null

Jak często kąpać niemowlę? Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji skóry małego dziecka?

Dla wielu rodziców kąpiel niemowlaka wiąże się z dużym stresem. Skóra dziecka jest bardzo delikatna, nieodporna na działanie wysokich temperatur oraz wrażliwa na niektóre kosmetyki do mycia. Początkujący opiekunowie mają ponadto wątpliwość co do częstotliwości zabiegów pielęgnacyjnych swoich podopiecznych. Warto zaznaczyć, że zdaniem wielu codzienna kąpiel wcale nie jest konieczna. Zastąpić ją mogą inne zabiegi higieniczne. 

Na internetowych forach rodzice prześcigają się w opiniach na temat częstotliwości kąpania noworodków i niemowląt. Jedni uważają, że malucha trzeba myć każdego dnia, inni, że jest to niepotrzebne. Jeśli dziecko nie jest zabrudzone, nie ma konieczności kąpieli, ale warto pamiętać, że ta czynność pielęgnacyjna pełni dodatkową funkcję – działa relaksująco. Jeśli przyzwyczaimy niemowlę do codziennych rytuałów, nie powinniśmy ich zmieniać. Maluch w takich sytuacjach może być niespokojny. Jak często go zatem kąpać?

Jak często kąpać niemowlę?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dawniej zalecano, aby malucha kąpać codziennie przed snem. Obecnie już się od tego odchodzi. Zgodnie z wytycznymi lekarzy skórę małego dziecka należy moczyć trzy razy w tygodniu. Częstsza kąpiel wcale nie jest niemowlakowi potrzebna. Jego skóra jest cieńsza i bardziej podatna na podrażnienia, dlatego nie powinna być długo zwilżana. 


W Polsce pierwszą kąpiel niemowlaka przeprowadza się dopiero po opuszczeniu szpitala. W wyjątkowych sytuacjach noworodek jest kąpany w szpitalu. Wszystko po to, aby nie naruszać warstwy lipidowej naskórka, ponieważ wtedy jest mniej odporny na infekcje. Według lekarzy niektóre bakterie nie są szkodliwe, co więcej – bywają potrzebne do utrzymania skóry w odpowiedniej kondycji. Wystarczy zatem kąpać dziecko trzy razy w tygodniu i wcale nie oznacza to, że niedostatecznie dba się o jego higienę. Niezbędne jest jednak regularne przemywanie najbardziej wrażliwych miejsc. Zapobiegnie to podrażnieniom i odparzeniom.


Warto wiedzieć: Czym nawilżać skórę dziecka?

Jak kąpać niemowlaka, czyli co jest potrzebne do mycia?

Kąpiel niemowlęcia wiąże się zawsze ze stresem dla rodziców, ponieważ jego małe ciałko wymaga szczególnej troski i odpowiedniej pielęgnacji. Żeby wyeliminować sytuacje stresogenne, warto zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria, zwłaszcza w wanienkę do kąpieli dla niemowląt oraz delikatną myjkę. 


Wanienki dostępne obecnie na rynku akcesoriów dziecięcych mają wiele dodatkowych udogodnień, które pozwolą na sprawne i bezpieczne przeprowadzenie kąpieli. Posiadają nie tylko wnęki na podręczne kosmetyki, ale i specjalne stelaże, które zapewnią dziecku stabilną pozycję. Jeśli natomiast rodzic boi się używać wanienki, może kupić fotelik do kąpania niemowlaka. Ma on anatomiczny kształt, dopasowany do ciała dziecka, więc leży ono wygodnie bez ryzyka osunięcia się. W wielu modelach fotelików do kąpieli wbudowane są także maty antypoślizgowe. Szeroki asortyment może też wpłynąć na wątpliwości, w czym kąpać niemowlaka. Wówczas można zapytać o opinie innych rodziców. Na pewno podpowiedzą, co jest bardziej komfortowe w regularnym użytkowaniu.


Trzeba pamiętać, że dziecko nie może zbyt długo przebywać w wodzie (najwyżej kilkanaście minut), a jej temperatura nie powinna przekraczać 36 ℃. Jeśli dziecko płacze po kąpieli, być może potrzebuje czasu, aby przywyknąć do zabiegów pielęgnacyjnych. Warto wtedy sprawdzić, czy woda nie jest dla malca za gorąca. Być może powoduje to podrażnienie skóry, które dziecko manifestuje płaczem.


Warto wiedzieć: Choroby skóry u dzieci - zmiany skórne, plamy, krosty 

Kosmetyki do kąpieli niemowlaka

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna, dlatego dobór kosmetyków do mycia i pielęgnacji po kąpieli powinien być priorytetem dla rodzica. Przede wszystkim muszą być one dopasowane do wieku. Niemowlęcia nie wolno kąpać w preparatach przeznaczonych dla osób starszych, które według etykiet są uznawane za bezpieczne. Większość takich kosmetyków ma w składzie sztuczne barwniki i substancje zapachowe, które mogą uczulić niemowlę i podrażnić jego skórę.


Do pielęgnacji skóry niemowląt poleca się szczególnie emolienty. Należą one do grupy tzw. dermokosmetyków, których formułę opracowali dermatolodzy. Są zbliżone składem do aptecznych produktów leczniczych. Nie mają konserwantów ani barwników, dlatego rodzic nie ryzykuje, że uczulą one lub zaognią delikatną skórę niemowlęcia. Zawierają natomiast Naturalny Czynnik Nawilżający, który odbudowuje barierę lipidową naskórka oraz delikatne substancje myjące. W ofercie producentów znajdziemy kompletne zestawy do pielęgnacji, w tym emulsję do mycia oraz balsam natłuszczający do twarzy i ciała. Można je kupić w aptekach oraz niektórych drogeriach.