null

Dieta a AZS. Jak poprawić kondycję skóry atopowej?

Odpowiednie żywienie jest bardzo ważne dla kondycji skóry. Dobrze zbilansowana dieta, bogata w cenne witaminy i minerały, może zminimalizować niedoskonałości. Osoby z atopowym zapaleniem skóry powinny sięgać po produkty bogate w zdrowe tłuszcze, które zmniejszą zmiany skórne, przesuszenie i swędzenie. Dobrze dobrana dieta poprawia kondycję skóry, jest więc doskonałym uzupełnieniem odpowiedniej pielęgnacji. Co warto jeść, a czego unikać przy AZS?

Czym charakteryzuje się atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry (AZS) to choroba zapalna o nie do końca poznanej etiologii. Nie ma możliwości jej całkowitego wyleczenia, ale można długotrwale poprawić stan skóry i sprawić, że choroba będzie w remisji. Charakterystycznym objawem jest silny świąd, zaczerwienienie, niewielkie grudki lub plamki na skórze. Drapanie może nasilać świąd, łuszczenie się skóry i zaostrzać stany zapalne.


W pielęgnacji skóry z atopią bardzo ważne jest stosowanie kosmetyków o działaniu nawilżającym, natłuszczającym i zmniejszającym świąd. Znalezienie przyczyny może być kluczowe w poprawie kondycji skóry. Poza domową pielęgnacją bardzo ważne jest stosowanie odpowiednio dobranej diety, nawodnienie organizmu oraz ochrona skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak czynniki środowiskowe, wysoka temperatura, stres czy alergeny, które znajdują się w powietrzu. 

Co jeść, a czego unikać przy AZS?

Dieta ma ogromne znaczenie dla całego organizmu. Odpowiedni dobór mikro- i makroelementów może poprawić wyniki badań, wzmocnić kondycję i dodać energii. Dieta przy AZS powinna być bogata w zdrowe tłuszcze, które można znaleźć w rybach morskich, orzechach, awokado czy oliwie z oliwek. Warto sprawdzić, jaką mają zawartość kwasu linolowego, kwasu alfa-linolenowego (ALA) oraz gamma-linolenowego (GLA). Brak tych składników nasila suchość skóry, może powodować jej łuszczenie się i swędzenie. 


Sucha skóra potrzebuje ceramidów. Istnieje wiele kosmetyków, które mają je w swoim składzie, jednak można je znaleźć także w niektórych produktach spożywczych. Doskonałym źródłem jest olej z wiesiołka lub winogronowy. Można nim wzbogać potrawy lub nakładać i delikatnie wmasowywać w skórę. 


Odpowiedni jadłospis dla skóry z atopowym zapaleniem to nie tylko nakazy, lecz również szereg produktów, które powinno się wykluczyć ze swojej diety. Mogą one bowiem nasilać zmiany, pogarszać kondycję skóry, a także zwiększać swędzenie. Z jadłospisu należy wykluczyć biały cukier, nabiał, jak również przetworzoną żywność. Jest ona bogata w wiele konserwantów, barwników, tłuszczów trans oraz olej palmowy. Należy też ograniczyć spożywanie białego pieczywa. 


Najlepsza dieta dla skóry atopowej zawiera polifenole, które mają właściwości przeciwzapalne. Można je znaleźć w wielu warzywach i owocach, kakao, orzechach, oliwie z oliwek i roślinach strączkowych. Warto, aby przynajmniej raz dziennie takie produkty znalazły się na talerzu. Brak stosowania odpowiedniej diety może nasilać stany zapalne, jakie występują w organizmie. To obniża odporność, przez co organizm jest bardziej podatny na infekcje wirusowe czy bakteryjne.

Jak odpowiednio dobrany krem wpływa na skórę z AZS?

Regularna i odpowiednio dobrana pielęgnacja może znacząco poprawić kondycję skóry. Bardzo ważne jest jej nawilżenie i odbudowa naruszonej bariery hydrolipidowej. Specjalnie dedykowanym produktem dla skóry AZS jest Cetaphil PRO Itch Control balsam nawilżający do twarzy i ciała, który nawilża przez 24 godziny. W pielęgnacji skóry z atopią bardzo ważne jest regularne nakładanie kosmetyków, które złagodzi podrażnienia. Krem od Cetaphil można nakładać kilka razy dziennie, gdyż nie powoduje on podrażnień i jest delikatny. Ponadto nie zawiera substancji zapachowych, które są uznawane za potencjalne alergeny. 


Krem ma w składzie kompleks ceramidowy, którego zadaniem jest odbudowanie uszkodzonej i podrażnionej skóry. Dzięki soli sodowej kwasu hialuronowego, glicerynie i kompleksowi PCA działa nawilżająco. W kosmetyku można znaleźć też olej słonecznikowy i masło shea, które natłuszczają skórę, dzięki czemu swędzenie nie jest tak bardzo odczuwalne. Ponadto w produkcie wykorzystano technologię Filaggrin Technology (technologię prekursora filagryny), która regeneruje skórę z atopowym zapaleniem, jak również pomaga odbudować jej barierę ochronną. 


W pielęgnacji skóry z AZS bardzo ważne jest unikanie substancji drażniących, ponieważ mogą one nasilać zmiany, a także mocno podrażniać naskórek. Dodatkowo często ją przesuszają, wzmagając jej swędzenie. Bardzo istotna jest codzienna pielęgnacja i zachowywanie zasad takich jak unikanie słońca, stosowanie kosmetyków z emolientami, unikanie gorących kąpieli, a także ograniczenie czynników stresogennych. Domowa pielęgnacja powinna stanowić uzupełnienie leczenia dermatologicznego. Pomoże to szybciej poprawić kondycji atopowej skóry.