null

Czym jest bariera hydrolipidowa i jak o nią zadbać, aby nie uległa uszkodzeniu?

Skóra człowieka to jeden z jego największych organów. Jej podstawową funkcją jest ochrona narządów wewnętrznych przed uszkodzeniami i chorobotwórczymi patogenami. Składa się z kilku warstw, w tym z powierzchniowej. To na niej jest właśnie bariera hydrolipidowa – płaszcz ochronny, który decyduje o kondycji skóry. Podpowiadamy, jak o nią dbać, aby zapobiec uszkodzeniom.

Jak wiadomo, bariera hydrolipidowa to swego rodzaju izolacja pomiędzy organizmem a czynnikami środowiskowymi. Nie jest to jedyna funkcja, którą pełni. Jej główne zadanie to zapobieganie utracie wody, a tym samym znacznemu wysuszeniu skóry. Jeśli nie wiesz, jak odbudować barierę hydrolipidową, przeczytaj nasze rady.

Czym jest bariera hydrolipidowa skóry?

Bariera hydrolipidowa skóry to warstwa ochronna, która zbudowana jest z wody i lipidów. Jest obecna w powierzchniowej warstwie naskórka, stanowi izolację pomiędzy organizmem a chorobotwórczymi drobnoustrojami. Ma zmienny skład. Warunkuje go wiek oraz rozmaite schorzenia skóry. Mieszanina wody, lipidów oraz innych związków tworzy tzw. płaszcz lipidowy. Mimo że jego zadaniem jest chronić, to nie jest niezniszczalny. Bardzo łatwo go uszkodzić lub zniszczyć, jeśli nie zadbamy o właściwą pielęgnację skóry.

Skład bariery hydrolipidowej

Bariera hydrolipidowa to nie tylko woda i lipidy. W jej składzie są przede wszystkim białka strukturalne, wśród których wyróżniają się kolagen i elastyna. Są one odpowiedzialne za napięcie oraz blask skóry. Znajdziemy tam także wolne kwasy tłuszczowe, ceramidy, fosfolipidy oraz cholesterol. Nie bez znaczenia jest naturalny czynnik nawilżający (NMF, natural moisturizing factor), bez którego nie może się obejść wiele kosmetyków, szczególnie aptecznych. Zapewnia on bowiem kompleksowe nawodnienie.


Dzięki bogatemu składowi bariera hydrolipidowa zapewnia nam należytą ochronę. Poza tym nie funkcjonuje jednotorowo. Głównym zadaniem warstwy lipidowej jest zatrzymywanie cząsteczek wody w skórze, co zapobiega jej wyniszczeniu i przesuszeniu. Ochrona przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych to jedynie dodatek. Bariera lipidowa, jeśli jest nienaruszona, sprawia, że martwe komórki naskórka złuszczają się swoim naturalnym rytmem. W efekcie skóra jest oczyszczona, pełna blasku i zachowuje elastyczność.


Od bariery hydrolipidowej zależy też wchłanialność związków przenikających do wnętrza skóry. Mowa nie tylko o patogenach, ale i związkach o dobroczynnym działaniu. Zdrowa skóra to przecież podstawa dobrej wchłanialności kremów lub innych kosmetyków do pielęgnacji.


Warto sprawdzić: Ceramidy w kosmetykach - jak działają?

Kiedy bariera hydrolipidowa zostaje uszkodzona?

Uszkodzeniom płaszcza lipidowego sprzyja szereg czynników. Jednym z najczęstszych jest niewłaściwa, a wręcz agresywna pielęgnacja skóry. Sprzyjają jej źle dobrane kosmetyki, zabiegi w salonach oraz brak codziennej dbałości o usuwanie zanieczyszczeń. Na uszkodzenie bariery ochronnej mogą też wpłynąć:

  • urazy mechaniczne powstałe podczas golenia lub zabiegów usuwania niechcianego owłosienia,
  • długotrwałe stosowanie peelingów głęboko złuszczających, które prowadzi do przerwania ciągłości płaszcza lipidowego,
  • nadmierne promieniowanie UV,
  • niekorzystne warunki atmosferyczne, np. mróz, wiatr, niskie temperatury,
  • suche powietrze, zwłaszcza w pomieszczeniach klimatyzowanych.


Uszkodzona bariera hydrolipidowa nie będzie należycie pełniła swojej funkcji, dlatego warto ją jak najszybciej odbudować. W innym wypadku jesteśmy szczególnie narażeni na rozwój stanów zapalnych i znaczne pogorszenie się kondycji skóry.


Warto sprawdzić: Rodzaje cery i ich charakterystyka - pielęgnacja

Jak odbudować barierę hydrolipidową?

Możliwość odbudowy uszkodzonej bariery hydrolipidowej daje wyłącznie systematyczna i kompleksowa pielęgnacja. Powinna się ona składać przynajmniej z dwóch podstawowych etapów. Do takich zalicza się oczyszczanie oraz nawilżanie i natłuszczanie. Bardzo ważną kwestią są dobrze dobrane kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji. W ich składzie powinny się znaleźć odpowiednie substancje, które nie będą predysponowały do kolejnych uszkodzeń. 


Preparaty drogeryjne nie zawsze są bezpieczne dla skóry. Mają w składzie związki o działaniu drażniącym, co nie pomaga uszkodzonej barierze hydrolipidowej. Dobrym wyborem mogą okazać się dermokosmetyki, których skład jest oparty na substancjach biologicznie czynnych. Wśród nich są oleje roślinne, związki łagodzące i kojące oraz naturalny czynnik nawilżający. W aptekach można dostać zarówno kremy, jak i delikatne emulsje do mycia twarzy. Nie zawierają one mydła, a zatem nie podrażniają i nie wysuszają skóry. Kremy zaś, mimo olejów i innych dodatków, doskonale się wchłaniają i nie pozostawiają na powierzchni skóry tłustej warstwy. Mają także filtry UV, które chronią przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.