null

Ile trwa rumień noworodkowy i czy stanowi zagrożenie dla dziecka? Pielęgnacja skóry u noworodka

Rumień noworodkowy jest bardzo częstym zjawiskiem u dzieci urodzonych o czasie. Nazywa się go łagodną chorobą skóry, choć tak naprawdę to typowa reakcja alergiczna na czynniki zewnętrzne zaraz po urodzeniu. Pojawia się mniej więcej w drugiej dobie życia dziecka i znika samoistnie po kilku dniach.

Rumień nie stanowi zagrożenia dla noworodka. Można go złagodzić odpowiednio dobranymi kosmetykami do pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, że muszą być przeznaczone do skóry niemowląt od 1 dnia życia. W innym wypadku mogą ją dodatkowo podrażnić.

Co to jest rumień noworodkowy? Ile trwa?

Rumień u noworodka to naturalne zjawisko fizjologiczne będące reakcją alergiczną na nowe otoczenie. Pojawia się pomiędzy drugą a trzecią dobą życia i trwa około tygodnia. Nie stanowi zagrożenia dla dziecka. Zmiany rumieniowe ustąpią całkowicie, gdy niemowlę skończy czwarty miesiąc życia. Jeśli jednak nie znikną samoistnie, warto poprosić o pomoc pediatrę. Lekarz podpowie, jakimi kosmetykami pielęgnować delikatną skórę dziecka, aby zapobiec zaczerwienieniom.


Rumień noworodkowy uważa się za łagodną dermatozę. Jego charakterystycznym objawem są czerwonoróżowe plamy lokalizujące się na tułowiu i twarzy dziecka lub widoczne na buzi białożółte grudki. Mówi się wtedy o rumieniu toksycznym u noworodka. Tego typu zmiany pojawiają się wyłącznie u dzieci urodzonych w terminie. U wcześniaków praktycznie nie występują. Maluch nie odczuwa również dyskomfortu związanego z ich obecnością, np. bólu czy uporczywego swędzenia.


Rumień noworodka można pomylić z innymi chorobami skórnymi, które mają podobny przebieg np. z odparzeniami, alergią o innym charakterze, przegrzaniem lub wychłodzeniem oraz rumieniem zakaźnym. W przypadku zmiany o podłożu wirusowym niemowlę powinno być odizolowane od innych dzieci. Jeśli natomiast matka nie jest pewna charakteru powstałych zmian, może zasięgnąć opinii lekarza. Na ogół jednak nie stanowią one powodu do niepokoju.

Jak pielęgnować skórę dziecka z rumieniem noworodkowym?

Jeśli rumień trwa długo, skórę dziecka powinien obejrzeć specjalista. Rozpoznanie polega wyłącznie na wywiadzie medycznym oraz ocenie powstałych plam, ponieważ u tak małych dzieci rzadko pobiera się materiał do badań diagnostycznych. Zaczerwienienia spowodowane rumieniem poporodowym u noworodka znikają samoistnie. Nie ma potrzeby wdrażać leczenia farmakologicznego. Zmiany skórne można złagodzić odpowiednimi środkami do pielęgnacji lub domowymi sposobami.


Niektóre mamy stosują kąpiele w roztworze nadmanganianu potasu, który jest popularnym środkiem odkażającym. Pomocny jest także krochmal, który przywraca skórze gładkość i upragniony, zdrowy koloryt. Skórę niemowlęcia można przemywać również roztworem z herbatki rumiankowej.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry z toksycznym rumieniem noworodkowym

Dziecko z toksycznym rumieniem noworodkowym wymaga wyłącznie podstawowej i regularnej pielęgnacji. Nie ma potrzeby, aby na jego delikatną skórę aplikować różnorodne kosmetyki. Mogłyby one zresztą zaostrzyć zaczerwienienie. Wówczas noworodek będzie potrzebował pomocy pediatry lub dermatologa. Podstawą do złagodzenia zmian skórnych są kosmetyki dobrane stosownie do wieku. Najrozsądniej kupić preparat przeznaczony do pielęgnacji od pierwszego dnia życia. Są one o wiele łagodniejsze, niż inne dostępne produkty dla dzieci. 


W ofercie aptek i drogerii jest wiele preparatów, które można stosować do kąpieli i do pielęgnacji skóry noworodków. Nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników ani substancji zapachowych, nie uczulają, nie podrażniają skóry. W ich składzie są wyłącznie naturalne i dozwolone substancje, których brak szkodliwości został potwierdzony badaniami klinicznymi. Formuła dermokosmetyków, bo takim mianem określa się te produkty, została opracowana przez lekarzy.


Spośród szerokiego asortymentu kosmetyków na pewno wybierzemy taki, który sprosta naszym oczekiwaniom. W sprzedaży są dostępne np. emulsje do mycia, które nie zawierają parabenów ani szkodliwych środków pieniących, dlatego można je stosować już od pierwszych dni życia dziecka. Co ważne, zostały przebadane klinicznie i są przeznaczone do pielęgnacji cery suchej oraz atopowej. Skóra malucha po zabiegu kosmetycznym z zastosowaniem emulsji jest gładka i miła w dotyku. Produkt nie pozostawia na jej powierzchni tłustej warstwy.


Producenci dermokosmetyków stworzyli również balsamy do ciała. W ich składzie jest Naturalny Czynnik Nawilżający, który odbudowuje naturalny płaszcz lipidowy skóry i chroni go przed uszkodzeniami. Pomaga też zachować odpowiednie nawilżenie.