null

Jak powinna wyglądać pielęgnacja skóry z zaczerwieniami?

Zaczerwieniona skóra może pojawić się u każdego. Najczęściej sprzyjają jej nagłe zmiany temperatury, stres, pikantne jedzenie oraz wysiłek fizyczny. Niekiedy rumień pozostaje dłużej, co może świadczyć np. o trądziku różowatym. W pielęgnacji takiej skóry ważny jest dobór składników o działaniu łagodzącym i uszczelniającym naczynia krwionośne, a także codzienna ochrona przed promieniowaniem słonecznym. Po jaki krem najlepiej sięgnąć?

Przyczyny zaczerwienienia skóry

Zaczerwienienia na skórze to problem, który może pojawiać się sporadycznie lub towarzyszyć nam na co dzień. Jeśli skóra się rumieni podczas silniejszych emocji, opalania czy mrozu, a po kilku minutach przestaje być czerwona, nie świadczy to o niczym złym. Zaczerwienienia mogą się jednak pojawiać w wyniku trądziku różowatego lub u osób z cerą naczynkową


Wraz z rumieniem może występować swędzenie, pieczenie, łuszczenie się skóry, a w niektórych przypadkach nawet ból. Cera naczynkowa charakteryzuje się nie tylko zaczerwienieniem w wyniku oddziaływania konkretnych czynników, lecz również cienką skórą, pod którą widać teleangiektazje. Istnieje szereg czynników, które negatywnie wpływają na skórę z zaczerwienieniami. Należą do nich:

  • gorące kąpiele;
  • wysoka temperatura;
  • stosowanie produktów mocno złuszczających;
  • spożywanie pikantnych i gorących potraw, a także kawy i alkoholu;
  • brak ochrony przeciwsłonecznej;
  • stres;
  • stosowanie niektórych leków;
  • intensywny wysiłek fizyczny.

Zaczerwienienia na twarzy mogą się pojawiać zarówno w wyniku kontaktu z powyższymi czynnikami, jak i u osób, które stosują doustną terapię hormonalną, mają zaburzenia miesiączkowania lub są w okresie menopauzy.

Dobry krem na zaczerwienienia skóry – czym się charakteryzuje?

Krem na zaczerwienienia twarzy Cetaphil Pro Redness Control jest produktem, który nie tylko zmniejsza rumień, lecz także poprawia kondycję skóry. Produkt ma neutralny odcień, który maskuje zaczerwienienia. Zawiera ekstrakt z lukrecji i kofeiny, które nawilżają skórę, zmniejszają rumień i chronią barierę naskórkową. W produkcie można znaleźć także antyoksydacyjną witaminę E, która ma działanie odżywcze. 


W pielęgnacji skóry z rumieniem sprawdzi się produkt, który będzie chronił przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Krem niwelujący zaczerwienienia z linii Pro Redness Control zawiera filtry mineralne SPF30. Kosmetyk należy nakładać codziennie, najlepiej przynajmniej 20–30 minut przed wyjściem na zewnątrz, po odpowiednim oczyszczeniu skóry. Sprawdzi się też pianka z tej samej serii, która nie wysusza skóry, łagodzi podrażnienia i nie powoduje uczucia ściągnięcia. 


Uzupełnieniem pielęgnacji będzie krem na noc z tej samej serii. Jego formuła oparta jest na kwasie hialuronowym, ekstrakcie z oliwek oraz witaminach A, E i C, które nawilżają i odżywiają skórę, dzięki czemu jest ona miękka w dotyku. Krem łagodzi zaczerwienienia, koi i pozwala skórze się zregenerować podczas snu. Warto na noc nałożyć jego grubszą warstwę, w szczególności, jeśli skóra jest mocno przesuszona lub podrażniona opalaniem. 

Cera naczyniowa – jak zmniejszyć zaczerwienienie skóry?

Cera naczyniowa uważana jest za jedną z trudniejszych w pielęgnacji, ale stosując odpowiednie kosmetyki, można poradzić sobie z zaczerwieniami. Charakteryzuje się ona widocznym rumieniem spowodowanym pękającymi naczynkami. Rumień ten często się uwidacznia pod wpływem gorąca lub zimna. Nieobkurczone naczynia krwionośne pozostawiają na skórze widoczne „pajączki”, najczęściej zlokalizowane w okolicy nosa i policzków. 


Taka skóra łatwo się czerwieni, jest bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne, dlatego powinno się ich unikać. Istotne znaczenie w jej pielęgnacji ma wzmocnienie bariery hydrolipidowej skóry. Należy poszukiwać produktów zawierających witaminę K, C, E, pantenol, glicerynę czy oleje roślinne. Sprawdzą się także składniki pochodzenia naturalnego, takie jak arnika górska, kasztanowiec czy oczar wirginijski. 


Zaczerwienienie skóry można również zamaskować makijażem. Sprawdzą się odcienie zieleni, które niwelują rumień i widoczne naczynka krwionośne. Przed ich nałożeniem trzeba pamiętać, aby uprzednio nałożony krem dobrze się wchłonął. Bardzo istotne jest także prawidłowe oczyszczanie skóry. Należy unikać kosmetyków, które w mechaniczny sposób złuszczają naskórek, podrażniając go. Lepszym rozwiązaniem są pianki oraz żele, które nie tylko usuną zanieczyszczenia, lecz również pozostawią skórę nawilżoną, ukojoną i przygotowaną na kolejne etapy pielęgnacyjne. 


Osoby o cerze naczynkowej muszą uważać na substancje zapachowe, które mogą uczulać i powodować zaczerwienienie. W gabinetach kosmetycznych powinny natomiast wybierać zabiegi uszczelniające naczynka na bazie witaminy C, kwasu azalainowego lub zabiegi laserowe. Mogą one skutecznie poprawić kondycję skóry i zmniejszyć zaczerwienienia.