null

Jak zmniejszyć widoczność blizn po trądziku? Porady

Blizny pojawiające się na skórze twarzy są często następstwem ostrych stanów zapalnych skóry, w tym trądziku młodzieńczego. Powodują uczucie dyskomfortu, a ich leczenie może być długotrwałe. Specjalistyczne terapie dermatologiczne można wspomóc poprzez używanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych, a także zachowanie właściwej higieny.

Czym są i jak powstają blizny?

Jedną z głównych przyczyn powstawania blizn na twarzy jest przewlekły trądzik. Jeśli choroba skórna miała bardzo trudny przebieg, a jej leczenie było długotrwałe, to istnieje duże ryzyko, że zostaną po niej nieestetyczne blizny. Uważa się, że problem ten może dotyczyć prawie 10% populacji. Blizny po trądziku powstają na skutek uszkodzenia skóry właściwej. Jeśli zmiany są zbyt duże, tkanka łączna włóknista nie jest w stanie „dobudować” takich braków. Niestety, wraz z wiekiem ubywa kolagenu, przez co blizny stają się jeszcze bardziej widoczne. Można ich uniknąć, stosując odpowiednią pielęgnację i unikając najczęstszych błędów popełnianych przez osoby z trądzikiem. Przede wszystkim należy powstrzymać się od samodzielnego wyciskania zaskórników i zmian ropnych. W taki sposób można bardzo łatwo doprowadzić do stanu zapalnego i rozprzestrzenienia się na powierzchni skóry bakterii. Tkanka zaczyna goić się sposób nieprawidłowy. Stąd już bardzo krótka droga do powstawania blizn. 

Jak zminimalizować widoczność blizn po trądziku?

Odpowiednia pielęgnacja to podstawa zarówno profilaktyki, jak i wspomagania dermatologicznego blizn po trądziku. Konieczne jest codzienne dokładne oczyszczanie twarzy za pomocą kosmetyków o przebadanym składzie. Delikatna emulsja micelarna do mycia, np. Cetaphil EM, jest dermokosmetykiem, który nie tylko skutecznie oczyszcza skórę, ale i nie powoduje zatykania porów skórnych. Dzięki temu, że nie zawiera mydła, nie podrażnia naskórka. Wspiera także naturalną barierę ochronną skóry. Raz w tygodniu do codziennego oczyszczania warto dodać peeling, który złuszcza martwy naskórek, blokuje pory (taki zabieg można wykonać również u profesjonalnej i doświadczonej kosmetyczki). W przeciwnym razie może dojść do nagromadzenia się sebum i namnażania bakterii powodujących stany zapalne. Na oczyszczoną i delikatnie osuszoną twarz warto nałożyć nawilżający krem dopasowany do rodzaju cery. Sucha i wrażliwa skóra powinna zostać odżywiona za pomocą np. masła Shea, pantenolu oraz oleju z orzechów makadamia. Są one obecne w kremie intensywnie nawilżającym Cetaphil DA Ultra.


Osoby z przetłuszczającą się skórą powinny sięgnąć po krem o działaniu matująco-nawilżającym. Takie właściwości ma krem Cetaphil PRO Oil Control, stworzony dla osób z cerą trądzikową. Wysoki filtr UVA i UVB chroni przed promieniowaniem słonecznym w sezonie letnim i zimowym. Odbudowę naturalnej bariery ochronnej wspiera opatentowany kompleks Ceramid-5.

Większe zmiany skórne powinny być leczone dermatologicznie. Lekarz przepisuje zazwyczaj maści lub żele mające w składzie substancje, które przyspieszają regenerację oraz rozjaśniają naskórek.