null

Jak wykonać prawidłowy demakijaż twarzy?

Demakijaż twarzy jest podstawą codziennej pielęgnacji. Pozostawienie na skórze na noc resztek makijażu wraz z innymi zanieczyszczeniami jest przyczyną powstawania zaskórników i pogorszenia się stanu cery. Prawidłowy demakijaż opóźnia ponadto procesy starzenia się skóry. 

Wiele kobiet nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez nałożenia podkładu, pudru, tuszu do rzęs. W niektórych przypadkach pełny makijaż jest niezbędny w pracy. Dotyczy to przede wszystkim prezenterek telewizyjnych, aktorek i modelek. Stosowanie kolorowych kosmetyków bardzo obciąża skórę. W efekcie staje się ona przesuszona, podrażniona i pozbawiona blasku. Aby temu zapobiec, trzeba pamiętać o codziennym demakijażu.

Dlaczego demakijaż twarzy i oczu jest ważny?

Wieczorny demakijaż twarzy i oczu jest obowiązkowym punktem pielęgnacji. Nie tylko oczyszcza skórę, ale także odświeża ją i przygotowuje do zabiegów nawilżających. Warto pamiętać, że resztki makijażu i inne zanieczyszczenia uniemożliwiają wnikanie w głąb skóry substancji odżywczych obecnych w kosmetykach.


Prawidłowy demakijaż pozwala oczyścić skórę z resztek makijażu, nadmiaru sebum, drobnoustrojów, zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, potu i kurzu. Pozostawienie ich na skórze wpływa na pogorszenie się jej kondycji i wyglądu, a także jest przyczyną powstawania nieestetycznych zaskórników zamkniętych lub otwartych. Wiadomo także, że demakijaż opóźnia procesy starzenia się skóry i przyspiesza jej regenerację.


Demakijaż twarzy i oczu jest zalecany każdej kobiecie, także tej, która maluje się bardzo delikatnie. Dzięki temu zabiegowi, który trwa zaledwie kilka minut, można zyskać pewność, że skóra została prawidłowo oczyszczona.

Demakijaż krok po kroku

Demakijaż oczu i twarzy trzeba wykonywać wieczorem, chociaż zaleca się, aby robić to też rano. Dzięki temu można przygotować skórę do zabiegów nawilżających oraz usunąć zanieczyszczenia powstałe w nocy, a także resztki makijażu, które zostały po wieczornym oczyszczaniu.


Pierwszym krokiem jest demakijaż oczu. Specjaliści radzą zaczynać od tego miejsca, ponieważ zazwyczaj tam znajduje się najwięcej zanieczyszczeń. Płatek kosmetyczny należy nasączyć i przyłożyć do oka, delikatnie ściągając go w dół do momentu, aż wacik będzie całkiem czysty. Zalecane jest unikanie pocierania, ponieważ skóra w okolicy oka jest bardzo cienka (ma tylko ok. 0,5 mm grubości), delikatna i podatna na uszkodzenia.


Drugim krokiem jest demakijaż twarzy. Można to zrobić na dwa sposoby:

  • nałożyć na twarz emulsję micelarną i delikatnie zmyć ją suchym wacikiem;
  • emulsję micelarną nanieść na wacik i delikatnie pocierać nim skórę kolistymi ruchami (od czoła w dół).


Oba sposoby są równie skuteczne, dlatego wszystko zależy od wygody i preferencji. Trzeba pamiętać, że wszystkie ruchy powinny być bardzo delikatne, aby nie doszło do podrażnień spowodowanych zbyt intensywnym tarciem.


Kolejnym krokiem demakijażu jest umycie twarzy delikatnym żelem myjącym i osuszenie jej jednorazowym ręcznikiem. Takie działanie pozwala jeszcze lepiej oczyścić skórę z niewidocznych zanieczyszczeń. Na koniec należy na nią nałożyć krem nawilżający. Preparat trzeba rozprowadzić równomiernie okrężnymi ruchami, przypominającymi masaż. Dzięki temu zostanie pobudzone krążenie krwi, a substancje odżywcze lepiej wnikną do głębokich warstw skóry.

Demakijaż – kosmetyki, które warto kupić

Demakijaż twarzy wymaga zastosowania odpowiednich preparatów, które nie tylko poradzą sobie z usunięciem nawet mocnego makijażu, ale będą miały również pozytywny wpływ na cerę. Warto zdecydować się na dermokosmetyki, czyli kosmetyki do pielęgnacji, które mają właściwości lecznicze.


Zostały one stworzone przez zespół dermatologów, kosmetologów i chemików. Przechodzą bardzo rygorystyczne testy, które potwierdzają ich skuteczność i bezpieczeństwo – produkty są hipoalergiczne, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji, takich jak składniki zapachowe, sztuczne barwniki i konserwanty.


Do demakijażu twarzy i oczu najlepiej wybrać emulsję micelarną. Kosmetyk ten to połączenie płynu i mleczka oczyszczającego. Zawarte w nim cząsteczki miceli przyciągają brud, resztki kosmetyków, kurz, nadmiar sebum i pot. Po jego użyciu jest przyjemne uczucie odświeżenia. Takie kosmetyki do demakijażu nie uszkadzają płaszcza lipidowego, czyli naturalnej bariery ochronnej skóry.


Dermokosmetyki do demakijażu są bardzo delikatne, nie zawierają substancji drażniących, dlatego mogą być stosowane przez osoby ze wszystkimi typami cery. Do płynu micelarnego najlepiej dobrać krem nawilżający z tej samej serii lub od tego samego producenta.