null

Suche i popękane pięty – jak poradzić sobie z problemem?

Z przesuszonymi i pękającymi piętami zmaga się wiele osób. Jest to jeden z częściej zgłaszanych problemów w gabinetach dermatologicznych i podologicznych. Korzystanie z profesjonalnej pomocy jest wskazane. Warto jednak pamiętać, że w leczeniu i profilaktyce dużą rolę odgrywają działania pielęgnacyjne podejmowane samodzielnie w domu. Zobacz, co na popękane pięty sprawdza się najlepiej.

Popękane pięty są bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Skóra na stopach nie tylko jest sucha i napięta, ale często także nadmiernie się łuszczy, swędzi i piecze. Przybiera też żółty kolor. Duże i głębokie pęknięcia powodują ból i utrudniają chodzenie. Zdarza się, że pojawia się krwawienie, a zmiany na skórze sięgają jej głębokich warstw. Im później zostaną podjęte działania lecznicze, tym trudniej przywrócić skórze jej prawidłowy wygląd i funkcje. 

Dlaczego pięty są suche i popękane?

Pękanie pięt jest związane z nadmiernym rogowaceniem naskórka. W efekcie skóra stopniowo staje się coraz twardsza, a tym samym traci odpowiednie napięcie, jędrność i elastyczność. Po pewnym czasie na jej powierzchni pojawiają się pęknięcia. Jeżeli na tym etapie nie zostają podjęte żadne działania lecznicze, ulegają one pogłębieniu. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mogą one dojść aż do skóry właściwej. Popękane pięty to nie tylko problem kosmetyczny, ale również medyczny.


Popękana skóra na piętach przybiera formę szczelin. Mają one różną głębokość, na dodatek pogłębiają się z czasem.


Istnieje kilka przyczyn popękanych pięt. Bardzo często problem wynika z nieprawidłowej pielęgnacji. Dotyczy on głównie tych osób, które nadmiernie ścierają skórę pięt. Warto pamiętać, że zbyt częste usuwanie naskórka zaburza naturalne procesy tworzenia się nowych komórek skóry. W efekcie dochodzi do nadmiernego jej rogowacenia. Suche i popękane pięty są również skutkiem niestosowania balsamów i kremów nawilżających. Inną przyczyną jest niedostateczna higiena.


Popękane pięty mogą być spowodowane również przez:

  • czynniki genetyczne,
  • zaburzenia hormonalne,
  • choroby przewlekłe (ogólne i dermatologiczne),
  • nieprawidłowe odżywianie się (dieta uboga w witaminy),
  • otyłość.


Do przesuszenia i pękania skóry na piętach przyczynia się też noszenie nieodpowiedniego obuwia i skarpet (zbyt ciasnych, wykonanych ze sztucznych materiałów).

Co na popękane pięty sprawdzi się najlepiej?

Przede wszystkim zabronione jest samodzielne usuwanie nadmiernie zrogowaciałego naskórka i drapanie pięt. Terapia powinna opierać się na działaniach pielęgnacyjnych. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżenie skóry stóp. W tym celu warto sięgnąć po krem z grupy dermokosmetyków.


Dobrej jakości kosmetykiem jest krem nawilżający do ciała Cetaphil. Dobrze sprawdza się w przypadku skóry suchej, ale także wrażliwej. Jego główne zalety to szybkie wchłanianie oraz utrzymywanie odpowiedniego nawilżenia nawet przez 24 godziny. Alternatywą dla kremu jest balsam do ciała Cetaphil PRO Itch Control. Zastosowano w nim specjalną formułę, dzięki której możliwe jest odbudowanie naturalnego płaszcza lipidowego skóry.


Jeżeli pięty są popękane mocno, a dodatkowo pojawia się krwawienie i tworzą się rany, należy zgłosić się do lekarza. Konieczne jest zastosowanie leków o działaniu miejscowym, które zwalczają infekcję lub jej zapobiegają.

Dlaczego ważne jest leczenie pękających pięt?

Leczenie popękanych pięt jest konieczne ze względu na powikłania, które może nieść za sobą tego typu uszkodzenie skóry na stopach. Pogłębiające się szpary powodują powstawanie rozpadlin. Sprzyja to gromadzeniu się w nich drobnoustrojów, co skutkuje zainfekowaniem tkanek i rozwinięciem się stanu zapalnego. Jest to sytuacja szczególnie niebezpieczna dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ w przebiegu tego schorzenia obserwuje się problemy z gojeniem się ran. Należy podjąć działania lecznicze również ze względu na ból, dyskomfort i inne nieprzyjemne dolegliwości związane z suchymi i popękanymi piętami.

Jak zapobiegać pękaniu pięt?

Pękaniu pięt można zapobiegać. Konieczna jest codzienna higiena i pielęgnacja stóp. Należy myć je delikatnym środkiem myjącym, który nie zawiera konserwantów i składników drażniących. Nie jest wskazane długotrwałe moczenie stóp, ponieważ dochodzi do rozmiękania naskórka, co zaburza jego funkcjonowanie. Po umyciu konieczne jest dokładne, ale ostrożne wysuszenie skóry ręcznikiem. Ostatnim etapem codziennej pielęgnacji jest nałożenie kremu nawilżającego.


W zapobieganiu pękaniu skóry na piętach dużą rolę odgrywa też:

  • dieta bogata w świeże warzywa i owoce,
  • noszenie dobrze dopasowanego obuwia z naturalnych materiałów,
  • noszenie przewiewnych i miękkich skarpet,
  • odpowiednie leczenie chorób przewlekłych.


Nie jest wskazane nadużywanie preparatów złuszczających i zabiegów ścierających naskórek. W razie problemów ze skórą na stopach warto odwiedzić podologa lub dermatologa.