Blizny pojawiające się na skórze twarzy są często następstwem ostrych stanów zapalnych skóry, w tym trądziku młodzieńczego. Powodują uczucie dyskomfortu, a ich leczenie może być długotrwałe. Specjalistyczne terapie dermatologiczne można wspomóc poprzez używanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych, a także zachowanie właściwej higieny.
Jedną z głównych przyczyn powstawania blizn na twarzy jest przewlekły trądzik. Jeśli choroba skórna miała bardzo trudny przebieg, a jej leczenie było długotrwałe, to istnieje duże ryzyko, że zostaną po niej nieestetyczne blizny. Uważa się, że problem ten może dotyczyć prawie 10% populacji. Blizny po trądziku powstają na skutek uszkodzenia skóry właściwej. Jeśli zmiany są zbyt duże, tkanka łączna włóknista nie jest w stanie „dobudować” takich braków. Niestety, wraz z wiekiem ubywa kolagenu, przez co blizny stają się jeszcze bardziej widoczne. Można ich uniknąć, stosując odpowiednią pielęgnację i unikając najczęstszych błędów popełnianych przez osoby z trądzikiem. Przede wszystkim należy powstrzymać się od samodzielnego wyciskania zaskórników i zmian ropnych. W taki sposób można bardzo łatwo doprowadzić do stanu zapalnego i rozprzestrzenienia się na powierzchni skóry bakterii. Tkanka zaczyna goić się sposób nieprawidłowy. Stąd już bardzo krótka droga do powstawania blizn.
Zobacz także: Jak dbać o cerę tłustą i trądzikową?
Odpowiednia pielęgnacja to podstawa zarówno profilaktyki, jak i wspomagania dermatologicznego blizn po trądziku. Konieczne jest codzienne dokładne oczyszczanie twarzy za pomocą kosmetyków o przebadanym składzie. Delikatna emulsja micelarna do mycia, np. Cetaphil EM, jest dermokosmetykiem, który nie tylko skutecznie oczyszcza skórę, ale i nie powoduje zatykania porów skórnych. Dzięki temu, że nie zawiera mydła, nie podrażnia naskórka. Wspiera także naturalną barierę ochronną skóry. Raz w tygodniu do codziennego oczyszczania warto dodać peeling, który złuszcza martwy naskórek, blokuje pory (taki zabieg można wykonać również u profesjonalnej i doświadczonej kosmetyczki). W przeciwnym razie może dojść do nagromadzenia się sebum i namnażania bakterii powodujących stany zapalne. Na oczyszczoną i delikatnie osuszoną twarz warto nałożyć nawilżający krem dopasowany do rodzaju cery. Sucha i wrażliwa skóra powinna zostać odżywiona za pomocą np. masła Shea, pantenolu oraz oleju z orzechów makadamia. Są one obecne w kremie intensywnie nawilżającym Cetaphil DA Ultra.
Osoby z przetłuszczającą się skórą powinny sięgnąć po krem o działaniu matująco-nawilżającym. Takie właściwości ma krem Cetaphil PRO Oil Control, stworzony dla osób z cerą trądzikową. Wysoki filtr UVA i UVB chroni przed promieniowaniem słonecznym w sezonie letnim i zimowym. Odbudowę naturalnej bariery ochronnej wspiera opatentowany kompleks Ceramid-5.
Większe zmiany skórne powinny być leczone dermatologicznie. Lekarz przepisuje zazwyczaj maści lub żele mające w składzie substancje, które przyspieszają regenerację oraz rozjaśniają naskórek.