null

Stany zapalne skóry – jak je zmniejszyć?

Skóra codziennie narażona jest na szereg czynników, które mają na nią wpływ. Może być nadmiernie przesuszona, podrażniona, a także nadreaktywna. Czasami pojawiają się zmiany trądzikowe, atopia lub łojotokowe zapalenie skóry. W wyniku działań słońca, mrozu czy nieodpowiedniej pielęgnacji mogą rozwinąć się stany zapalne. Wiedząc, czego unikać, można w skuteczny sposób poprawić wygląd i kondycję skóry. Poznaj sposoby na wyciszenie stanu zapalnego.

Co to jest stan zapalny?

Stan zapalny charakteryzuje się miejscowym zaczerwienieniem, któremu towarzyszy świąd, pieczenie i nadmierna suchość skóry. Występuje także wysypka, pokrzywka i łuszczenie się naskórka. Zapalenie skóry może pojawić się w wyniku wielu czynników, najczęściej kontaktu z alergenem, na który jest uczulona dana osoba lub w wyniku styczności ze środkiem drażniącym, czyli detergentami do prania, niektórymi kosmetykami czy środkami czyszczącymi. Negatywnie na skórę wpływają również drobnoustroje, które są odpowiedzialne za pojawianie się niedoskonałości.


Pojawienie się stanu zapalnego skóry może dotyczyć każdego, chociaż największe prawdopodobieństwo mają osoby z wrażliwą i wcześniej podrażnioną skórą. Stan zapalny na twarzy często towarzyszy trądzikowi, nasila się w wyniku stosowania niewłaściwych kosmetyków, które powodują nasilenie się zmian trądzikowych oraz pojawienie się wyprysków, grudek i innych wykwitów skórnych. Brak ochrony przeciwsłonecznej również może nasilać zapalenie na skórze. 


Łuszczyca i stan zapalny mogą występować razem, dlatego wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji pozwoli wyciszyć skórę, zmniejszyć łuszczenie się i swędzenie, które towarzyszy chorobie. Pamiętaj, że pojawienie się zmian zapalnych nie zawsze świadczy o dermatozach. Może to być chwilowo gorsza kondycja spowodowana czynnikami zewnętrznymi lub uczuleniem na konkretny alergen. Dzieje się tak zwłaszcza w okresie wiosennym, kiedy wiele roślin i drzew zaczyna pylić.

Podrażniona skóra – po jaki krem sięgnąć?

Chcąc poprawić kondycję podrażnionej skóry, warto sięgnąć po produkty natłuszczające. Pomagają one zabezpieczyć naskórek przed kolejnymi uszkodzeniami, a także nawilżyć go, odżywić i pozwolić komórkom się zregenerować. Cetaphil PS Lipoaktywny Krem nawilżający zawiera mieszankę składającą się z niacynamidu, pantenolu i gliceryny. Jest kosmetykiem, który nie tylko szybko i długotrwale nawilża skórę, lecz także koi ją i odżywia. Dzięki starannie dobranym składnikom odbudowuje naruszoną barierę naskórkową, a tym samym niweluje szorstkość skóry, łuszczenie się i suchość. Codzienne stosowanie kremu z dnia na dzień poprawia stan skóry, zmniejszając podrażnienia. Kosmetyk może być stosowany zarówno na dzień, jak i podczas wieczornej pielęgnacji.


Krem na stan zapalny skóry powinien stanowić podstawę pielęgnacji. Jeśli zmiany są zlokalizowane na twarzy, wiele z nas chce je ukryć makijażem. Niekoniecznie jest to dobry pomysł. Nakładanie ciężkich podkładów czy pudrów może nasilać problem i powodować niedoskonałości w postaci trądziku. Na czas leczenia stanu zapalnego należy zrezygnować z kolorowego makijażu i mocno skupić się na nawilżaniu oraz zmniejszaniu zmian.


Stan zapalny skóry głowy charakteryzuje się zaczerwienieniem i swędzeniem. Drapanie swędzących krostek może prowadzić do tworzenia się strupów. Niekiedy wykwity skórne są suche i łuszczące się, co prawdopodobnie świadczy o atopowym zapaleniu skóry głowy. Może to wymagać stosowania odpowiedniego szamponu, a także kosmetyków nawilżających.

Jak oczyszczać skórę ze stanem zapalnym?

Pamiętaj, że uszkodzona skóra jest bardziej narażona na zakażenia z zewnątrz, dlatego dbanie o jej barierę ochronną to tak ważne zadanie. Skóra ze stanem zapalnym wymaga delikatnego mycia. Zbyt silne detergenty mogą zaostrzyć objawy. Cetaphil EM Emulsja micelarna do mycia nawilża skórę, nie ściąga jej ani nie przesusza. Wraz z Cethapil PS kremem lipoaktywnym stanowi idealny duet. Skórę twarzy należy oczyszczać dwukrotnie w ciągu dnia (rano i wieczorem), a następnie delikatnie osuszyć. W tym celu sprawdzą się jednorazowe ręczniki papierowe. 


Dla zachowania dobrej kondycji skóry niezbędne jest – poza pielęgnacją – regularne wymienianie ręczników i pościeli, w szczególności poszewki. Zmniejsza to możliwość rozwoju zakażeń bakteryjnych i rozwoju stanu zapalnego skóry. Ponadto, jeśli masz alergie, warto zwrócić uwagę na środki piorące, gdyż to one mogą być odpowiedzialne za pogorszenie stanu skóry i rozwój zmian zapalnych na twarzy.