null

Pękająca skóra na dłoniach – przyczyny, objawy, leczenie. Jak pielęgnować taką skórę?

Z pękającą skórą na dłoniach zmagają się setki tysięcy osób na całym świecie. Objawy zaostrzają się jesienią i zimą, gdy na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Uszkodzenie warstw wierzchnich naskórka sprawia, że skóra staje się przesuszona i jest szorstka w dotyku. W takich sytuacjach pomocne są rękawiczki i sprawdzone kosmetyki do pielęgnacji.

Za przyczynę pękającej skóry na palcach uważa się AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Jest to najbardziej prawdopodobny, lecz nie jedyny powód uszkodzeń naskórka. Pękaniu skóry sprzyja również długotrwały kontakt z substancjami chemicznymi, niewłaściwa pielęgnacja oraz alergia. Jakie kosmetyki poleca się, by załagodzić tego rodzaju uszkodzenia?

Pękająca skóra przy paznokciach i na dłoniach – co jest jej przyczyną?

Pękająca skóra na palcach dłoni to problem nie tylko estetyczny, ale także zdrowotny. Za główną przyczynę powstania tego defektu uważa się atopowe zapalenie skóry – chorobę o bardzo uporczywych objawach. Skóra chorego jest mocno przesuszona, może piec, swędzieć i łuszczyć się. 


AZS nie jest jedyną przyczyną uszkodzeń naskórka. Sprzyja im również trwały kontakt z chemikaliami, detergentami lub nieodpowiednia pielęgnacja. Objawy nasilają się także na skutek stresu, reakcji alergicznej lub kontaktu z odzieżą czy substancjami o działaniu drażniącym. Na pęknięcia wpływają również inne schorzenia np. choroby skóry dłoni takie jak grzybica, cukrzyca, łuszczyca, niedoczynność tarczycy lub brak witamin. Co ciekawe, przesadna dbałość o higienę osobistą też może być przyczyną uszkodzeń.


Sucha skóra na dłoniach jest problemem zwłaszcza w okresie jesiennym i zimowym, kiedy są one narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne, takie jak wiatr czy mróz. Brak rękawiczek i odpowiednich kosmetyków może pogłębić dolegliwość. 

Jakie objawy dokuczają osobom z pękającą skórą dłoni?

Osoby z pękającą skórą przy paznokciach bardzo się męczą. Naskórek wokół palców jest pozdzierany i miejscami bolący. Bardzo częstym zjawiskiem wpływającym na samopoczucie chorego jest łuszczenie się skóry na dłoniach. Uszkodzenie warstwy lipidowej naskórka sprawia, że skóra jest odwodniona, a co za tym idzie – przesuszona i szorstka w dotyku. Może też uporczywie swędzieć.


Z takim problemem warto udać się do dermatologa, który obejrzy zmiany i w razie potrzeby zaleci np. maść na pękające palce. Chory może też pomóc sobie domowymi sposobami np. kupując odpowiednie kosmetyki lub preparaty lecznicze bez recepty.

Sposoby na pękającą i suchą skórę na dłoniach

Podstawę leczenia lub łagodzenia defektu, jakim jest pękająca skóra na dłoniach, stanowi nawilżenie. Chory nie może dopuszczać do ponownego odwodnienia naskórka ani narażać go na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. W wielu przypadkach konieczna jest całkowita zmiana codziennych nawyków i noszenie odzieży ochronnej podczas zimowych dni lub w domu, gdy ma się kontakt z detergentami.


Jednym z domowych sposobów na popękane dłonie są okłady lub kąpiel z ciepłej oliwy z oliwek. Wystarczy ją tylko delikatnie podgrzać i dobrze nasmarować ręce. Rozwiązaniem jest też pomieszanie oliwy z żółtkiem i sokiem z cytryny. Kompres z oliwy należy robić raz lub dwa razy w tygodniu, podobnie jak peelingi, które usuną zrogowaciały naskórek. Warto w tym czasie zakładać bawełniane rękawiczki, które ułatwią wchłonięcie się przygotowanej przez nas maseczki.


Dobrym pomysłem jest też zanurzenie rąk w kleiku przygotowanym z wody i nasion lnu. Siemię można kupić w aptekach lub sklepach zielarskich bez recepty. Taki specyfik domowej roboty zmiękczy skórę i ukoi podrażnienia. Rozwiązaniem są także witaminy, zwłaszcza A i E, które mają dobry wpływ na kondycję skóry. Można nimi nie tylko smarować dłonie, ale także suplementować je doustnie lub włączyć do diety produkty, które je zawierają.

Kosmetyki do pielęgnacji pękającej skóry na palcach

Łagodzenie dolegliwości takich jak popękana skóra dłoni jest możliwe dzięki odpowiednio dobranym kosmetykom. Przy tego rodzaju problemach sprawdzają się złuszczające kremy z mocznikiem, aloesem lub z dużą zawartością witamin. Do codziennej pielęgnacji najlepsze są jednak kosmetyki apteczne. Warto kupić takie, które są przeznaczone do skóry wrażliwej, a przede wszystkim atopowej.


Formuła dermokosmetyków została opracowana przy udziale lekarzy dermatologów, dlatego są one pozbawione sztucznych barwników, niepotrzebnych zapachów i konserwantów. Nie uczulają i bardzo dobrze się wchłaniają. W ofercie aptek są kosmetyki dopasowane do rodzaju cery i do potrzeb skóry wymagającej. W sprzedaży dostępne są emulsje do mycia, które nie zawierają środków pieniących, balsamy do nawilżania ciała i twarzy oraz kremy, które odbudowują uszkodzony naskórek i nie uszkadzają jego warstwy lipidowej. Mają w składzie ceramidy, Naturalny Czynnik Nawilżający oraz substancje łagodzące świąd.