null

Jak działają ceramidy w kosmetykach?

 Ceramidy są naturalnymi składnikami naskórka. Wypełniają przestrzenie między komórkami i w ten sposób chronią skórę przed nadmierną utratą wody. W niektórych schorzeniach fizjologiczna bariera lipidowa naskórka może jednak zostać zaburzona. Dowiedz się, kiedy wybrać kosmetyki z ceramidami.

Kosmetyki z ceramidami sprawdzą się u osób, które zmagają się z przesadnie suchą cerą np. w przebiegu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, trądziku różowatego i pospolitego. Odpowiednio dobrane preparaty pielęgnacyjne pomogą poprawić kondycję skóry. Będą też skutecznym uzupełnieniem kuracji farmakologicznej.

Jak działają ceramidy?

Ceramidy to bardzo ważny składnik warstwy rogowej naskórka, która bezpośrednio oddziela głębiej położone części skóry od środowiska zewnętrznego. Stanowi barierę dla drobnoustrojów i chroni przed utratą wody. Ceramidy są kluczowe przy pełnieniu tej drugiej funkcji. Razem z cholesterolem i kwasami tłuszczowymi uszczelniają przestrzenie między keratynocytami, czyli komórkami naskórka i wspólnie tworzą fizjologiczną barierę lipidową.

Kiedy stosować kosmetyki z ceramidami?

Zawartość lipidów w naskórku zmniejsza się wraz z wiekiem i w niektórych chorobach dermatologicznych. Nadmierna utrata wody z tym związana sprawia, że skóra staje się przesuszona, co może zaostrzać objawy dermatoz.

Atopowe zapalenie skóry

AZS jest podtypem ostrego wypryskowego zapalenia skóry. Objawy powoduje nieprawidłowa budowa bariery naskórkowej. Jej zwiększona przepuszczalność sprawia, że do wnętrza organizmu dostają się szkodliwe substancje, w tym alergeny. Początkowo zmiany w AZS mają postać czerwonych grudek, które mogą zlewać się w swędzące blaszki. Towarzyszą im pęcherzyki wypełnione sączącym się płynem surowiczym. Następnie miejsca te pokrywają się strupem, a naskórek ulega pogrubieniu i zaczyna się nadmiernie łuszczyć. 

Podatność na AZS jest najczęściej wrodzona. Choroba występuje przede wszystkim u małych dzieci. Często pacjenci z AZS cierpią także na astmę i alergiczny nieżyt śluzówki nosa, co określa się mianem „triady atopowej”. Częścią leczenia AZS jest właściwa pielęgnacja, która umożliwia odtworzenie bariery naskórkowej i nawilżanie wysuszonej skóry, np. za pomocą kosmetyków z ceramidami. 

Łuszczyca

Łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, która atakuje głównie skórę i stawy. Typ I ujawnia się najczęściej w młodym wieku, II zaś między 50 a 70 rokiem życia.

Najczęściej zmiany w łuszczycy przyjmują postać dobrze odgraniczonych, różowych płytek pokrytych białymi łuskami. Występują przeważnie na skórze łokci, kolan, w szczelinie międzypośladkowej, miejscach intymnych i na głowie. Pomocniczo w leczeniu można włączyć do codziennej rutyny dermokosmetyki do skóry wrażliwej.

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest zapalną chorobą skóry. Dotyczy przeważnie osób o jasnej karnacji, najczęściej między 30 a 55 rokiem życia. Zmiany występują przede wszystkim na twarzy, głównie jako rumień przelotny lub stały, ale mogą mu towarzyszyć grudki i uczucie pieczenia. Skóra staje się znacznie wysuszona, choć bywa również obrzęknięta.


W codziennej pielęgnacji należy wybierać kosmetyki do skóry wrażliwej, które działają nawilżająco i ochronnie na barierę lipidową naskórka. Tu może sprawdzić się np. krem do twarzy z ceramidami.

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity to przewlekła choroba skóry, która dotyka głównie nastolatków, ale może pojawić się w każdym wieku. Wystąpienie i nasilenie objawów zależy od wielu czynników – predyspozycji genetycznych, zwiększonej produkcji łoju czy kolonizacji skóry przez bakterie. Trądzik może pojawiać się też w przebiegu zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza przy nadmiernej produkcji androgenów. Najbardziej charakterystycznymi objawami są łojotok i zaskórniki. Ich pojawieniu się sprzyja stres, pocenie się oraz zbliżająca się miesiączka i związane z nią zmiany hormonalne.

W codziennej pielęgnacji skóry trądzikowej sprawdzą się produkty do cery łojotokowej lub mieszanej oraz kosmetyki nawilżające i łagodzące, np. z ceramidami w składzie.