null

Jak dbać o skórę twarzy ze znamionami? Czy można się ich pozbyć?

Znamiona to potoczna nazwa zmian skórnych, występujących od urodzenia lub pojawiających się z wiekiem. Etiologia ich powstawania jest wieloczynnikowa, rodzajów też jest wiele. Ze znamionami na twarzy i w innych miejscach na ciele można sobie poradzić rozmaitymi sposobami. Szczególnie istotna jest właściwa pielęgnacja skóry i ochrona przed słońcem, choć niektóre ze znamion powinien obejrzeć specjalista. Podpowiadamy, które muszą być kontrolowane i jakich kosmetyków używać przy znamionach na twarzy.

Rodzaj znamienia, którego chcemy się pozbyć, ma duże znaczenie dla dalszego postępowania. Zmiany barwnikowe, naczyniaki czy czyraki nie zawsze można usuwać samemu. W wielu przypadkach wymagają one zabiegów chirurgicznych bądź laserowych. Pozbywamy się ich ponadto nie tylko ze względów estetycznych, często z powodu ich złośliwego charakteru.

Czym są znamiona na twarzy?

Znamiona na twarzy to po prostu nieprawidłowości w strukturze skóry. Powstają z komórek melanocytowych (barwnikowych), często jeszcze za życia płodowego. Nazywa się je wtedy wrodzonymi, ponieważ przychodzimy z nimi na świat. Znamiona mogą też być nabyte - to sytuacji, gdy pojawiają się w kolejnych latach życia, nawet u osób w podeszłym wieku. Nie zawsze trzeba je usuwać. Jednak gdy przeszkadzają lub, co ważniejsze, mają złośliwy charakter, usunięcie znamienia z twarzy jest konieczne.


W terminologii medycznej funkcjonuje kilka rodzajów znamion na twarzy, które różnią się od siebie kształtem, wyglądem oraz umiejscowieniem. Wyróżnia się m.in. plamy soczewicowate, w kolorze kawy z mlekiem oraz znamiona melanocytowe i błękitne. Znane jest również znamię Spitza, mieszczące się głównie w obrębie twarzy. Zaniepokoić nas mogą szczególnie znamiona atypowe.


Znamiona na twarzy to nie tylko zmiany barwnikowe. Istnieją też kaszaki, włókniaki i naczyniaki. U niektórych osób tworzą się także brodawki. Warto jednak pamiętać, że to znamiona barwnikowe są najbardziej niebezpieczne. Jeśli mają nieregularny kształt, swędzą lub bolą, a nawet rosną, należy niezwłocznie zgłosić się do -poradni-dermatologicznej-trzeba-miec-skierowaniDermatolog – jakie choroby leczy? Czym się zajmuje?. Znamię barwnikowe może bowiem przekształcić się w czerniaka – złośliwy nowotwór skóry. Konieczne jest wtedy jego usunięcie i pobranie wycinka do badania histopatologicznego.

Krem nawilżająco-matujący Cetaphil Pro Oil Control SPF 30 – skuteczna ochrona przed słońcem przez cały rok

U osób ze znamionami na twarzy szczególnie ważna jest właściwa pielęgnacja skóry. Zmiany te nie mogą być narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych, zwłaszcza promieni słonecznych. Pod ich wpływem znamię może przekształcić się w nowotwór. Promienie słoneczne sprzyjają też powstawaniu nowych zmian skórnych, reakcji alergicznych i oparzeń. Poza tym są odpowiedzialne za przyspieszone starzenie się skóry.


Konieczność ochrony przed słońcem nie oznacza, że kosmetyków do pielęgnacji powinniśmy używać wyłącznie latem. Są one niezbędne niezależnie od pory roku, ponieważ promienie oddziałują na skórę nawet przy zachmurzonym niebie. Właściwa pielęgnacja wbrew pozorom wcale nie jest czasochłonna, szczególnie jeśli zdecydujemy się używać dermokosmetyków. Krem nawilżająco-matujący Cetaphil Pro Oil Control z filtrem jest tego doskonałym przykładem. Jego wszechstronne działanie nie ogranicza się wyłącznie do kojenia podrażnień czy nawilżania skóry. Dzięki odpowiednio dobranym składnikom, krem hamuje wydzielanie sebum oraz łagodzi objawy trądziku. Zawiera także filtr o faktorze 30, który stanowi wysoką ochronę przed słońcem. Lekka konsystencja kosmetyku i jego łatwa wchłanialność pozwalają na wykorzystanie go jako bazy pod makijaż. Nasz dermokosmetyk zawiera też pigmenty, dzięki czemu działa jak krem BB i wyrównuje koloryt skóry.


Podwójną ochronę przed promieniowaniem zapewni krem PRO Redness Control SPF 30. Swoje działanie zawdzięcza dwultenkowi tytanu i tlenkowi cynku – skutecznym filtrom mineralnym. Zresztą nie są to jedyne wartościowe komponenty tego kosmetyku. Witamina E, znajdująca się w jego składzie, jest bardzo dobrym przeciwutleniaczem, a tym samym zapobiega niszczeniu DNA komórek. Pozostałe składniki kremu, jak kofeina i wyciąg z lukrecji zmniejszają zaczerwienienia. PRO Redness to seria dermokosmetyków przeznaczona dla posiadaczy skóry wrażliwej, skłonnej do podrażnień i z tendencją do powstawania zaczerwienień.

Najczęstsze błędy w pielęgnacji skóry ze znamionami

Osobom, na których ciele znajdują się znamiona, zdarza się popełniać błędy związane z pielęgnacją skóry. Jednym z nich jest dobieranie kosmetyków niedopasowanych do typu cery, co znacznie pogarsza jej kondycję. Niektórzy też chcą zakryć zmiany na skórze grubą warstwą podkładu. W efekcie skóra nie oddycha, ponieważ jej pory są całkowicie zablokowane. Warto wspomnieć także o oczyszczaniu. Zaniechanie tego etapu w pielęgnacji doprowadza do rozwoju stanów zapalnych i powstawania zaskórników. Dużym błędem jest również rezygnacja z ochrony przed słońcem, które dla znamion jest szczególnie groźne. Odpowiedni dobór kosmetyków i właściwa pielęgnacja skóry ze znamionami są kluczowe, by uniknąć przykrych konsekwencji złych nawyków.