null

Co jest przyczyną rozszerzonych porów?

Pory są jednym z elementów budowy skóry. Dzięki nim pozbywamy się z twarzy wszelkich zanieczyszczeń. Nieprawidłowe funkcjonowanie porów powoduje wydzielanie się nadmiernej ilości sebum, czego efektem są mało estetyczne dziurki na powierzchni skóry. Nie da się ich usunąć całkowicie. Można je jedynie zwęzić za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków lub zabiegów pielęgnacyjnych.

Przyczyny rozszerzonych porów

Pory skóry to element jej budowy anatomicznej. Są one odpowiedzialne za usuwanie zanieczyszczeń, dzięki czemu na twarzy nie ma widocznych niedoskonałości. Jest kilka czynników, które mogą powodować ich rozszerzenie, a co za tym idzie – nadmierną produkcję łoju i mało estetyczne zmiany na twarzy. Rozszerzone pory nie są chorobą dermatologiczną. To jedynie defekt kosmetyczny, który można złagodzić odpowiednią pielęgnacją skóry. Nie zmienia to faktu, że pojawiające się na twarzy dziurki nierzadko są przyczyną kompleksów, dlatego warto zadbać o skórę, nim na jej powierzchni rozwinie się stan zapalny.


Główną przyczyną rozszerzonych porów są zanieczyszczenia powstałe na skutek zetknięcia się jej powierzchni z czynnikami środowiskowymi. Nie jest to jedyny powód pojawiania się tego rodzaju zmian. Do innych przyczyn zalicza się niewłaściwą pielęgnację lub jej całkowity brak oraz choroby dermatologiczne, np. trądzik lub nadprodukcję sebum. Rozszerzonych porów nie da się usunąć całkowicie. Można je jedynie zwęzić, aby zapobiec rozwojowi stanów zapalnych i powstawaniu kolejnych wykwitów. Zamierzone efekty osiąga się dzięki zabiegom pielęgnacyjnym z użyciem odpowiednio dobranych preparatów. Jeśli nie wiemy, jakie kosmetyki warto stosować na rozszerzone pory, można poprosić o pomoc dermatologa lub farmaceutę. Na pewno doradzi preparaty apteczne. Dermokosmetyki są bowiem jednym z najlepszych wyborów, jeśli chodzi o pielęgnację skóry z rozszerzonymi porami.

Pielęgnacja skóry z rozszerzonymi porami

Posiadacze rozszerzonych porów powinni się poważnie zastanowić nad doborem odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji skóry. Szczególnie poleca się im preparaty apteczne, ponieważ w ich składzie nie ma związków o działaniu drażniącym ani też nie zatykają one i tak już nieprawidłowo funkcjonujących porów. Warto pamiętać, że podstawą dbałości o skórę z rozszerzonymi porami jest dokładne i dogłębne oczyszczanie, dlatego też od takich kosmetyków trzeba rozpocząć pielęgnację. 


Dermokosmetyki nie zatykają porów, a w ich składzie są substancje, które mają działanie terapeutyczne. Stąd też idealnie nadają się do pielęgnacji skóry problematycznej. Zawarte w nich kompleksy cynku, oleje roślinne czy też związki nawilżające oczyszczają i przy okazji uelastyczniają skórę. Jest ona gładsza i intensywnie nawilżona. Ponadto substancje czynne są zamknięte w miceli, dlatego uwalnia się ich tylko tyle, ile potrzeba do jednorazowego mycia skóry. Po jej oczyszczeniu warto nałożyć krem dostosowany do rodzaju cery.