null

Jak radzić sobie z odparzeniami u niemowląt? Jakie kosmetyki warto wybrać?

Odparzenia skóry u noworodków to dolegliwość, która jest częstym zmartwieniem świeżo upieczonych rodziców. Za rzadko zmieniana pielucha, zły ubiór lub nadmierne pocenie się - to właśnie przyczyny bolesnych zmian skórnych, które ciężko wyleczyć, szczególnie w okresie letnim.

Skóra malucha jest wyjątkowo delikatna i podatna na odparzenia, ponieważ jej mechanizmy obronne nie są jeszcze do końca wykształcone. To powszechny problem, który dodatkowo dość trudno zwalczyć. Odpowiednio dobrana pielęgnacja z pewnością ułatwi wyleczenie przykrych dolegliwości. 

Odparzona pupa niemowlaka

Statystyki pokazują, że odparzenia pupy pojawiają się częściej w chłodne dni, ponieważ wówczas dziecko jest cieplej ubrane i śpi pod kołderką. Pod pieluchą, tuż przy skórze jest bardzo ciepło i wilgotno. Zwiększa to ryzyko podrażnień. Odparzona skóra jest zaczerwieniona i ma podwyższoną temperaturę. Dziecko odczuwa dyskomfort, a nawet ból, przez co robi się niespokojne i płacze. Aby nie dopuścić to tego stanu, należy jak najczęściej zmieniać pieluchę. Natomiast gdy dziecko wypróżni się, trzeba je bezzwłocznie przewinąć.

Zaczerwienione miejsca warto dokładnie przemywać i osuszać podczas każdego przewijania. Dodatkowym zabiegiem, które powinny stosować wszystkie mamy jest tzw. wietrzenie pupy. Zaleca się, aby dziecko leżało bez pieluszki 15 minut lub dłużej i dopiero po aplikacji odpowiednich kosmetyków należy ostrożnie założyć nową pieluszkę, uważając by nie podrażnić skóry. Warto pamiętać, że należy ją zapiąć tak, aby pomiędzy nią a brzuszkiem zostało miejsce na grubość palca. Dzięki temu swobodnie dostaje się do skóry powietrze, które przyspieszy proces gojenia. W przypadku odparzeń na pupie do czasu zagojenia się skóry warto częściej kłaść dziecko na brzuchu. 


Warto wiedzieć: Krostki u niemowlaka - przyczyny, leczenie, kosmetyki

Odparzenia na szyi u niemowlaka

Delikatna skóra małego dziecka ma skłonność do podrażnień i odparzeń. Choć najbardziej podatna jest strefa pieluszki, niemowlęta miewają też dość często odparzoną szyję. Na tę przypadłość narażone są w zasadzie wszystkie małe dzieci, w szczególny sposób te, które nie potrafią jeszcze utrzymać samodzielnie główki. Podrażnioną w tym miejscu skórę trudniej też wyleczyć, ponieważ są większe problemy z osuszaniem jej, wietrzeniem i oczyszczaniem z bakterii. Na odparzenia na szyi dzieci narażone są zwłaszcza latem, kiedy nadmiernie pocą się. Zmiany wyglądem przypominają te zlokalizowane w strefie pieluszki. Najpierw skóra zaczerwienia się zazwyczaj na zgięciach. Gdy problem zostanie zlekceważony bądź niezauważony, odparzenia powiększają się. Powstają obrzęknięcia i bąble z płynem surowiczym. Dolegliwość sprawia dziecku ból, dlatego może być wówczas grymaśne, niespokojne oraz płaczliwe. 

Na odparzenia szyi wpływa kilka czynników – ciepło, wilgoć oraz kontakt skóry z ubraniem. Przypadłości tej sprzyjają zaniedbania higieniczne, ale również przegrzanie się i osłanianie tej części ciała nieprzepuszczalnymi materiałami, takimi jak chusty czy szaliki. Zanim ubierzemy dziecko w kilka warstw, warto zastanowić się, czy to rozwiązanie jest stosowne do aktualnej pogody. 

Co na odparzenia u niemowlaka?

W przypadku pojawienia się odparzeń na skórze niemowlęcia należy zadbać o jej pielęgnację. Trzeba myć pośladki za każdym razem podczas zmiany pieluchy. Wskazane jest przemywanie ich wodą bez detergentów, na przykład wilgotnymi wacikami bądź dobrze nasączonymi chusteczkami, które nie będą zbyt mocno tarły skóry. Do przemywania można też użyć roztworu nadmanganianu potasu połączonego w odpowiednich proporcjach z wodą, działa on bowiem antybakteryjnie. Po kąpieli i wyschnięciu skóry należy nałożyć środki na odparzenia. Warto stosować maści i kremy, które w składzie mają substancje łagodzące stany zapalne – alantoinę, tlenek cynku oraz D-pantenol. Cienką warstwę preparatu należy nałożyć na suchą i czystą skórę. Specyfik powinien działać leczniczo. Można także stosować zasypkę, ale nie jednocześnie z kremem czy maścią. 


Odparzoną skórę szyi pielęgnuje się w podobny sposób, co pośladki – trzeba ją ciągle wietrzyć, często myć oraz dokładnie osuszać. Proces gojenia wymaga stosowania dermokosmetyków, które w składzie mają tlenek cynku. Wysusza on zmiany skórne, działa antyseptycznie oraz niweluje stany zapalne. Alantoina to również pożądany składnik, regeneruje bowiem uszkodzony naskórek. Cienką warstwę preparatu nakłada się bezpośrednio po delikatnym umyciu i osuszeniu fałdek skóry. Jeżeli mimo stosowania się do zaleceń, stan skóry nie ulega poprawie, należy skonsultować się z pediatrą. W przypadku, gdy doszło do skażenia bakterią, niezbędny będzie bowiem antybiotyk. Może zdarzyć się też, że odparzenie jest skutkiem alergii. Pediatra w takim wypadku zaleci wizytę u dermatologa.