null

Trądzik zaskórnikowy – charakterystyka, przyczyny, objawy. Jak leczyć i pielęgnować skórę z taką przypadłością?

Trądzik zaskórnikowy to jedna z odmian trądziku pospolitego. Bardzo często nazywa się go młodzieńczym, ponieważ ujawnia się w wieku dojrzewania. Zdarza się jednak także u osób po 30 roku życia. Za główną przyczynę jego powstawania uważa się zmiany hormonalne. W leczeniu tej przypadłości stosuje się preparaty o działaniu miejscowym. 

Przy trądziku zaskórnikowo-grudkowym ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Kosmetyki muszą być dopasowane do rodzaju cery. Warto zdecydować się na produkty ze składnikami umożliwiającymi jej dokładne oczyszczenie. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup dermokosmetyków, które można stosować jednocześnie z kuracją farmakologiczną.

Czym jest trądzik zaskórnikowy-grudkowy i dlaczego powstaje?

Trądzik zaskórnikowy jest jedną z odmian trądziku pospolitego, zwanego młodzieńczym. Większość chorych to osoby będące w wieku dojrzewania, choć zdarzają się też starsi. Są to jednak rzadkie przypadki, ponieważ trądzik grudkowo-zaskórnikowy nasila się przy zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Zawirowania te są jedną z głównych przyczyn powstawania tej przypadłości. Problemy z cerą pogłębia także stres, nieprawidłowa pielęgnacja i złe nawyki żywieniowe.


Istotą trądziku zaskórnikowego są małe, czarne krostki nazywane wągrami. Pojawiają się na twarzy, plecach lub klatce piersiowej. Przyczyną ich obecności jest nadmierna produkcja sebum, która doprowadza do całkowitego zatkania skórnych przewodów wyprowadzających. Wokół krostek bardzo często tworzy się stan zapalny, a winę za jego powstanie ponoszą bakterie, które gromadzą się w jednym miejscu. Efektem zapalenia skóry jest jej zaczerwienienie. Na jej zewnętrznej warstwie tworzą się ponadto grudki. 


Trądzik zaskórnikowy grudkowy jest bardzo często przyczyną kompleksów, zwłaszcza u osób młodych, które dużą wagę przywiązują do swojego wyglądu. Wysyp wągrów na twarzy zmniejsza pewność siebie i wiąże się z poczuciem dyskomfortu.


W zależności od rodzaju powstałych krostek wyróżnia się: 

  • trądzik zaskórnikowy otwarty – wykwity mają wtedy kolor czarny, ponieważ sebum powstałe na ich powierzchni jest mocno zanieczyszczone;
  • trądzik zaskórnikowy zamknięty – krostki mają charakter białych grudek. Widoczny jest stan zapalny, a mieszki gruczołów łojowych są praktycznie niewidoczne.


Trądzik tego typu, bez względu na rodzaj powstałych zaskórników, wymaga odpowiedniej pielęgnacji skóry.


Warto wiedzieć: Podskórne pryszcze - jak powstają, objawy, leczenie 

Trądzik zaskórnikowy – leczenie farmakologiczne i pielęgnacja

Trądzik zaskórnikowy rzadko wymaga typowego leczenia farmakologicznego, ale przydatne mogą być maści apteczne i kosmetyki, które potocznie uchodzą za lecznicze. Dobrym sposobem na pozbycie się wągrów jest regularne oczyszczanie skóry, które można wykonać na kilka sposobów:

  • poprzez zabiegi kosmetyczne polegające na złuszczaniu martwego naskórka i oczyszczaniu twarzy z nadmiaru sebum;
  • dzięki peelingom gruboziarnistym, które skutecznie eliminują zanieczyszczenia i mają działanie złuszczające;
  • poprzez stosowanie toników oczyszczających, które są przeznaczone do cery trądzikowej.


Na rynku aptecznym jest obecnie szereg produktów, które można wykorzystać do pielęgnacji. Wśród nich znajdują się emulsje lub pianki do mycia, które zmniejszą wydzielanie sebum. Mają w składzie przede wszystkim kompleksy cynku nowej generacji, które umożliwiają nie tylko dokładne oczyszczenie twarzy, ale też złagodzenie podrażnień. Są one niekomedogenne i hipoalergiczne. Co ważne, można ich używać nawet w trakcie terapii zleconej przez dermatologa. 


U osoby z trądzikiem zaskórnikowym kosmetyki odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ są podstawą terapii polegającej na pozbyciu się wykwitów i poprawie kondycji skóry. Pianki i emulsje do mycia nie są jedynymi produktami, które pomagają uporać się z problemem. Dla osób gustujących w dermokosmetykach przygotowano także kremy nawilżająco-matujące do twarzy. Ich składnikiem jest opatentowany Ceramid-5 – unikatowy związek ochronny, który odbudowuje barierę ochronną skóry i zapobiega jej ponownym uszkodzeniom. Kremy z linii dermokosmetyków są przystosowane do cery wymagającej. Nie uczulają i nie podrażniają. Można je stosować także pod makijaż, ponieważ bardzo łatwo się wchłaniają.


Dermokosmetyki to nieco droższa opcja pielęgnacji, ale są one warte swojej ceny. Lepiej postawić na markowe i sprawdzone produkty, niż ryzykować uczulenie lub pogorszenie kondycji skóry z powodu źle dobranych produktów drogeryjnych. Właściwa pielęgnacja i odpowiedni wybór kosmetyków jest podstawą przy zwalczaniu trądziku zaskórnikowo-grudkowego. Jeśli po kilku miesiącach regularnego stosowania kosmetyków nie będzie poprawy, warto udać się do lekarza dermatologa.