null

Pielęgnacja twarzy – kolejność nakładania kosmetyków. Jak to robić w prawidłowy sposób?

Właściwa pielęgnacja jest podstawowym elementem, jeśli chodzi o utrzymanie skóry w dobrej kondycji. Liczą się nie tylko prawidłowo dobrane kosmetyki, ale też kolejność ich aplikacji na poszczególne partie ciała. Źle nałożone nie będą działać, jak powinny. Może być też problem z ich wchłanianiem. Podpowiadamy, jak prawidłowo nakładać kosmetyki i w jakiej kolejności należy to robić.

Chcąc zachować właściwą kolejność pielęgnacji twarzy i ciała, powinniśmy wiedzieć, jakie są etapy dbałości o skórę. Główny punkt stanowi dokładne oczyszczenie, kolejny zaś tonizowanie, a następnie nawilżenie bądź odżywienie. Warto też pamiętać o doborze preparatów do pielęgnacji. Powinny być one dostosowane do rodzaju cery i przede wszystkim bezpieczne dla skóry.

Czemu kolejność w pielęgnacji twarzy jest ważna?

Kolejność nakładania kosmetyków to jedna z podstaw pielęgnacji. Aplikując je nieprawidłowo, możemy pogorszyć kondycję skóry. Ma to wpływ na skuteczność zakupionego produktu. Jest on gorzej wchłaniany i nie uzupełnia się z innym preparatem tak, jak to powinno mieć miejsce w przypadku prawidłowej kolejności pielęgnacji twarzy i ciała. Nieprawidłowa aplikacja sprzyja też obciążeniu skóry. W efekcie może to doprowadzić do jej przetłuszczania się i tym samym pojawiania się zaskórników.

Prawidłowa kolejność pielęgnacji twarzy i ciała – nr 1: oczyszczanie

Zasady, co do kolejności aplikowania preparatów, są niezmienne od lat. Główny punkt stanowi oczyszczanie i takich kosmetyków powinniśmy użyć w pierwszej kolejności. Dokładne usunięcie wszelkich nieczystości umożliwia skórze oddychanie, a także odetka pory, które pełnią ważne funkcje w jej budowie anatomicznej. Nagromadzone w porach sebum, które nie może się uwolnić, powoduje ich zwężenie i sprzyja powstawaniu zaskórników oraz rozmaitych stanów zapalnych. 

Na rynku jest szereg dermokosmetyków oczyszczających. Możemy spośród nich wybrać piankę do mycia twarzy Cetaphil PRO Oli Control i emulsję micelarną Cetaphil EM. W ich składzie znajdują się łagodne substancje myjące, które nie powodują podrażnień, ale bardzo dokładnie usuwają zanieczyszczenia. Co ważne, nie uszkadzają bariery ochronnej skóry i niwelują nadmiar sebum. Niektóre produkty, takie jak wspomniana emulsja, można stosować na mokro i na sucho, co jest sporym udogodnieniem dla osoby, która zakupiła produkt.

Prawidłowa kolejność pielęgnacji twarzy i ciała – nr 2: nawilżanie i regeneracja

Nawilżanie i regeneracja to kolejny etap, jeśli chodzi o zachowanie prawidłowej kolejności w pielęgnacji twarzy. Do jego przeprowadzenia stosuje się wszystkie kosmetyki, które nie mają płynnej konsystencji. W przypadku dermokosmetyków są to kremy przeznaczone do różnych rodzajów cery. Jeśli ktoś zmaga się ze skórą wrażliwą lub mocno przesuszoną, warto polecić mu Cetaphil krem nawilżający na dzień i na noc lub Cetaphil PS lipoaktywny krem nawilżający. Do cery trądzikowej dedykowany jest krem nawilżająco-matujący Cetaphil PRO Oil Control, który zawiera kompleks cynku.


Warto pamiętać, że kosmetyk powinien być dostosowany do typu cery, ponieważ dobrany niewłaściwie może spowodować więcej szkód, aniżeli pożytku. Poza tym nie będzie działał zgodnie z oczekiwaniami producenta. Krem należy wklepywać rano i wieczorem po dokładnym oczyszczeniu twarzy.

Prawidłowa kolejność pielęgnacji twarzy i ciała – nr 3: dbałość o ciało

Codzienna pielęgnacja to nie tylko dbałość o twarz, lecz także o ciało. Tego rodzaju kosmetyki szczególnie poleca się osobom ze skórą wrażliwą lub atopową, która jest bardzo odwodniona i potrzebuje długotrwałego nawilżenia. Ważna jest też ochrona przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Właściwe zabezpieczenie zapewni skórze Cetaphil PRO Itch Control balsam do nawilżania twarzy i ciała. Dobrze jest je stosować z innymi kosmetykami, z tej samej linii produktów. Preparaty służą również do pielęgnacji twarzy, co czyni je wielofunkcyjnymi. Jako że nie mają podziału na wiek i płeć, może stosować każdy. Zazwyczaj dedykowane są one małym dzieciom, ponieważ łagodzą objawy świądu i podrażnienia spowodowane Atopowym Zapaleniem Skóry.


Wybór kosmetyków do pielęgnacji jest zależny od decyzji konsumenta. Jednak warto wiedzieć, że lepszym rozwiązaniem jest stosowanie preparatów z jednej linii produktów. Będą one uzupełniały swoje działanie i lepiej się wchłaniały. Ponadto zapewniają skórze optymalną ochronę i dopełniają pielęgnację. Choć dermokosmetyki są nieco droższe od klasycznych preparatów drogeryjnych, powinniśmy poważnie pomyśleć nad ich zakupem do naszej kosmetyczki. Produkty te są bezpieczne i nie niosą ryzyka wystąpienia uczulenia. Nie powodują także podrażnień skóry, co jest częstym zjawiskiem przy klasycznych kosmetykach.