null

Jak skutecznie usunąć wągry na nosie? Przyczyny powstawania zaskórników

Wągry na nosie są problemem, z którym zmagają się nie tylko osoby z cerą trądzikową. Nieestetyczne zaskórniki to efekt zastoju sebum w ujściach gruczołów łojowych. Najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się wągrów na nosie jest odpowiednia pielęgnacja skóry twarzy przy pomocy dobrych kosmetyków.

Wągry najczęściej pojawiają się na nosie, policzkach i brodzie, ponieważ to właśnie tam znajduje się najwięcej gruczołów łojowych. Warto jednak pamiętać, że zaskórniki mogą powstać w każdym miejscu na ciele (m.in. na klatce piersiowej i plecach), dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja – oczyszczanie, nawilżanie i złuszczanie martwego naskórka.

Czym są wągry?

Wągry to potoczne określenie zaskórników, czyli zmian skórnych o charakterystycznym wyglądzie czarnych lub białych kropek. Obserwuje się je głównie u osób z cerą trądzikową, jednak mogą wystąpić również przy braku jakichkolwiek innych problemów skórnych. Wągry powstają w miejscach, gdzie zlokalizowanych jest najwięcej gruczołów łojowych. W przypadku twarzy jest to czoło, nos, broda i policzki. Często widać je także na plecach i klatce piersiowej.


Wągry na nosie dzieli się na:

  • zamknięte – białe, drobne, dobrze widoczne po naciągnięciu skóry;
  • otwarte – czarne, wydobywa się z nich tłusta wydzielina, mogą przekształcić się w ropne krostki.


Czarny kolor wągrów na nosie jest skutkiem tego, że wydobywająca się z nich tłusta wydzielina (tzw. masa łojowo-rogowa) utlenia się. Warto mieć świadomość, że zaskórnikom, w przeciwieństwie do innych zmian skórnych, nie towarzyszy stan zapalny. Dlatego ich dotykanie nie powoduje dolegliwości bólowych.

Jaka jest przyczyna powstawania wągrów na nosie?

Wągry na nosie powstają na skutek zalegania sebum w ujściach gruczołów łojowych z powodu jego nadprodukcji lub zamknięcia tychże ujść zrogowaciałym naskórkiem, nieodpowiednimi kosmetykami (zarówno do pielęgnacji, jak i do makijażu), a także innymi zanieczyszczeniami.


Do czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się wągrów na nosie, należą:

  • zaniedbywanie codziennej pielęgnacji skóry twarzy,
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry twarzy,
  • stosowanie zbyt ciężkich kosmetyków,
  • stosowanie kosmetyków z alkoholem etylowym,
  • zaburzenia hormonalne,
  • cera tłusta lub mieszana,
  • nieodpowiednia dieta (spożywanie produktów tłustych, słodkich i przetworzonych).

Jak usunąć wągry na nosie?

Wągry na nosie można usunąć na kilka sposobów. Najprostszym i najskuteczniejszym z nich jest odpowiednia pielęgnacja skóry. Składają się na nią: oczyszczanie, nawilżanie, złuszczanie martwego naskórka i ochrona przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Działania te zmniejszają produkcję sebum i zapobiegają zatykaniu ujść gruczołów łojowych, a także wspomagają regenerację skóry, jeżeli dojdzie do jej uszkodzenia.


Pierwszym etapem codziennej pielęgnacji skóry twarzy jest jej oczyszczanie. Zabieg ten pozwala usunąć martwy naskórek, zanieczyszczenia, kurz, resztki makijażu, bakterie i nadmiar sebum. Przeprowadza się go przy pomocy ciepłej wody oraz żelu, pianki lub emulsji myjącej. Najpierw należy zwilżyć twarz, nałożyć na dłonie niewielką ilość kosmetyku i wmasować go w skórę, a następnie spłukać i dokładnie osuszyć (najlepiej jednorazowym ręcznikiem). Dwa razy w tygodniu warto wykonać peeling (enzymatyczny lub mechaniczny), który pomoże dogłębniej oczyścić skórę, a tym samym pozbyć się wągrów.


Kolejnym krokiem w codziennej pielęgnacji skóry twarzy jest jej nawilżanie przy pomocy kremu. Należy dobrać go do rodzaju cery – osobom z trądzikiem poleca się kosmetyk z cynkiem, a przy suchej skórze warto wybrać ten intensywnie nawilżający. Nakłada się go na twarz i delikatnie wmasowuje w skórę (lub wklepuje). Krem nie tylko pozwala skórze zregenerować się, ale także chroni ją przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.


Ważne jest, aby kosmetyki na dzień miały filtr przeciwsłoneczny. Promieniowanie UV wpływa niekorzystnie na kondycję skóry, wysusza ją, przyspiesza procesy starzenia się oraz powoduje uszkodzenia. Filtr ponadto trzeba stosować o każdej porze roku – latem większy, a zimą mniejszy. Dodatkowo w bardzo słoneczne dni należy zasłaniać twarz (np. kapeluszem) i większość czasu spędzać w cieniu.

Jakie kosmetyki pomogą usunąć wągry na nosie?

W zwalczaniu wągrów na nosie istotną rolę odgrywają kosmetyki. Powinny one zawierać substancje, które nie blokują ujść gruczołów łojowych. Szczególnie polecane są dermokosmetyki, ponieważ obecne w nich składniki aktywne wykazują właściwości lecznicze i przyczyniają się do poprawy kondycji skóry. Mowa przede wszystkim o pantenolu, olejach roślinnych, witaminach, glicerynie i substancjach nawilżających. Dodatkowo dermokosmetyki nie mają konserwantów, substancji zapachowych ani sztucznych barwników, co czyni je produktami bezpiecznymi i hipoalergicznymi.