null

Jak dbać o cerę, siedząc w domu? Porady

Spędzanie czasu w domu wielu osobom kojarzy się z nudą. Pozbawieni aktywności i kontaktów społecznych często nie możemy znaleźć sobie miejsca. Tymczasem wolny czas można wykorzystać np. na intensywne dbanie o poprawę kondycji skóry. Do domowego spa nie potrzeba samodzielnie przygotowanych masek lub kremów. Gotowe produkty można kupić w aptece. Przeczytaj, jak pielęgnować twarz, ręce i ciało w przypadku, gdy spędzasz czas w domu.

Naturalna pielęgnacja twarzy jest wielopłaszczyznowa. Kluczową czynnością, niezbędną do rozpoczęcia domowych zabiegów, jest interpretacja cery. Aby nie pogorszyć jej kondycji, warto zadbać o odpowiednie kosmetyki, właściwe dla danego rodzaju skóry. Jak dbać o cerę w domu?

Pielęgnacja skóry a rodzaje cery

Rodzaj skóry mamy zapisany w genach. Poznanie go jest kluczowe dla codziennej pielęgnacji. Od tego zależy dobór odpowiednich kosmetyków. W zależności od ujawniających się objawów wyróżnia się:

  • cerę trądzikową – której etiologia leży po stronie zaburzeń hormonalnych, ale nie są one jedynym czynnikiem sprawczym. Charakterystycznym dla trądziku wypryskom sprzyja nieodpowiedni styl życia i niewłaściwa pielęgnacja skóry. Powstałe krostki nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale też mogą pozostawiać po sobie trudne do usunięcia blizny;
  • cerę wrażliwą – z którą jest sporo problemów, ponieważ wykazuje tendencję do podrażnień nawet przy niewielkiej styczności z czynnikiem zewnętrznym. Ten rodzaj skóry wymaga szczególnego traktowania, a przede wszystkim zabezpieczenia przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Bardzo często istnieje też ryzyko występowania reakcji alergicznej;
  • cerę mieszaną – przetłuszczającą się tylko na wybranych fragmentach twarzy, zwłaszcza w strefie T, czyli na brodzie, nosie i czole. Reszta twarzy jest przesuszona i wymaga nawilżenia;
  • cerę suchą – charakteryzującą się uporczywym świądem i nadmiernym rogowaceniem wysuszonego naskórka. Wymaga ona solidnego i częstego natłuszczania.


Zmiany na skórze, które powstają na skutek chorób dermatologicznych, mogą przyczyniać się do jej przyspieszonego starzenia się. Mówi się wtedy o cerze atroficznej. Termin ten oznacza zanik komórek naskórka, co sprawia, że skóra staje się mniej elastyczna i cieńsza. Jest podatna na podrażnienia, a na jej powierzchni widać głębokie bruzdy i zmarszczki. Cerę atroficzną mają zazwyczaj ludzie starsi, ale zdarza się ona także u młodych. Przyczyną jej powstania bywa długotrwałe stosowanie niektórych leków lub powikłania po chorobie.

Jak dbać o cerę i ciało w domu?

Każda cera, bez względu na rodzaj i panujące warunki, wymaga odpowiedniej kosmetyki. Jeśli spędzamy w domu dużo czasu, możemy to wykorzystać, organizując domowe spa. Naturalna pielęgnacja skóry nie może być natomiast jednorazowym zabiegiem. Należy też dobrać odpowiednie produkty i skrupulatnie zaplanować tę czynność. 


Jeśli nie wiesz, jak pielęgnować twarz i ciało za pomocą preparatów drogeryjnych lub obawiasz się ich negatywnego działania, sięgnij po dermokosmetyki. Produkty apteczne są w pełni bezpieczne i, podobnie jak kosmetyki drogeryjne, przeznaczone do konkretnych rodzajów skóry. Można nimi pielęgnować twarz i ciało, nie ryzykując, że wywołują podrażnienie lub uczulenie. 


Wśród produktów sygnowanych marką Cetaphil nie brakuje kosmetyków oczyszczających. W ich składzie są substancje złuszczające i odbudowujące uszkodzoną warstwę naskórka. W aptekach można znaleźć emulsję do mycia Cetaphil PRO Itch Control, emulsję micelarną Cetaphil EM oraz piankę do mycia Cetaphil PRO Oil Control. Tę ostatnią poleca się szczególnie osobom z cerą trądzikową, ponieważ jednym z jej składników jest kompleks cynku. 


Pielęgnację skóry warto zatem zacząć od jej skrupulatnego oczyszczenia. Jeśli na co dzień nosimy makijaż, istotnym elementem jest jego regularne zmywanie. Kosmetyki kolorowe mogą blokować pory skóry, czego efektem są wypryski. Twarz trzeba myć rano i wieczorem, a po dokładnym oczyszczeniu należy nałożyć balsam lub jeden z wybranych kremów przeznaczonych do konkretnego rodzaju cery. Balsamy i kremy można aplikować nawet kilka razy w ciągu dnia, zależnie od potrzeby. Nadają się one zarówno na dzień, jak i na noc. Ciekawymi produktami aptecznymi są kremy intensywnie nawilżające do stosowania na dzień i na noc. Unikalny kompleks ERC w kremie Cetaphil DA Ultra zapewnia skórze konieczną ochronę, a PCA, masło Shea, olej z orzechów makadamia, pantenol i silikony chronią naturalny płaszcz lipidowy skóry. Co ważne, ten kosmetyk nie powoduje podrażnień i nie zawiera substancji alergizujących.


Bardzo ważna jest również codzienna ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, zwłaszcza przy cerze trądzikowej. Nawet odpoczynek na balkonie czy tarasie, w wiosennych promieniach słońca, może być powodem podrażnień i pogorszenia się kondycji skóry. Stąd nie należy zapominać o właściwej ochronie.

Jak dbać o skórę dłoni?

Pielęgnacja cery to nie wszystko, co możemy zafundować naszemu ciału, odpoczywając w domu. Na szkodliwe działanie różnego rodzaju czynników narażona jest także skóra dłoni - nawet wielogodzinna praca przy komputerze powoduje, że ich skóra staje się szorstka i matowa. Dodatkowo domowe obowiązki mogą ją mocno nadwyrężyć, dlatego skórze dłoni także należy się właściwa ochrona. Przy wyborze kosmetyków do pielęgnacji należy przede wszystkim kierować się ich składem. Pożądane są przede wszystkim witamina E, wiążąca wodę w skórze gliceryna czy łagodzący i ułatwiający regenerację naskórka pantenol, a także olej z awokado, który dostarcza niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wszystkie z wymienionych składników zawiera balsam do twarzy i ciała Cetaphil DM Dermoprotektor. Warto sięgać po niego nie tylko podczas porannej i wieczornej pielęgnacji, ale również kilka razy w ciągu dnia.


Czas, który spędzamy w domu warto wykorzystać nie tylko na radzenie sobie z obowiązkami, ale także na zadbanie o siebie. Zabiegi pielęgnacyjne są tymi, o których nie należy zapominać, ponieważ nie tylko poprawiają kondycję skóry, ale także pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie.