null

Jak pielęgnować noworodka? Poradnik codziennej pielęgnacji dziecka

Codzienna pielęgnacja noworodka jest kluczowym elementem dbałości o zdrowie dziecka. Delikatna skóra wymaga specjalnego traktowania, ponieważ bardzo łatwo o odparzenia, podrażnienia naskórka i reakcje alergiczne. Dlatego kosmetyki do pielęgnacji noworodka powinny chronić skórę przed działaniem czynników zewnętrznych.

Skóra noworodka w momencie narodzin jest jeszcze niedojrzała pod względem budowy oraz funkcji, które powinna spełniać. Naskórek jest delikatny, cienki, podatny na uszkodzenia, szkodliwe działanie promieni UV i szybką utratę wody. Prawidłowa pielęgnacja wspomaga proces dojrzewania naskórka i zapewnia mu ochronę przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Stosowane kosmetyki powinny być przebadane dermatologicznie i przeznaczone dla dzieci już od pierwszego dnia życia.

Jakie kosmetyki do pielęgnacji noworodka stosować?

Kosmetyki do pielęgnacji noworodka powinny być starannie wybrane, ponieważ to od nich zależy kondycja skóry dziecka. Środki do mycia oraz kremy muszą nawilżać i natłuszczać naskórek oraz łagodzić wszelkie podrażnienia. Zawarte w nich składniki powinny wspomagać naturalny płaszcz hydrolipidowy, który stanowi barierę ochronną przed działaniem szkodliwych czynników.


Szczególnie polecane kosmetyki do pielęgnacji noworodka to tzw. dermokosmetyki. Produkty te zawierają substancje nie tylko o działaniu pielęgnacyjnym, ale także leczniczym. Zanim zostaną wprowadzone na rynek, przechodzą testy dermatologiczne, dlatego są w pełni bezpieczne i hipoalergiczne. Można je stosować od pierwszego dnia życia dziecka.


Środki do pielęgnacji dla noworodka, w które powinni zaopatrzyć się rodzice, to przede wszystkim łagodna pianka lub emulsja do mycia, krem pielęgnacyjny na odparzenia oraz balsam do ciała o właściwościach nawilżających i natłuszczających. Taki zestaw zapewni dziecku odpowiednią higienę i ochronę skóry.

Pielęgnacja pępka noworodka

Istotnym elementem codziennej higieny noworodka jest pielęgnacja pępka. Przez pierwsze kilka dni po narodzinach jest do niego przymocowany kikut pępowiny – pozostałość po niej. Odpada on samoistnie, zwykle około 8 doby życia dziecka. Należy go odpowiednio czyścić, aby uniknąć infekcji bakteryjnej mogącej spowodować powikłania niebezpieczne dla zdrowia noworodka.


Warto wiedzieć: Choroby skóry u dzieci – zmiany skórne, plamy, krosty


W przypadku kikuta pępowiny u noworodka, zgodnie z zaleceniami Nadzoru Krajowego w Dziedzinie Neonatologii oraz wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zalecana jest tzw. sucha pielęgnacja. Polega ona na tym, aby raz dziennie umyć kikut ciepłą wodą i dokładnie go osuszyć. Jeżeli doszło do jego zabrudzenia smółką, można także użyć delikatnego środka myjącego. Nie jest wskazane natomiast jego dezynfekowanie środkami na bazie alkoholu etylowego.


Ważna jest także obserwacja pępka. Jeżeli wokół kikuta pępowiny gromadzi się wydzielina, należy zebrać ją patyczkiem higienicznym. Gdy ma cuchnący zapach, jest jej dużo, a skóra wokół pępka jest opuchnięta i zaczerwieniona, konieczna jest konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu lub pediatrą.

Pielęgnacja pupy noworodka

Pielęgnacja pupy noworodka ma na celu zapobieganie odparzeniom i pieluszkowemu zapaleniu skóry. Okolice krocza i pośladków są najbardziej narażone na uszkodzenia, ponieważ wilgotne środowisko, styczność z moczem i kałem oraz brak dostępu powietrza sprzyjają podrażnieniom i namnażaniu się bakterii. Niepokojącymi objawami są zaczerwienienie i tkliwość skóry oraz nadmierne złuszczanie się naskórka.


Pupę noworodka pielęgnuje się przy każdej zmianie pieluchy, przemywając skórę ciepłą wodą z dodatkiem środka myjącego. Należy ją delikatnie wysuszyć (bez pocierania), nałożyć warstwę kremu natłuszczającego i zapiąć pieluszkę. Warto pozostawić malucha przez 15 minut z gołą pupą. Jest to tzw. wietrzenie pośladków.


Warto wiedzieć: Czy należy nawilżać skórę dziecka?

Pielęgnacja noworodka chłopca

Codzienna pielęgnacja noworodka chłopca polega na umyciu całego ciała ze szczególnym uwzględnieniem okolic intymnych. Należy je czyścić wodą z delikatnym środkiem myjącym. Trzeba pamiętać nie tylko o prąciu, ale także worku mosznowym i pachwinach. Nie powinno się odciągać na siłę napletka. Po kąpieli miejsca intymne trzeba osuszyć i nałożyć na nie krem pielęgnacyjny dla noworodka.

Pielęgnacja noworodka dziewczynki

Pielęgnacja warg sromowych u noworodka powinna odbywać się podczas każdej kąpieli i przy zmianie pieluszki. Okolice intymne należy przemywać jednorazowym wacikiem nasączonym wodą ze środkiem myjącym. Bardzo ważne jest, aby myć krocze od góry do dołu, czyli od górnej części warg sromowych w stronę odbytu. Odwrotna kolejność może spowodować przeniesienie bakterii i rozwój infekcji intymnej. Po kąpieli skóra powinna zostać delikatnie osuszona i natłuszczona kremem. Nie jest wskazane używanie zasypek ani pudru.