null

Pielęgnacja cery tłustej - domowe sposoby, specjalistyczne kosmetyki

Cera tłusta to rodzaj skóry charakteryzujący się nadaktywnością gruczołów łojowych. Odpowiednia pielęgnacja twarzy wpływa na nadmiar sebum, które stanowi nie tylko problem estetyczny, ale i zdrowotny. Kondycję skóry można regulować zarówno specjalnymi kosmetykami, jak i domowymi sposobami.

Problem tłustej cery

Tłusta cera objawia się błyszczącym filmem w strefie T, tzn. na czole i policzkach oraz wokół skrzydełek nosa, czyli na obszarach twarzy z największą ilością gruczołów łojowych. Nadmiar sebum powoduje również uczucie lepkości przy dotyku i sprawia wrażenie zażółcenia twarzy. Nadmiernie przetłuszczająca się cera to nie tylko problem estetyczny, ale też zdrowotny. Nadaktywność łojowa sprzyja powstawaniu różnorodnych zmian trądzikowych oraz wykwitów skórnych o podłożu bakteryjnym. Problem tłustej cery warunkują różne czynniki endogenne, takie jak predyspozycje genetyczne, zaburzenia hormonalne czy niewłaściwa przemiana materii, a także czynniki egzogenne, m.in. leki, dieta czy niewłaściwa higiena twarzy. To właśnie pielęgnacja i inne sposoby na tłustą cerę, jak domowe czy specjalistyczne zabiegi kosmetyczne, stanowią pierwszy krok do estetycznego, zdrowego wyglądu i osiągnięcia dobrego samopoczucia. Za ich pomocą można wyciszyć nadaktywność gruczołów łojowych, która stanowi istotę problemu. Kluczowym elementem jest regularne oczyszczanie twarzy i stosowanie odpowiednich kosmetyków, najlepiej o działaniu sebostatycznym i antybakteryjnym.

Codzienna pielęgnacja – sposoby na tłustą cerę

Zasady pielęgnacji cery tłustej obejmują: oczyszczanie, złuszczanie, tonizowanie, nawilżanie i odżywianie, których można dokonać różnymi metodami. Do przeprowadzenia czynności higienicznych najlepiej wybrać specjalistyczne preparaty, takie jak żele, peelingi, scruby, toniki, płyny micelarne, kremy czy maseczki z jednej linii, przeznaczonej do cery tłustej lub przetłuszczającej się, dostępnej w aptekach stacjonarnych lub internetowych. Regularnie warto także korzystać ze specjalistycznych zabiegów kosmetycznych i konsultacji z dermatologiem. Szczególnie polecane dla osób z tłustą cerą są:

  • mikrodermabrazja, czyli peeling mechaniczny usuwający zrogowaciały i martwy naskórek;
  • kawitacja – głębokie oczyszczanie za pomocą urządzenia emitującego fale ultradźwiękowe;
  • mezoterapia, czyli metoda dostarczania skórze niezbędnych substancji odżywczych.

Domowe sposoby pomagają oczyścić tłustą cerę, zneutralizować jej pH, zmniejszyć pory, zmatowić i nawilżyć głębokie warstwy. Jedną ze skutecznych metod są maseczki do twarzy na bazie aktywnego węgla czy zielonej herbaty oraz okłady z rumianku i innych ziół. W trosce o cerę tłustą warto także unikać pewnych nawyków i praktyk, które prowokują nadprodukcję sebum i skutecznie niwelują efekty zabiegów kosmetycznych. Do grona błędów należą m.in.: wyciskanie zaskórników i krost powodujące powstawanie blizn; opalanie – intensywna ekspozycja na promienie UV sprzyja wysuszaniu skóry; przykrywanie tłustego filmu pudrem lub fluidami kryjącymi. Tłusty nalot można usunąć, przykładając bibułę kosmetyczną do czoła czy w okolice nosa.