null

Łagodne i skuteczne mycie twarzy. Zasady oczyszczania

W ciągu dnia na twarzy gromadzą się zanieczyszczania, kurz oraz łój produkowany przez gruczoły. Wszystko to może być powodem tworzenia się na powierzchni skóry nieestetycznych zmian, w tym zaskórników. Nieprawidłowo oczyszczona twarz szybciej się starzeje i jest mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych.

Mycie twarzy to podstawa pielęgnacji. Powinno wykonywać się tę czynność przynajmniej dwa razy dziennie - rano i wieczorem, przygotowując skórę do kolejnych kroków, czyli dogłębnego nawilżania za pomocą właściwie dobranego kremu. Ważne jest jednak, aby kosmetyki były dopasowane do rodzaju cery. Tylko w ten sposób można zadbać o dobrą kondycję naskórka. 

Dlaczego warto codziennie oczyszczać skórę twarzy?

Skóra twarzy codziennie narażona jest na szereg szkodliwych czynników. Na jej powierzchni osadzają się przede wszystkim zanieczyszczenia środowiskowe, w tym pyły 2.5 PM, które po wniknięciu w głąb skóry mogą powodować zmarszczki, przebarwienia, utratę wiotkości i podrażnienia. Uszkodzony naskórek traci większą ilość wody, a kondycja warstwy hydrolipidowej ulega pogorszeniu. Tym samym skóra na twarzy staje się przesuszona, matowa, skłonna do podrażnień, zaczerwienień, a nawet tworzenia się zaskórników otwartych i zamkniętych. Osoby posiadające skórę tłustą i trądzikową, rezygnując z codziennego jej mycia, narażają się na zaostrzenie objawów trądziku. Skóra kobiet kładących się spać w pełnym makijażu jest bardziej podatna na procesy starzenia się naskórka, w tym uszkodzenia.

Zasady prawidłowego oczyszczania twarzy

Poranne oczyszczanie warto rozpocząć od delikatnego pobudzenia cery chłodną lub zimną wodą. Taka temperatura usprawnia krążenie krwi, co sprawia, że twarz jest jędrna i gotowa na przyjęcie składników odżywczych, zawartych w dermokosmetykach. Warto wybrać lekką piankę oczyszczającą Cetaphil, która nie podrażnia naskórka, nie zatyka porów i skutecznie usuwa nadmiar sebum. Dla osób, które wolą zrezygnować z używania wody do mycia twarzy, zaleca się wybór emulsji micelarnych np. z serii Cetaphil EM. Oczyszczające micele zawierają substancje myjące, które łagodnie i skutecznie pomagają pozbyć się zanieczyszczeń. 

Warto pamiętać o tym, aby po umyciu twarzy, delikatnie odsączyć ją z nadmiaru wody. W tym celu lepiej nie trzeć naskórka, a jedynie przyłożyć miejscowo czysty, bawełniany lub papierowy ręcznik. 

Wieczorna pielęgnacja powinna wyglądać tak samo, jak poranna. Ponadto, warto się upewnić, że pozostałości tuszu, podkładu, pudru i innych kolorowych kosmetyków są całkowicie usunięte. Do demakijażu oczu należy wybrać produkty do tego przeznaczone, co pozwoli na uniknięcie podrażnień i zaczerwienień spojówek. 

Od czasu do czasu warto wykonać peeling, który ułatwia pozbycie się martwego naskórka i umożliwia głębokie oczyszczenie porów. Jeśli masz wrażliwą skórę, wybierz przebadany dermatologicznie kosmetyk np. delikatny żel oczyszczający z peelingiem Cetaphil. Z racji na jego łagodne działanie, można stosować go codziennie. 

Techniki oczyszczania twarzy

Istnieje wiele technik oczyszczania twarzy, jednak ważne jest, aby dobrać je indywidualnie do rodzaju skóry. Dużą popularnością cieszy się metoda 4-2-4. Trwa ona co prawda 10 minut, jednak pozwala na dogłębne oczyszczenie naskórka. Kobiety, które ją stosują, zauważają poprawę kondycji skóry twarzy, spłycenie drobnych zmarszczek, a także zmniejszenie zmian trądzikowych. 


Jak sama nazwa wskazuje metoda 4-2-4 odnosi się do czasu trwania poszczególnych etapów oczyszczania. Pierwsze 4 minuty należy przeznaczyć na masowanie twarzy olejem. Ważne, żeby produkt był dopasowany do rodzaju cery. W tym czasie warto się zrelaksować i posłuchać ulubionej muzyki. Kolejne 2 minuty to klasyczne mycie twarzy przy pomocy pianki oczyszczającej lub emulsji. Produkt należy wmasować w pozostawioną na skórze tłustą warstwę. Przez ostatnie 2 minuty zmywa się całość ciepłą wodą. W ten sposób pozbywa się nieusuniętych resztek zanieczyszczeń i brudu. Aby jeszcze lepiej wpłynąć na ukrwienie skóry twarzy, warto naprzemiennie zastosować ciepłą i zimną wodę.

Najczęstsze błędy w oczyszczaniu twarzy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas czyszczenia skóry jest używanie zbyt ciepłej wody. Skórze nie służy również zbyt silny strumień. Dlatego też lepiej zrezygnować z mycia twarzy pod prysznicem. 


Pamiętaj o częstej wymianie ręczników do twarzy. Nie używaj tego samego ręcznika, co do całego ciała. W łazience panują warunki sprzyjające rozwojowi bakterii, pleśni i grzybów. Używając brudnego materiału, można w łatwy sposób przenieść infekcję na całą twarz. Pamiętaj, aby nie pocierać naskórka, ponieważ w przypadku stanów zapalnych można zaostrzyć zaczerwienienia.


Dobierz produkty dopasowane do rodzaju swojej cery. Wybieraj te pozbawione substancji mogących powodować alergie i podrażnienia. Lepiej zrezygnować również ze składników zapachowych i barwników.