null

Jak pozbyć się krostek na pośladkach?

Krostki na pośladkach to problem, z którym mierzy się wiele osób. Mogą pojawić się w różnych momentach, jednak najczęściej występują w okresie letnim. Znalezienie przyczyny może być pomocne w pozbyciu się krostek. Niekiedy konieczna bywa konsultacja z dermatologiem. Sprawdź, kiedy warto zgłosić się do specjalisty. 

Przyczyny krostek na pośladkach

Krostki na pośladkach mogą negatywnie wpływać na samopoczucie, szczególnie w lecie, kiedy częściej korzystamy z plaży czy basenu. Aby się ich pozbyć, konieczne jest znalezienie przyczyny. Dzięki temu łatwiej dobrać odpowiednią pielęgnację lub zmienić szkodliwe nawyki. Warto ustalić, kiedy pojawiły się krosty na pośladkach oraz jak wyglądają. Do najpopularniejszych przyczyn wystąpienia tych niedoskonałości należą:

  • noszenie zbyt ciasnych ubrań lub wykonanych z syntetycznych materiałów;
  • alergia na detergenty do prania;
  • brak podstawowej higieny osobistej;
  • dieta bogata w przetworzone produkty, dużą ilość soli i cukru;
  • nieodpowiednia pielęgnacja;
  • nadmierne rogowacenie naskórka.


Bolące krosty na pośladkach mogą powodować dyskomfort, ale aby nie nasilać zmian ani nie przedłużać ich gojenia, nie wolno ich wyciskać ani przesuszać. Wpływa to niekorzystnie na barierę hydrolipidową skóry. Krosty na pośladkach i udach należy odpowiednio pielęgnować lub zmienić sposób ubierania się bądź dietę. Jeśli po wprowadzeniu zmian nie widać różnic, warto skonsultować się z dermatologiem. Krosty na pośladkach u mężczyzn często wynikają z trądziku pospolitego, który należy leczyć ogólnoustrojowo, a nie tylko miejscowo. 


Krosty na pośladkach u dziecka z kolei najczęściej są wynikiem pieluszkowego zapalenia skóry lub tzw. potówek. Dlatego bardzo ważna jest higiena, odpowiednie nawilżanie, regeneracja i wietrzenie tych miejsc. 

Co powinny zawierać kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji krostek na pośladkach?

Kosmetyki do pielęgnacji ciała to podstawa dla zachowania zdrowej skóry bez niedoskonałości. Swędzące krosty na pośladkach mogą wynikać z braku higieny lub stosowaniu zbyt drażniących produktów. Chcąc się ich pozbyć, warto sięgać po produkty kosmetyczne, które mają składniki nawilżające lub złuszczające. Najlepiej stosować mocznik, kwas salicylowy, kwasy AHA, nadtlenek benzoilu oraz witaminy C i A. Bardzo ważna jest tu regularność. Należy codziennie brać prysznic, aby usuwać ze skóry zanieczyszczenia, pot czy sebum. W letnie dni ciało bardziej się poci, dlatego jego oczyszczanie jest szczególnie ważne w takich okresach.


Do mycia skóry najlepiej używać delikatnych produktów, które nie naruszają bariery lipidowej skóry. Dodatkowo ją oczyszczają, a niektóre również nawilżają. Kosmetyki, których zadaniem jest złuszczenie naskórka, należy nakładać na oczyszczoną i dokładnie osuszoną skórę. Wilgotne środowisko stanowi idealne miejsce dla rozwoju bakterii odpowiedzialnych za wiele niedoskonałości, takich jak trądzik czy nieprzyjemny zapach potu. Po każdym prysznicu powinno się użyć odpowiednich produktów nawilżających, odżywczych czy regenerujących. Warto sięgnąć po Cetaphil Krem nawilżający do ciała, który zawiera składniki, dzięki którym skóra wygląda lepiej. Pierwsze efekty można zauważyć już po 3 dniach codziennego nakładania kosmetyku. Skóra będzie miękka w dotyku i odpowiednio zaopiekowana. Należy go nakładać na całe ciało, delikatnie wmasowując w skórę. Warto, aby weszło to w nawyk, bo dzięki temu skóra będzie wyglądać lepiej przez długi czas.

Jak pozbyć się krostek na pośladkach?

Czerwone krosty na pośladkach i udach często są obecne u osób, które na co dzień walczą z trądzikiem. Zmiany skórne mogą pojawiać się na różnych częściach ciała, w tym na twarzy, plecach, ramionach czy klatce piersiowej. Mogą też towarzyszyć im inne dolegliwości, takie jak swędzenie, zmiany ropne i ból. W tego typu sytuacjach konieczna jest wizyta u dermatologa, ponieważ konieczne może być leczenie ogólnoustrojowe. 


Chcąc pozbyć się krostek z pośladków, należy zwrócić uwagę na ich wygląd. Jeśli skóra jest sucha, a grudki rozsiane i czerwone, może to świadczyć o rogowaceniu okołomieszkowym. W takiej sytuacji bardzo ważny krok stanowi złuszczanie zmian, np. wykonując peeling gruboziarnisty lub stosując kwasy owocowe. Dobrze na skórę zadziała pielęgnacja oparta na moczniku. Osoby, które borykają się z problemem suchej skóry i uszkodzonej bariery hydrolipidowej, powinny wypróbować Cetaphil Pro Itch Control Emulsja do mycia. Jest ona delikatna i nie zawiera drażniących środków zapachowych. Produkt odbudowuje barierę lipidową skóry, a dobrze oczyszczając skórę, pozostawia ją miękką. 


Poza oczyszczaniem ważne jest nawilżanie skóry. Jeśli obecne są swędzące krosty na pośladkach, należy je odpowiednio nawilżyć. Sprawdzi się tu Cetaphil MD Dermoprotektor Balsam do twarzy i ciała. Produkt ten radzi sobie nawet z silnym przesuszeniem, któremu często towarzyszy świąd. Może być stosowany również u mężczyzn, ponieważ nie pozostawia tłustej warstwy na skórze, której nie lubi wielu panów.