmożona praca gruczołów łojowych powoduje zmianę odczynu skóry i zachwianie równowagi naturalnej flory bakteryjnej. Stwierdza się nieprawidłowości w złuszczaniu naskórka. Martwe komórki zatykające ujścia gruczołów łojowych stwarzają doskonałe warunki do namnażania się bakterii wywołujących miejscowy stan zapalny. Dochodzi do rozszerzenia porów i rozwoju zmian skórnych: pierwotnych (zaskórniki zamknięte i otwarte) oraz wtórnych (grudki, krostki, w skrajnych przypadkach torbiele ropne, które mogą pozostawiać blizny). Zmiany skórne mają tendencję do gromadzenia się w jednym miejscu, przez co przypominają nieco wysypkę alergiczną.

U kogo może pojawić się cera trądzikowa?

Cera trądzikowa do niedawna uważana była za problem osób dojrzewających jako konsekwencja zachodzących wówczas zmian hormonalnych. Obecnie badacze podkreślają, że trądzik rozwinąć się może również u po 30 roku życia, ponieważ jego powstanie determinować mogą uwarunkowania genetyczne czy środowiskowe np. nieodpowiedni sposób odżywiania się oraz silny stres.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Cera trądzikowa wymaga szczególnej i delikatnej pielęgnacji, która uwzględniać powinna przede wszystkim oczyszczanie, nawilżanie, tonizację i złuszczanie martwego naskórka. Jej celem jest zwłaszcza zmniejszenie warstwy rogowej, unormowanie wydzielania łoju, poprawa ukrwienia skóry i wyciszenie zmian ropnych.


Do mycia cery z trądzikiem najlepiej przeznaczyć antybakteryjne, łagodzące stany zapalne, zmniejszające ilość sebum, usuwające zanieczyszczenia preparaty w formie pianek, żeli, emulsji micelarnych. Ważne, by nie zawierały alkoholu, który może przesuszyć naskórek, podrażnić zmiany skórne, inicjować reakcję obronną skóry objawiającą się zwiększeniem wydzielania sebum. Złuszczanie martwego naskórka, odblokowanie ujść gruczołów łojowych, oczyszczenie skóry z resztek zanieczyszczeń zapewnia natomiast peeling. Powinno się go wykonywać średnio raz w tygodniu, o ile nie ma zmian ropnych. Tonizację skóry, czyli przywrócenie naturalnego odczynu pH zapewni normalizujący tonik. Osoby o cerze trądzikowej powinny wybierać kremy regulujące gospodarkę wodno-tłuszczową i nieobciążające skóry, o lekkiej konsystencji, nawilżające, matowiące, szybko wchłaniające się. W ich składzie znaleźć można m.in. ekstrakt z nagietka, hibiskusa, rumianku, tymianku, kory brzozowej, oczaru wirginijskiego, dziurawca, cynk, witaminy A, E, B2, C. W przypadku braku poprawy wskazany jest kontakt z dermatologiem.