null

Jak pozbyć się ciemieniuchy u dziecka? Domowe sposoby i skuteczne kosmetyki

Nie każda świeżo upieczona matka wie, co jest skuteczne na ciemieniuchę. Tymczasem z łuszczącą się skórką można poradzić sobie, wykorzystując domowe sposoby. W zwalczeniu ciemieniuchy pomocne są miękkie szczoteczki oraz natłuszczające oliwki. Sprawdzą się również płyny do kąpieli i balsamy do ciała.

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to niewielki fragment łuszczącej się skóry powstały na owłosionej główce dziecka. Pojawia się w kilka dni bądź tygodni po urodzeniu i nie jest niebezpieczna, choć traktuje się ją jako stan zapalny. Ma tendencję do nawracania, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Można się jej łatwo pozbyć domowymi sposobami. 

Jak wygląda ciemieniucha i dlaczego powstaje?

Przyczyną powstawania ciemieniuchy jest wzmożona praca matczynych gruczołów łojowych. Ich nadaktywność powoduje, że łój wydostaje się na powierzchnię skóry głowy noworodka i zasycha, tworząc nieestetyczną skorupkę. Przypomina ona łuski o lekko żółtawym zabarwieniu. Niektóre niemowlęta mają ciemieniuchę na brwiach i czole. To również nie stanowi powodu do obaw.


Skłonności do powstawania ciemieniuchy może mieć każde dziecko, ale na jej obecność szczególnie narażone są noworodki z atopowym zapaleniem skóry, jak również te urodzone latem, gdy gruczoły łojowe pracują najintensywniej. Ta przypadłość nie jest chorobą, więc nie ma konieczności podjęcia terapii środkami farmakologicznymi. Na ogół zmagają się z nią noworodki bądź niemowlęta. Rzadko pojawia się u starszych dzieci, choć czasami obserwuje się nawroty ciemieniuchy u dwulatków, nawet czterolatków.

Jak pozbyć się ciemieniuchy?

Ciemieniucha u dziecka nie jest bolesna i nie stanowi zagrożenia. Nie towarzyszy jej również świąd, dlatego traktuje się ją wyłącznie jako defekt estetyczny. Uniemożliwia jednak skórze dziecka oddychanie, więc bardziej się ono poci. Żeby pozbyć się tej przypadłości, wystarczy zastosować kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Konieczne jest codzienne mycie główki, które oczyści skórę oraz jej regularne natłuszczanie. Dobrze mieć świadomość, że metody są skuteczne jedynie w przypadku niewielkich zmian o łagodnym charakterze. Gdy ciemieniucha nie znika, warto udać się do pediatry, który obejrzy zmiany i poleci produkty apteczne eliminujące ten defekt.


Warto wiedzieć: Świerzbiączka - przyczyny, objawy, jak leczyć?

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Wiele mam walczy z ciemieniuchą u niemowląt za pomocą sprawdzonych, domowych sposobów. Używają zazwyczaj szczoteczek z miękkim włosiem, którymi można wyczesywać łuski nawet kilka razy dziennie. Nie podrażniają one delikatnej skóry dziecka i nie są drogie. Innym sposobem na pozbycie się ciemieniuchy są szorstkie gąbeczki. Przydają się w kąpieli, ponieważ masują skórę głowy. Nie można stosować do tego zabiegu gąbek dla dorosłych, które mają wysoki stopień tarcia.


W eliminacji ciemieniuchy może też pomóc:

  • wazelina kosmetyczna – jest dostępna w aptekach, sklepach zielarskich i drogeriach. Nakłada się ją bezpośrednio na ciemieniuchę i pozostawia na noc. Główkę dziecka okrywa się bawełnianą czapeczką. Pod wpływem wazeliny ciemieniucha powinna odpaść, ale można ją też wyczesać szczoteczką;
  • mąka ziemniaczana lub puder sypki – posypuje się nimi ciemieniuchę;
  • oliwka natłuszczająca, która łagodzi nadmierne rogowacenie;
  • peeling lub maseczka z płatków owsianych – są one trudne w aplikacji, ponieważ niemowlęta nie potrafią leżeć nieruchomo. Do przygotowania peelingu lub maski wystarczą zaledwie dwie małe łyżeczki płatków i odrobina wody przegotowanej do ich namoczenia. Powstałą w ten sposób papkę nakłada się na główkę dziecka i masuje skórę. Należy ją zmyć po kilku minutach.

Ciemieniucha – jak zapobiegać nieestetycznej skorupce?

Ciemieniusze można zapobiegać, stosując odpowiednie kosmetyki do pielęgnacji. Powinny być przebadane dermatologicznie. Dobrze, gdy są też hypoalergiczne – wówczas nie uczulają i nie podrażniają. Produkty sprzedawane w drogeriach nie zawsze spełniają tę funkcję, dlatego warto sięgnąć po kosmetyki apteczne. Zawierają one parafinę, która natłuszcza skórę, ale też nie pozostawia na niej tłustej warstwy. W ich składzie jest również alantoina, która łagodzi podrażnienia. W ofercie są płyny do kąpieli oraz balsamy do ciała dla niemowląt