null

Popękane naczynka na twarzy i nogach. Jak pielęgnować skórę?

Popękane naczynka to nieestetyczny problem, który najczęściej dotyczy skóry na twarzy i na nogach. Przyczyn ich powstawania jest wiele, jednak najczęściej wymienia się czynniki genetyczne, hormonalne i środowiskowe. Popękane naczynka mogą pojawić się u osób w każdym wieku.

Skóra, na której pojawiły się pękające naczynka, wymaga starannej pielęgnacji przy pomocy delikatnych kosmetyków. Najbardziej polecane są dermokosmetyki, ponieważ nie zawierają szkodliwych substancji, a obecne w nich składniki wykazują nie tylko działanie pielęgnacyjne, ale także lecznicze. Są to m.in. kwas pantotenowy, masło shea, olej z orzechów makadamia, witaminy (zwłaszcza witamina E), gliceryna oraz naturalny czynnik nawilżający, czyli różne związki, które zapobiegają nadmiernej utracie wody z głębokich warstw skóry. Spośród tych preparatów warto wybrać żel myjący i krem na popękane naczynka.

Skąd się biorą popękane naczynka na twarzy?

Popękane naczynka na twarzy mogą pojawić się z różnych przyczyn. Najczęściej obserwują je u siebie osoby mające cerę naczynkową, która charakteryzuje się tym, że naczynia krwionośne są mało elastyczne i położone płytko pod skórą. Dodatkowo jest ona cienka i wrażliwa, dlatego zaczerwienienie spowodowane przez popękane naczynka jest widoczne i utrzymuje się przez długi czas.


Popękane naczynka na twarzy mogą wystąpić także u osób, które zmagają się z trądzikiem różowatym. Jest to choroba dermatologiczna dotycząca wyłącznie osób dorosłych, a jej przyczyn upatruje się w czynnikach hormonalnych, genetycznych, immunologicznych oraz w zaburzeniach naczynioruchowych.


Inne możliwe przyczyny popękanych naczynek na skórze twarzy to:

 • delikatna, wrażliwa, cienka i sucha skóra,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • długotrwała ekspozycja na światło słoneczne,
 • przebywanie w wysokiej temperaturze,
 • palenie tytoniu lub spożywanie alkoholu,
 • stosowanie maści sterydowych.


Na wystąpienie popękanych naczynek na skórze bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni. Problem ten może wystąpić u osób w każdym wieku.

Sposób na popękane naczynka na twarzy

Skóra, na której występują popękane naczynka, wymaga systematycznej i ostrożnej pielęgnacji przy użyciu delikatnych produktów, które są pozbawione substancji drażniących (sztucznych barwników, konserwantów, zapachów i alkoholu etylowego). Do podstawowych działań należą demakijaż, oczyszczanie i nawilżanie. Wszystkie te czynności należy przeprowadzać rano i wieczorem.


Osoby z tendencją do pękających naczynek powinny unikać peelingów mechanicznych, zarówno tych dostępnych w sklepie, jak i przygotowywanych samodzielnie z naturalnych składników. Ich struktura może powodować podrażnienia na skórze i przyczynić się do pękania naczynek. Dozwolone jest natomiast korzystanie z peelingów enzymatycznych.


Są też inne sposoby na to, by zlikwidować pękające naczynka:

 • suplementacja witaminy C;
 • włączenie do diety świeżych warzyw i owoców (produkty te zawierają dużo witaminy C);
 • kremy na popękane naczynka (z witaminą K, rutyną, wyciągiem z miłorzębu japońskiego).


Bardzo ważne jest także, aby unikać czynników, które powodują popękane naczynka na twarzy. Latem warto stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym lub zasłaniać skórę odzieżą. Jeżeli to nie pomaga, można skorzystać z pomocy kosmetologa, który wykona profesjonalne zabiegi na popękane naczynka: laseroterapię lub elektrokoagulację.


Znane są także domowe sposoby na popękane naczynka na twarzy, jednak nie zawsze są one skuteczne. Jednym z nich jest przemywanie skóry wacikiem nasączonym naparem z kasztanowca lub arniki. Zioła można kupić w sklepie zielarskim.

Przyczyny popękanych naczynek na nogach

Często spotyka się także popękane naczynka na nogach (tzw. pajączki lub teleangiektazje). Ich przyczyn upatruje się w:

 •   długotrwałym przebywaniu w jednej pozycji (najczęściej stojącej);
 • małej aktywności fizycznej;
 • predyspozycjach genetycznych;
 • otyłości;
 • schorzeniach układu żylnego.


Niekiedy popękane naczynka na nogach obserwuje się u kobiet w ciąży, ponieważ wzrost stężenia progesteronu powoduje, że zmniejsza się napięcie ścian naczyń krwionośnych.

5_Tips_for_Taking_Care_of_Sensitive_Skin-3

Jak zlikwidować popękane naczynka na nogach?

Leczenie popękanych naczynek na nogach może przebiegać na kilka sposobów. Metodę dobiera lekarz w zależności od stopnia zaawansowania problemu i jego przyczyny. Najczęściej jest to:

 •  laseroterapia,
 • skleroterapia (wstrzyknięcie środka farmakologicznego, który zamyka naczynie krwionośne),
 • elektrokoagulacja.


Do innych sposobów na popękane naczynka na nogach zalicza się suplementację składników, które wzmacniają naczynia krwionośne. Są to: witamina C, escyna (pochodzi z nasion kasztanowca), witamina K i miłorząb japoński. Gotowe preparaty można kupić w aptece bez recepty. Bardzo ważne jest także codzienne nawilżanie skóry na nogach. Takie działanie zapobiega podrażnieniom, uszkodzeniom i przesuszeniu naskórka.