null

Trądzik na szyi – przyczyny, leczenie i podstawy właściwej pielęgnacji

Trądzik jest przewlekłą chorobą dermatologiczną. Wbrew pozorom dotyka nie tylko młodych, lecz także dorosłych. Charakterystycznym objawem tej choroby są zmiany skórne, występujące w różnych miejscach na ciele. Obejmują one głównie twarz i plecy, ale mogą pojawiać się także w okolicy karku. Trądzik na szyi jest specyficzny, ponieważ w większości przypadków występuje u osób po 30 roku życia. Jak wygląda jego leczenie i jakimi kosmetykami pielęgnować chorą skórę?

Zdrowo wyglądająca skóra jest synonimem piękna. Wszelkie nieprawidłowości w jej strukturze, szczególnie u pań, są przyczyną kompleksów. Makijaż nie zawsze jest w stanie ukryć zmiany, a jego gruba warstwa przyczynia się do zatykania porów i sprzyja powstawaniu kolejnych wykwitów. Przy trądziku na żuchwie i szyi trzeba ostrożnie dobierać kosmetyki do pielęgnacji.

Trądzik na szyi – nie tylko przypadłość nastolatków

Trądzik, który jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, uważa się za chorobę nastolatków, będących w okresie dojrzewania. Nic bardziej mylnego, zmiany skórne mogą bowiem pojawić się także po 30 roku życia. Odmiana trądziku, zwana późną, dotyka tylko dorosłych i nierzadko stanowi przyczynę kompleksów. Wykwity, które na ogół pojawiają się na plecach lub twarzy, przy tej odmianie występują na szyi i w okolicach żuchwy. Trudno je ukryć, dlatego osoby chore w wielu sytuacjach czują się skrępowane.


Etiologia powstawania trądziku na szyi i żuchwie jest wieloczynnikowa, zatem nie można w tym przypadku szukać przyczyny wyłącznie w zaburzeniach hormonalnych, choć to one są najczęstszym czynnikiem sprawczym. Większość zachorowań z powodu hormonów dotyczy kobiet, co nie oznacza, że mężczyźni są całkowicie bezpieczni. Trądzik na szyi może pojawiać się także z powodu innych schorzeń, które nie są przypadłościami dermatologicznymi. Zmianami skórnymi objawia się m.in. cukrzyca, niewydolność wątroby, choroby tarczycy bądź alergia. Nadprodukcja łoju w okresie dorosłym czasem jest uwarunkowana genetycznie. Jeśli chcemy się upewnić, czy krostki powstają z powodu trądziku, możemy go rozpoznać po charakterystycznych objawach.


Kryterium rozpoznania trądziku późnego jest wiek, ponieważ zmiany pojawiają się dopiero między 25 a 30 rokiem życia, czasem nawet później. Wykwity, które w trądziku pospolitym obejmują twarz, schodzą poniżej linii żuchwy. Mają postać ropnych wyprysków lub podskórnych grudek. Jest to problem nie tylko dermatologiczny, ale też estetyczny.

Jak kompleks cynku w linii PRO Oil Control wspiera walkę z trądzikiem?

Pro Oil Control marki Cetaphil to seria dermokosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji cery trądzikowej. Może je stosować każdy, kto zmaga się z wypryskami, niezależnie od wieku. Serię przystosowano do kompleksowej pielęgnacji skóry problematycznej i podrażnionej, ponieważ taka właśnie jest cera trądzikowa. Pianka do mycia PRO Oil Control łagodnie, lecz skutecznie oczyszcza skórę, także z kolorowego makijażu. Zawarty w jej składzie kompleks cynku wykazuje właściwości przeciwzapalne. Przyspiesza również proces regeneracji naskórka, usuwając jednocześnie wszelkie zanieczyszczenia. Dogłębne oczyszczenie skóry bez jej podrażniania może zapobiec kolejnym nawrotom trądziku. Po użyciu pianki skóra jest wyraźnie gładsza i milsza w dotyku. Nie powinno się jednak poprzestawać na kosmetyku myjącym. Aby zapewnić skórze komfort, należy zaaplikować krem nawilżający.

Co pod makijaż przy cerze trądzikowej?

Zmiany trądzikowe od zawsze były źródłem problemów i kompleksów, ponieważ ciężko je zakryć makijażem. Gruba warstwa kosmetyków nie służy też skórze, gdyż zatyka pory. Sebum, które nie ma ujścia, wydostanie się na zewnątrz w postaci zaskórników.


Oczyszczona skóra wymaga nawilżenia, w przypadku trądziku - także regeneracji. Wszystkie te wymogi spełnia krem nawilżająco-matujący Cetaphil z linii PRO Oil Control. W jego składzie znajduje się opatentowany Ceramid-5 – związek o działaniu regenerującym i nawilżającym. Zawiera on także krzem, który stymuluje syntezę włókien kolagenowych, niezbędnych do poprawy elastyczności skóry. W optymalnym nawilżeniu i odbudowie płaszcza ochronnego wspomagają go gliceryna oraz witamina E. Zawarty w kremie filtr z wysokim faktorem, dodatkowo zabezpiecza cerę trądzikową przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Mimo wielu składników, kosmetyk dobrze się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Z powodzeniem można go aplikować pod makijaż. Jest też świetnym uzupełnieniem terapii farmakologicznej, jeśli taka ma miejsce.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji cery trądzikowej

Trądzik na szyi po trzydziestce to nie koniec świata, o ile nie będziemy popełniać błędów w pielęgnacji. Niestety takie sytuacje zdarzają się nader często. Przyczyną są niewłaściwie dobrane kosmetyki. Produkty drogeryjne nie są dobrym wyborem dla osób z cerą wymagającą. W ich formułach jest wiele związków o działaniu drażniącym, co przy cerze trądzikowej nie jest najlepszym pomysłem. Błędem jest także niedostosowanie kremów czy innych kosmetyków do posiadanego typu skóry.


Największy problem stanowi jednak brak nawilżenia, bo niektóre osoby uważają to za niepotrzebne przy trądziku. To także błąd. Doprowadzenie skóry do przesuszenia nie sprawi, że znikną wypryski, a sebum przestanie istnieć. Jego wydzielanie się jest naturalnym procesem. Wymuszona suchość sprawia, że skóra wydziela zwiększone ilości łoju, by nie dopuścić do odwodnienia.Zapobiec temu może wyłącznie właściwa pielęgnacja i nawilżanie skóry.