null

Czym są potówki? Jak skutecznie się ich pozbyć? 

Potówki, jak sama nazwa wskazuje, pojawiają się w miejscu narażonym na nadmierne wydzielanie potu. Nie są one zagrożeniem dla zdrowia, jednak prezentują się mało estetycznie. Co sprzyja ich rozwojowi i jak je leczyć?

Potówki to niewielkich rozmiarów zmiany skórne w postaci pęcherzyków, które wypełnione są płynem. Pojawiają się w miejscach, w których doszło do lekkiego podrażnienia naskórka na skutek działania zbyt wysokiej temperatury. Na skórze pojawiają się wówczas wykwity, które często przypominają kaszkowatą wysypkę z tendencją do swędzenia. Mechanizmem ich powstawania jest zablokowanie gruczołów potowych. Potówki najczęściej pojawiają się na plecach, brzuchu, klatce piersiowej i w pachwinach. U małych dzieci, w tym niemowlaków potówki lokalizują się również na buzi.

Rodzaje potówek

Potówki to często spotykane schorzenia natury dermatologicznej. W większości przypadków nie są one powodem do obaw. Problem zaczyna się wówczas, gdy na skutek rozdrapywania zawartości pęcherzyków dojdzie do zakażenia bakteryjnego. Chory może ponadto odczuwać takie dolegliwości jak nudności i wymioty oraz bóle głowy. W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się do lekarza dermatologa.


Wyróżnia się trzy rodzaje potówek:


  • zwykłe - najpowszechniejsze i najłagodniejsze postaci. W górnej warstwie skóry pojawiają się wówczas małe guzki lub pęcherzyki wypełnione płynem. Mają tendencję do łatwego pękania;
  • czerwone - zlokalizowane są w głębszych warstwach skóry. Jak sama nazwa wskazuje są koloru czerwonego, a dodatkowo dają nieprzyjemne uczucie swędzenia i kłucia. Czasami odczuwa się nawet ból skóry zajętej chorobowo. W niektórych przypadkach grudki wypełnione są ropą;
  • głębokie - są rzadkie i pojawiają się w skórze właściwej. Powodują uszkodzenie naskórka, a ich cechą charakterystyczną są twarde guzy.

Przyczyny powstawania potówek

Istnieje kilka przyczyn pojawienia się na skórze potówek i są to:


  • noszenie odzieży wykonanej z syntetycznych, materiałów, które nie przepuszczają powietrza;
  • nadmierne pocenie się;
  • nadczynność tarczycy;
  • duża wilgotność powietrza i jego wysoka temperatura;
  • częste pocieranie skóry;
  • używanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji ciała;
  • zbyt rzadkie mycie dziecka;
  • otyłość;
  • wiek niemowlęcy.


U osób dorosłych potówki mogą pojawiać się na skórze w wyniku sytuacji stresowych lub intensywnych treningów. 

Jak leczyć potówki?

Potówki na ogół nie wymagają dermatologicznego leczenia. Ważne jest znalezienie przyczyny ich pojawiania się. Jeśli za stan zapalny odpowiedzialna jest niskiej jakości odzież, należy zmienić ją na bardziej przewiewną i naturalną. Istotne jest, aby dostosowywać ubiór do panującej na zewnątrz temperatury. Jeżeli zmiany skórne są wyjątkowo rozległe i nadkażone, lekarz może przepisać maść z antybiotykiem w składzie. 


Aby zmniejszyć uczucie swędzenia, warto stosować chłodne okłady i brać prysznic w letniej wodzie. Dobrym pomysłem jest dodanie do wanny niewielkiej ilości sody oczyszczonej. Taka kąpiel łagodzi podrażnienia i delikatnie odkazi zmiany skórne. Nie zaleca się zakrywania potówek, przyklejania plastrów ani innych opatrunków. Nie wolno wystawiać ich bezpośrednio na działanie promieniowania słonecznego. Wówczas stają się jeszcze bardziej narażone na przegrzanie, co może zaostrzyć stan zapalny.

Odpowiednia higiena - jak zapobiec potówkom?

Podstawą zapobiegania powstawaniu potówek, a także łagodzeniu tych zmian jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji. Lepiej zrezygnować z tradycyjnego mydła, które nie tylko zbyt silnie wysusza skórę, ale także zaburzy jej naturalne pH. Delikatna i wrażliwa skóra osób dorosłych i dzieci wymaga przebadanych dermatologicznie, bezpiecznych i skutecznych składów. Skórę należy myć minimum dwa razy dziennie za pomocą np. emulsji micelarnej z serii Cetaphil EM. Jej skład nie uszkadza płaszcza lipidowego i skutecznie oczyszcza gruczoły łojowe i potowe, zapobiegając ich zatykaniu.


Aby zabezpieczyć wrażliwą i delikatną skórę przed uporczywym swędzeniem, warto zastosować balsam np. Cetaphil PRO Itch Control. Uzupełnia on w naskórku brakujące lipidy i ceramidy. Ponadto łatwo rozprowadza się na skórze i szybko wchłania. 


Zmniejszenie ryzyka pojawienia się potówek jest możliwe dzięki wykonywaniu peelingów. Cząsteczki usuwają martwy naskórek, który zalega w gruczołach łojowych i przez to rzadziej dochodzi do tworzenia się nieestetycznych krost i potówek. Możesz wykonywać je codziennie, korzystając np. delikatnego żelu oczyszczającego z peelingiem z linii Cetaphil. Pozwala on zachować naturalne pH skóry i wygładza skórę.