null

Egzema u dzieci - w jaki sposób łagodzić jej objawy?

Egzema jest dość często spotykaną przypadłością u dzieci. Inaczej określana bywa wypryskiem atopowym. Choroba przebiega z okresami zaostrzenia i remisji, w których objawy zmniejszają się lub ustępują. Specjalistyczne leczenie egzemy warto wspomóc domowymi sposobami.

Egzema u dzieci – co ją powoduje?

Egzema u dzieci powstaje w wyniku kontaktu z zewnętrznymi substancjami uczulającymi lub drażniącymi. Skłonność do choroby jest uwarunkowana genetycznie. W przypadku, gdy oboje rodziców zmagają się z egzemą, prawdopodobieństwo jej wystąpienia u dzieci wynosi 40%. Pojawienie się objawów choroby indukują czynniki środowiskowe.

Egzema u dzieci – w jaki sposób się objawia?

Egzema przejawia się w postaci stanu zapalnego powierzchniowej warstwy skóry. Jest ona czerwona, sucha, popękana i piekąca. Pojawia się wysypka, z której może sączyć się przezroczysty płyn surowiczy. Chorzy doświadczają silnego świądu powodującego nawet problemy ze snem. Ciągłe drapanie i pocieranie skóry sprzyja infekcji. We wtórnych nadkażeniach bakteryjnych pojawiają się żółte strupy i grudki z wydzieliną ropną.


W zależności od wieku chorego zmiany miewają różną lokalizację. U dzieci poniżej drugiego roku życia najczęściej rozwijają się na owłosionej skórze głowy i okolicy policzków. U starszych dzieci pojawiają się w zgięciach łokci lub kolan, na szyi, kostkach, nadgarstkach oraz w fałdach między pośladkami i nogami.

Egzema u dzieci – w jaki sposób łagodzić jej objawy?

Pierwszym krokiem w leczeniu egzemy jest dokładne rozpoznanie i wyeliminowanie czynnika odpowiedzialnego za reakcję alergiczną. Szczególnie pomocne jest badanie podmiotowe, czyli wywiad lekarski i badania specjalistyczne – testy serologiczne i skórne. W leczeniu egzemy stosuje się przeważnie środki o miejscowym przeznaczeniu w formie maści z kortyzonem i leki antyhistaminowe (opóźniają i łagodzą reakcje alergiczne). Jeżeli istnieje możliwość, przeprowadza się tzw. odczulanie, które polega na podawaniu coraz większych dawek alergenu, dzięki czemu organizm staje się na niego odporny. Istotną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry – oczyszczanie i nawilżanie z użyciem dermokosmetyków. Preparaty te działają kojąco i łagodzą nieprzyjemną suchość skóry, pomagają w regeneracji i wzmocnieniu zniszczonej bariery naskórkowej.

Domowe sposoby na egzemę u dzieci

Oprócz specjalistycznej terapii w walce z egzemą u dzieci warto zastosować domowe rozwiązania. Objawy choroby załagodzić może:

  • unikanie nagłych zmian temperatur i niepodejmowanie czynności sprawiających nadmierne pocenie się;
  • kąpiele w letniej wodzie, a po nich osuszanie skóry na powietrzu lub delikatne poklepywanie jej ręcznikiem;
  • używanie do prania specjalnego środka czyszczącego przeznaczonego dla osób z egzemą;
  • unikanie noszenia obcisłych, wykonanych z szorstkich materiałów ubrań, a zakładanie luźnych, z naturalnych, miękkich tkanin;
  • dbanie o odpowiednie nawilżenie (40–60%) i temperaturę powietrza (18–20ᵒC);
  • utrzymywanie krótkich paznokci, a w przypadku niemowląt wkładanie na rączki bawełnianych rękawiczek;
  • unikanie indywidualnych wyzwalaczy egzemy – eliminacja kontaktu z alergenem lub substancją drażniącą;
  • picie naparu z koniczyny i pokrzywy.


Badacze podkreślają, iż ryzyko rozwoju egzemy u dziecka obniża karmienie piersią przez przynajmniej 3 pierwsze miesiące życia.