null

Czym zajmuje się dermatolog? Czy do poradni dermatologicznej trzeba mieć skierowanie?

Dermatolog zajmuje się leczeniem, diagnozowaniem i profilaktyką chorób skóry, włosów i paznokci. Na wizytę do poradni dermatologicznej powinny zgłosić się osoby, które zaobserwowały u siebie zmiany skórne, przebarwienia lub znamiona.

Dermatologia to dział medycyny, który koncentruje się na chorobach skórnych oraz badaniach funkcji i struktury skóry. Bardzo często dermatolodzy biorą udział w tworzeniu kosmetyków do codziennej pielęgnacji, które mają właściwości lecznicze. Są to tzw. dermokosmetyki lub kosmetyki apteczne. Z dermatologią ściśle łączą się także inne specjalizacje: kosmetologia, medycyna estetyczna, wenerologia i dermatochirurgia.

Kto to jest dermatolog?

Dermatolog to lekarz, który specjalizuje się w diagnostyce, leczeniu i profilaktyce chorób skóry, paznokci i włosów. Bardzo często zajmuje się także pewnymi schorzeniami ogólnoustrojowymi, których objawy manifestują się na skórze. Niektórzy specjaliści z dziedziny dermatologii koncentrują się wyłącznie na działalności naukowej, czyli badaniach i doświadczeniach laboratoryjnych, a przez to nie mają bezpośredniego kontaktu z pacjentem.


Aby zostać dermatologiem, trzeba ukończyć studia medyczne i staż, a następnie przystąpić do specjalizacji z zakresu dermatologii i wenerologii. Taka nauka trwa dodatkowe 5 lat. Składają się na nią zajęcia teoretyczne i praktyczne (staże na różnych oddziałach szpitalnych, m.in. dermatologicznym, alergologicznym, chorób zakaźnych). Tytuł specjalisty dermatologa otrzymuje się po zdaniu Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego. 

Czym zajmuje się dermatolog?

Lekarz dermatolog zajmuje się wszelkimi problemami i dolegliwościami ze strony skóry. Najczęściej są to: trądzik (młodzieńczy, różowaty, pospolity), choroby zakaźne (grzybica, świerzb, brodawki spowodowane wirusem brodawczaka ludzkiego), łuszczyca, łupież, atopowe zapalenie skóry (AZS) oparzenia, odmrożenia, a także łysienie oraz pogorszenie stanu włosów i paznokci.


Dermatolog może także specjalizować się wyłącznie w jednej tematyce, np. zajmować się poprawą wyglądu skóry (dermatolog estetyczny), chorobami skórnymi u dzieci (dermatolog dziecięcy), chorobami skóry i ich czynnikami ryzyka w danej populacji (dermatoepidemiolog). Ponadto bardzo często musi współpracować z lekarzami z innych dziedzin (onkologiem, chirurgiem, internistą). Jest to konieczne do prawidłowego zdiagnozowania pacjenta i włączenia odpowiedniego planu leczenia.

Miejscem pracy dermatologa może być poradnia dermatologiczna, jeden z oddziałów szpitalnych lub prywatny gabinet. Zdarza się także, że specjaliści z tej dziedziny pracują w laboratoriach, gdzie zajmują się badaniami i tworzeniem kosmetyków we współpracy z chemikami i kosmetologami.

Wskazania do wizyty w poradni dermatologicznej

Wizytę w poradni dermatologicznej zaleca się każdej osobie, która zaobserwuje u siebie:

  • różnego rodzaju zmiany skórne (zaskórniki, pryszcze, pęcherze, krostki, nadżerki),
  • pogorszenie stanu skóry (nadmierne przesuszenie, nadwrażliwość),
  • nadmierne łuszczenie się naskórka,
  • nadmierny łojotok,
  • łupież i szybkie przetłuszczanie się włosów,
  • nadmierne wypadanie włosów,
  • nowe znamiona i brodawki,
  • świąd skóry,
  • pogorszenie się stanu paznokci lub zmianę ich wyglądu.


Na regularne wizyty w poradni dermatologicznej powinny zgłaszać się osoby, które zmagają się z przewlekłymi chorobami skóry, np. trądzikiem, łuszczycą, AZS. Dzięki temu lekarz dermatolog może kontrolować ich przebieg i modyfikować sposób leczenia. To samo dotyczy pacjentów, którzy mają na skórze znamiona. Ich regularne badanie jest konieczne, ponieważ niektóre z nich mogą przekształcić się w nowotwory.

Jak wygląda wizyta u dermatologa?

Wizyta u dermatologa składa się z dwóch etapów. Najpierw lekarz zbiera dokładny wywiad. Interesuje go:

  • jaka jest przyczyna wizyty;

  • od kiedy występuje problem;

  • czy są jakieś inne objawy;

  • czy pacjent choruje przewlekle i czy stosuje jakieś leki.


Następnie przystępuje do oglądania skóry, błon śluzowych, włosów i paznokci. Kolejnym elementem wizyty w poradni dermatologicznej jest badanie dermatoskopem. Jest to urządzenie, które dokładnie doświetla i powiększa znamiona oraz wykwity skórne, dzięki czemu dermatolog może lepiej przyjrzeć się im. Jeżeli to konieczne, lekarz wystawia skierowanie na testy laboratoryjne krwi i badania bakteriologiczne.

Czy do dermatologa trzeba mieć skierowanie?

Istotną kwestią jest to, czy do dermatologa trzeba mieć skierowanie. Jest ono konieczne, jeżeli pacjent wybiera się do poradni dermatologicznej w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Może je dostać od lekarza pierwszego kontaktu lub każdego innego specjalisty. Dermatolog bez skierowania przyjmuje tylko prywatnie, a to oznacza, że za wizytę i wszystkie badania trzeba zapłacić.