null

Jak powinna wyglądać pielęgnacja twarzy? Poradnik krok po kroku

Swędzenie skóry na całym ciele lub na głowie może wzbudzać niepokój. Przyczyn tego stanu bywa wiele, ale najczęściej odpowiada za niego alergia na substancje chemiczne zawarte w kosmetykach lub nieodpowiednia pielęgnacja. Warto wiedzieć, co pomaga na swędzącą skórę, aby szybko złagodzić nieprzyjemne objawy.

Od tego, jak przebiega codzienna pielęgnacja twarzy, zależy wygląd i kondycja skóry. Ważne są nie tylko podejmowanie czynności, ale także kosmetyki. Muszą być one dopasowane do rodzaju cery, a także zawierać odpowiednie składniki. Wiedza na temat tego, jak wygląda pielęgnacja twarzy, pozwala uniknąć błędów.

Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji twarzy?

Kosmetyki do pielęgnacji twarzy mają kluczowe znaczenie. Nieodpowiednio dopasowane produkty mogą sprawić, że kondycja skóry ulegnie pogorszeniu. Dlatego przy ich zakupie należy dokładnie czytać etykiety, a także zwrócić uwagę na to, aby były przeznaczone do konkretnego rodzaju cery. Jest to ważne, ponieważ zupełnie inne potrzeby ma skóra mieszana, a inne tłusta, sucha lub ze skłonnością do trądziku.


Szczególnie polecane do pielęgnacji twarzy są dermokosmetyki. Są to produkty, które nie tylko pielęgnują, ale także leczą i regenerują skórę. Przy ich tworzeniu współpracują dermatolodzy, kosmetolodzy i chemicy, a przed trafieniem do sprzedaży przechodzą szczegółowe testy i badania w celu potwierdzenia ich skuteczności i bezpieczeństwa. Pielęgnacja twarzy dermokosmetykami przynosi skórze wiele korzyści dzięki zawartym w nich składnikom:

 • olejom roślinnym, które odbudowują naturalną warstwę lipidową naskórka;
 • glicerynie, która wiąże cząsteczki wody;
 • Naturalnemu Czynnikowi Nawilżającemu, który zapewnia prawidłowe nawodnienie skóry;
 • pantenolowi i witaminie E, które łagodzą podrażnienia i przyspieszają regenerację skóry,
 • cynkowi, który zapobiega powstawaniu zaskórników.


Ważne jest także, aby nie kupować zbyt dużej ilości kosmetyków do pielęgnacji twarzy, ponieważ może dojść do przeciążenia skóry. W kosmetyczce obowiązkowo powinny się znaleźć: łagodna pianka do mycia oraz krem nawilżający na dzień (z filtrem przeciwsłonecznym) i krem na noc.

Pielęgnacja twarzy krok po kroku

Pielęgnacja twarzy krok po kroku przedstawia się następująco:

 • oczyszczanie skóry,
 • złuszczanie martwego naskórka,
 • odżywianie i nawilżanie.


Oczyszczanie twarzy należy przeprowadzać codziennie rano i wieczorem. Zabieg ten pozwala pozbyć się nadmiaru sebum, martwych komórek, zanieczyszczeń, drobnoustrojów oraz resztek makijażu. Gdy twarz jest czysta, kremy i balsamy lepiej się wchłaniają. Skórę dobrze jest czyścić ciepłą wodą z pianką do mycia, delikatnie masując ją okrężnymi ruchami przez kilka minut (niewskazane jest używanie szczoteczek). Następnie należy spłukać kosmetyk i wytrzeć twarz (bez pocierania).


Złuszczanie martwego naskórka nie należy do codziennych rytuałów, jednak warto je przeprowadzać przynajmniej raz w tygodniu. W tym celu można posłużyć się peelingiem enzymatycznym. Ten zabieg stymuluje odnowę skóry.


Ostatnim krokiem pielęgnacji twarzy jest odżywianie i nawilżanie skóry, które zapewnia także ochronę i regenerację. Krem należy nakładać rano i wieczorem. Preparat powinno się delikatnie wklepywać w każdą partię twarzy i pozostawić do całkowitego wchłonięcia.


Warto wiedzieć: Peeling do twarzy - jaki wybrać?

Najczęściej popełniane błędy przy pielęgnacji twarzy

Niestety wciąż wiele osób (często nieświadomie) popełnia błędy przy codziennej pielęgnacji twarzy. Ich skutki mogą być bardzo poważne, ponieważ dochodzi do stopniowego uszkodzenia skóry, przez co traci ona swój blask i ładny wygląd. Często pojawiają się lub nasilają zmiany skórne, a także zmarszczki i podrażnienia. Aby się ich pozbyć, zwykle wystarczy zmiana codziennych nawyków.


Do najczęściej popełnianych błędów przy pielęgnacji twarzy zalicza się:

 • stosowanie kosmetyków nieodpowiednio dopasowanych do typu cery,
 • stosowanie kosmetyków z nieprawidłowym składem (duża ilość konserwantów, sztucznych barwników i mała ilość substancji aktywnych o działaniu leczniczym),
 • używanie zbyt wielu kosmetyków,
 • zbyt częste stosowanie peelingów lub maseczek,
 • pomijanie wieczornej pielęgnacji,
 • niedokładny demakijaż,
 • niestosowanie filtrów przeciwsłonecznych,
 • wyciskanie zaskórników,
 • unikanie peelingów.


Do błędów pielęgnacyjnych warto również dodać przyjmowanie niedostatecznej ilości płynów w ciągu dnia. Nawadnianie ma znaczący wpływ na skórę – znajduje się w niej aż 20% wody obecnej w organizmie. Gdy jest jej za mało, skóra staje się szara, przesuszona, mało elastyczna i bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Przyspieszony zostaje także proces powstawania zmarszczek.